Pasta słonecznikowa

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Kiedy robiłam pesto bazyliowe kupiłam z konieczności, bo małych nie było, duże opakowanie ziaren słonecznika. Zastanawiałam się co zrobić z tym zapasem i znalazłam w Kuchni, Wyd.Agora, przepis na pastę słonecznikową. Jest bardzo prosta w przygotowaniu, a okazała się równie smaczna po przyrządzeniu.

Składniki
1szklanka nasion słonecznika
2 łyżki oleju słonecznikowego
1/2 łyżeczki soli
trochę posiekanej natki pietruszki

Ziarna słonecznika prażymy na lekko złoty kolor na suchej patelni. Należy uważać, żeby nie spalić. Lepiej żeby były mniej niż bardziej zrumienione. Zestawiamy z ognia i pozwalamy im ostygnąć. Wsypujemy do miksera, dodajemy olej, sól i wody tyle, żeby tylko przykryła słonecznik. Zawsze można dolać po odrobinie, gdyby masa okazała się za gęsta. Wszystkie składniki miksujemy na pastę. Sprawdzamy smak, czy nie potrzeba soli lub oleju. Pasta wspaniale smakuje z razowcem lub chlebkiem chrupkim. Gotowe kanapki posypujemy natką pietruszki.
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
Podoba mi się. Będę próbować.
lecker.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Ja akurat kupiłam wczoraj dwie duże paczki słonecznika ( i dyni), tylko że ja wybredna jestem, jak mi nie posmakuje
icon_confused.gif
jakoś nie potrafię sobie wyobrazić jaka może być ta pasta, do czego podobna
icon_confused.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Tak jak zmielona w pesto, z odrobiną ledwo wyczuwalnego posmaku goryczki. Nie umiem porównać jej do niczego, poza garścią zjedzonych pestek słonecznika, oczywiście o innej konsystencji.
 

otylla

Member
Lis 17, 2006
138
0
0
Robię taką pastę od dawna, jest pyszna. Polecam spróbować z koncentratem pomidorowym i czosnkiem, albo z curry, koperkiem,lub z czym tam jeszcze przyjdzie Wam do głowy. I nie dodaję do niej oleju, słonecznik sam w sobie jest dość tłusty.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Dziękuję otyllo za cenne wskazówki. Ja robiłam tę pastę pierwszy raz, żeby zagospodarować "nadwyżki" ziaren słonecznika. Wybrałam przepis najprostszy z możliwych. Teraz będę robiła ją częściej, eksperymentując z różnymi dodatkami. Mnie nie przeszkadza dodatek oleju, ponieważ wtedy pasta jest bardziej "smarowna", ale dbając o linię spróbuję zrobić też i bez tego dodatku. Mnie najbardziej smakuje z kromką razowca,ale już bez ziaren. Pozdrowienia.
 

mariaanna

Member
Mar 6, 2008
1,831
0
0
Zrobiłam wczoraj.Zamiast zwykłego oleju- dodałam olej z suszonych pomidorów (domowej roboty) i dodałam kawałek suszonego pomidora.Dla mnie super. Seniorko- dziękuję za przepis
bussi.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Cieszę się, że smakowała ta pasta, a ja przy następnej porcji wzbogacę ją w suszone pomidory, które bardzo lubię i zajadam nawet z chlebem, bez dodatków. Pozdrawiam.
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Wyszla bardzo smaczna
lecker.gif
- tylko troche malo
icon_mrgreen.gif

Zmielony slonecznik wymieszalam recznie z pozostalymi skladnikami, a wode dolewalam "na oko".

Po chwili dorobilam jeszcze jedna porcje
icon_biggrin.gif

Aha, pietruszke opuscilam, bo jak zwykle jej nie mialam.

Seniorko- bardzo dziekuje za latwy i pyszny przepis
cvety.gif
bussi.gif

Paste na pewno bede robic czesciej
icon_biggrin.gif
Dziekuje
bussi.gif


PICT000_4.JPG
 

Załączniki

  • PICT000_4.JPG
    PICT000_4.JPG
    82.1 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Bardzo się cieszę Caritko, że pasta Ci smakowała, no i to wspaniałe zdjęcie. Nie mam aparatu i raczej mieć nie będę, więc czasem korzystam z tzw. okazji, żeby ilustrować moje przepisy. A Twoje zdjęcie jest nie tylko reklamą, ale daje też obraz, jak wygląda ta pasta. Serdecznie Ci za wszystko dziękuję, zwłaszcza za wypróbowanie przepisu,. Pozdrowienia
anbetung.gif
cvety.gif
 

Monsai

Member
Lut 1, 2008
4,932
0
0
oho, koniecznie muszę zrobić!! nie wiem kiedy z kuchni wyjdę, bo nazbierało mi się juz trochę takich "muszę zrobić" z CC
icon_mrgreen.gif
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
seniorka @ 21 Jan 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=809156Bardzo się cieszę Caritko, że pasta Ci smakowała, no i to wspaniałe zdjęcie. Nie mam aparatu i raczej mieć nie będę, więc czasem korzystam z tzw. okazji, żeby ilustrować moje przepisy. A Twoje zdjęcie jest nie tylko reklamą, ale daje też obraz, jak wygląda ta pasta. Serdecznie Ci za wszystko dziękuję, zwłaszcza za wypróbowanie przepisu,. Pozdrowienia
anbetung.gif
cvety.gif
icon_biggrin.gif
Dziekuje za przemile slowa, Seniorko
bussi.gif
knuddel.gif
 

zebrra

Member
Paź 29, 2008
21
0
0
Jak myslicie, czy ta pasta bedzie pasowała do jajek? Myślę o jakiś nowościach na wielkanocny stół i pomyślałam, zeby na połówki jajek na twardo wyłozyć szprycą taką własnie pastę, co Wy na to?
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Z samego słonecznika jakoś mało mi pasuje. Już prędzej widzę ją ze sporym dodatkiem suszonych pomidorów z zalewy. Poczekaj jeszcze trochę, a może ktoś będzie miał lepszy pomysł. Zostało jeszcze sporo czasu i coś się wymyśli. Pozdrowienia.
 

zebrra

Member
Paź 29, 2008
21
0
0
seniorka @ 28 Mar 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=840309Z samego słonecznika jakoś mało mi pasuje. Już prędzej widzę ją ze sporym dodatkiem suszonych pomidorów z zalewy. Poczekaj jeszcze trochę, a może ktoś będzie miał lepszy pomysł. Zostało jeszcze sporo czasu i coś się wymyśli. Pozdrowienia.
Dzięki za odpowiedź
icon_smile.gif
Stwierdziłam, że najlepiej będzie jak wypróbuje po prostu, a że przypadkowo mam składniki, więc zrobię wieczorkiem, jak już moje dziecię padnie ;)
Pomidorki suszone też mam, więc podzielę na pół i do części wrzucę
icon_smile.gif