Pierniczki wg Bakerlady

Malta_79

Member
Paź 21, 2007
289
0
0
Przepis pochodzi z nieistniejącego już blogu www.bakerlady.blox.pl .
ponieważ pierniczki są fantastyczne postanowiłam zamieścić przepis na nie tutaj.

Składniki:

* 2 szklanki miodu
* 1 szklanka cukru
* 200 gr masła
* 150 gr smalcu
* 3 torebki przyprawy piernikowej (łącznie ok. 120 gr)
* 1 łyżeczka cynamonu
* 1 łyżeczka imbiru
* 1/2 łyżeczki mielonego pieprzu
* 1/2 łyżeczki mielonego kminku
* 1 1/2 łyżeczki sody
* 2 łyżeczki proszku do pieczenia
* 4 jajka
* 3 1/2 szklanki mąki pszennej ( + 1 szklanka)
* 1 1/2 szklanki mąki żytniej typ 720
* 1/2 szklanki śmietany
* 50 gr suszonej żurawiny
* 50 gr posiekanych orzechów włoskich
* 50 gr płatków migdałowych
* 50 gr rodzynek
* marmolada wieloowocowa lub powidła śliwkowe
* rozbełtane jajko

W garnku zagotowujemy miód, cukier, masło, smalec i wszystkie przyprawy tak długo, aż cukier ulegnie rozpuszczeniu. Masę studzimy przez kwadrans, potem dodajemy sodę i proszek do pieczenia. (Uwaga! Toczy pianę z garnka!). Dodajemy jajka, cały czas dokładnie ucierając, śmietanę i oba rodzaje mąki. Masa będzie wyglądała na taką, co się nijak jej nie da wałkować. Bakerlady radzi: "Jeżeli będzie wyglądała na zdecydowanie za rzadką, dodajemy dodatkową szklankę mąki". U mnie nie było takiej potrzeby
icon_smile.gif
. Ciasto możemy podzileic na dwie części: do jednej dodajemy bakalie, a do drugiej nie. U mnie wszystkie pierniczki są bakaliowe (zwiększyłam ilość bakalii). Ciasto odstawiamy w chłodne miejsce na kilka lub kilkanaście tygodni.

A po tym czasie...

Z ciasta bez bakalii wałkujemy dwa placki grubości około 0,5 cm. Na jednym z nich układamy w dużej odległości porcje powideł, przykrywamy drugim plackiem i starannie przygniatamy ciasto dookoła każdej kupki, a następnie wycinamy dowolne kształty: kwiatki, okręgi, serduszka i mamy pierniczki z powidłami
icon_smile.gif
. Smarujemy je rozbełtanym jajkiem i pieczemy około 10 -12 minut w 190 stopniach - nie za długo, tylko do momentu aż urosną i nabiorą złotej barwy ( u mnie się nie zezłociły, ale lekko urosły i ściemniały od miodu gryczanego). Pierniki z ciasta bakaliowego wałkujemy grubiej i pieczemy ok 12 -15 minut.

Smacznego!


Uwaga ode mnie: nawet jeśli ciasto wydaje się wam po dodaniu dodatkowej szklanki ciut lejące, to nie przejmujcie się - ładnie się zsiądzie i dobrze wałkuje.

Link do oryginalu ponownie aktywny.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Malta_79

Member
Paź 21, 2007
289
0
0
tyeż bardzo lubiłam ten blog - piękne zdjęcia, cudowne przepisy...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:
Wrz 13, 2004
2,992
0
0
wczoraj zrobilam ciasto na te pierniczki
w zeszlym roku je robilam i sa najlepsze na swiecie, tak wygladaly rok temu ;)
piern.jpg

piern2.jpg
 

Załączniki

  • piern.jpg
    piern.jpg
    205.3 KB · Wyświetleń: 35
  • piern2.jpg
    piern2.jpg
    225.2 KB · Wyświetleń: 34
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,346
1,418
113
Margot @ 22 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=766082A jakbym chciała pominąć smalec to co dać w zamian ,wiem ,że to nie to samo ,ale ja nie używam smalcu
Może plantę? Tak to się chyba nazywa. Chodzi mi o taki biały tłuszcz roślinny. Na pewno nie zwiększaj ilości masła, bo to nie o to chodzi.
Też już od 2 tygodni mam to ciasto w 2 wersjach w lodówce.
icon_mrgreen.gif
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
Wrz 13, 2004
2,992
0
0
dwie wersje to pewnie tak jak w przepisie:
- jedna czesc bez niczego (beda z powidlami, tak jak te moje na zdjeciu)
- druga czesc z bakaliami, bez nadziewania powidlami

