Złote uszka

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przeczytałam ten piękny opis nostalgicznego rodzinnego podwieczorku z ciasteczkami orzechowymi i naszła mnie ochota na coś szybkiego, domowego i słodkiego. Ale zanim odbiorę z reperacji młynek do mielenia orzechów, trochę czasu upłynie. Wybrałam więc szybką wersję ciasteczek z ciasta francuskiego. I tu uwaga!
W sprzedaży jest ciasto nie tylko z masłem, ale i z margaryną, której nie cierpię. Trzeba uważnie czytać , co się kupuje. To z margaryną cuchnie na całe mieszkanie. Przepis miałam z Burdy - Agencja Muza.

Składniki
1 opakowanie ciasta francuskiego
5 dkg cukru

Rozmrożone ciasto rozwałkowałam na placek o długości 30 cm i grubości 0,5 cm. Posypałam je cukrem i zrolowałam z dwóch stron, wzdłuż dłuższych boków do środka. Mokrym ostrym nożem kroiłam plastry o grubości 1,5 cm. Blachę zwilżyłam wodą (oszczędnie) położyłam na niej uszka i piekłam 20 minut w temperaturze 225 st. Wyszło z tej porcji 12 podwójnych ciasteczek uszek, do chrupania z popołudniową herbatką.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
seniorka @ 7 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=760378Przeczytałam ten piękny opis nostalgicznego rodzinnego podwieczorku z ciasteczkami orzechowymi i naszła mnie ochota na coś szybkiego, domowego i słodkiego. Ale zanim odbiorę z reperacji młynek do mielenia orzechów, trochę czasu upłynie. Wybrałam więc szybką wersję ciasteczek z ciasta francuskiego. I tu uwaga!
W sprzedaży jest ciasto nie tylko z masłem, ale i z margaryną, której nie cierpię. Trzeba uważnie czytać , co się kupuje. To z margaryną cuchnie na całe mieszkanie. Przepis miałam z Burdy - Agencja Muza.

Składniki
1 opakowanie ciasta francuskiego
5 dkg cukru

Rozmrożone ciasto rozwałkowałam na placek o długości 30 cm i grubości 0,5 cm. Posypałam je cukrem i zrolowałam z dwóch stron, wzdłuż dłuższych boków do środka. Mokrym ostrym nożem kroiłam plastry o grubości 1,5 cm. Blachę zwilżyłam wodą (oszczędnie) położyłam na niej uszka i piekłam 20 minut w temperaturze 225 st. Wyszło z tej porcji 12 podwójnych ciasteczek uszek, do chrupania z popołudniową herbatką.
Czy to wyjdzie coś jak palmiery?
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Na pewno bardzo podobne. Palmiery są bogatsze w składniki i trochę więcej przy nich pracy. Ale i efekt może być lepszy, choć według mnie, bardzo podobny. Wybierałam coś prostego i szybkiego. Smakowały doskonale.
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Czyli co ? Nie laczyc przepisow ?
Dac oddzielnie w spisie tresci ?
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Nie umiem Ci odpowiedzieć jednoznacznie, palmierów nie robiłam, więc połączenie może okazać się mylące. Przepis pod tym samym tytułem zamieściłam z Burdy. Jak powiadam, nic prostszego nie znalazłam w moich przepisach, a ochota na słodycze, już, natychmiast była ogromna. Zdecydujcie same.
 

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
Ok, poki co, beda oddzielnie.
Jesli ktos z wykonujacych obie wersje poczuje, ze to to samo, polacze.
icon_biggrin.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Ja nie robiłam ani jednych ani drugich ale mogę sobie wyobrazić, że oba smakują tak samo. Palmiery mają po prostu dodatkowo troszkę więcej masła w sobie ( bo przecież samo ciasto francuskie ma go sporo a w palmierach ciasto dodatkowo jest smarowane przed posypaniem cukrem) i c. waniliowy. Powiem też, że ja gdybym zobaczyła tylko ten w/w przepis sama z siebie pewnie przed posypaniem cukrem bym ciasto masłem dodatkowo posmarowała, bo często po swojemu modyfikuję przepisy. Poza tym sposób wykonania jest taki sam, więc moim zdaniem śmiało można przepisy połączyć.
Ale ja tylko wyraziłam swoje zdanie, nie chcę niczego narzucać, można się nie zgadzać
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

JotHa

Moderator
Członek ekipy
Wrz 20, 2004
22,942
0
36
dobra, w domu polacze, tylko sie nei dziwicie, ze te nic nie wnoszace posty (np ten moj) beda usuniete.
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,343
1,416
113
To ja się wypowiem. Według mnie połączyć. W tym starym wątku są fajne rysunki pokazujące jak składać i sporo uwag. A ciastka w zasadzie takie same (prawie
icon_mrgreen.gif
).
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Też jestem za połączeniem
icon_smile.gif


Wątek Seniorki i dyskusja przypomniały mi o jednych z moich ulubionych ciastek, których (zbyt!) dawno nie robiłam. Oto moje palmiery.


S4022155.JPG
 

Załączniki

  • S4022155.JPG
    S4022155.JPG
    40.1 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Także przygotowałam rysunkową instrukcję zwijania i masłowania, bo to w sumie proste, tylko trudno to opisywać.
icon_smile.gif


palmiery.JPG
 

Załączniki

  • palmiery.JPG
    palmiery.JPG
    23.3 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
O, jak ładnie
icon_mrgreen.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Dziękuję Mi za wysiłek, który sobie zadałaś Od razu przepis stal się bardziej wyrazisty. Typowo inżynierski rysunek, z precyzją i doświadczeniem kucharskim. Jeszcze raz daiękuję.