ja na razie zrobilam calosc bez niczego
zrobie raz jeszcze, tym razem z bakaliami i z polowy zrobie pierniczki, z z drugiej polowy upieke piernik
przynajmniej taki mam plan ;)
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,346
1,418
113
Margot, tak jak w przepisie. Połowę zrobiłam bez bakalii i mam zamiar zrobić nadziewane, a drugą z bakaliami. Takie robiłam w zeszłym roku i bardzo wszystkim smakowały. Z nadziewanymi to będzie mój debiut.
icon_mrgreen.gif


Margot, ale Planta to tylko moje przypuszczenie, że może być zamiast smalcu. Kiedyś do czegoś ją dodawałam zgodnie z przepisem (chyba do apple pie
icon_question.gif
) i wtedy przez swoją "tłustość" wydała mi się podobna do smalcu.
 

bakerlady

Member
Paź 22, 2008
12
0
0
Poniewaz przepis jest wypadkową moich kilkuletnich zmagań z różnymi pierniczkami
Z których żadne nie były wystarczająco dobre
A wreszcie udało mi sie w tamtym roku osiagnąć to co chciałam
To nawet zagorzałym przeciwnikom smalcu nie polecałabym zamiany go na cos innego
No .. chyba ze ideologia górą
icon_wink.gif

Wtedy zamiast smalcu masło lub dowolny tłuszcz roslinny
Ale na własna odpowiedzialność
icon_wink.gif

Źle nie wyjdą na pewno
icon_smile.gif

Moga wyjśc najwyżej ciut inaczej .
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,346
1,418
113
Witaj Bakerlady. Wielka szkoda, że nie ma już twojego bloga. A może gdzieś jest tylko pod inną nazwą
icon_question.gif
Jeśli tak, to może podasz nam namiary
icon_question.gif

-------------------------------------------------
Ja dodałabym tylko jedną małą uwagę do przepisu. Chodzi o ilość przyprawy do piernika. Nie można sugerować się ilością 120g. Torebka przyprawy Kotanyi zawiera 27 g bardzo "mocnej" przyprawy, bo nie ma w niej dodatku ani mąki ani cukru. Dodanie jej w ilości 4,5 torebki (czyli 120 g) może sprawić, że pierniki nie dla wszystkich będą zjadliwe.
icon_mrgreen.gif


Zaznaczam, że jest to moje spostrzeżenie po tegorocznym robieniu ciasta, do którego używałam właśnie tej przyprawy. Przyprawy innych firm są "słabsze", bo oprócz przypraw zawierają wypełniacze (mąka, cukier).
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

idajesienna

Member
Sty 11, 2005
164
0
0
hazo @ 22 Oct 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=766206Witaj Bakerlady. Wielka szkoda, że nie ma już twojego bloga. A może gdzieś jest tylko pod inną nazwą
icon_question.gif
Jeśli tak, to może podasz nam namiary
icon_question.gif

-------------------------------------------------
Ja dodałabym tylko jedną małą uwagę do przepisu. Chodzi o ilość przyprawy do piernika. Nie można sugerować się ilością 120g. Torebka przyprawy Kotanyi zawiera 27 g bardzo "mocnej" przyprawy, bo nie ma w niej dodatku ani mąki ani cukru. Dodanie jej w ilości 4,5 torebki (czyli 120 g) może sprawić, że pierniki nie dla wszystkich będą zjadliwe.
icon_mrgreen.gif


Zaznaczam, że jest to moje spostrzeżenie po tegorocznym robieniu ciasta, do którego używałam właśnie tej przyprawy. Przyprawy innych firm są "słabsze", bo oprócz przypraw zawierają wypełniacze (mąka, cukier).
Tez tak robilam
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

bakerlady

Member
Paź 22, 2008
12
0
0
Z przyprawą racja- jesli uzywamy Kotanyi starczą 3 torebki bo w niej nie ma niepotrzebnych wypełniaczy - uwazam ze jest najlepsza z przypraw dostępnych na rynku.

Blog będzie, może już w ten weekend ? Trochę inny w formie i treści , ale będzie
icon_biggrin.gif
 

dorka

Member
Wrz 17, 2004
1,305
0
0
u mnie w lodówce też siedzi ciasto na te pierniczki :d