Pierniczki

Ania D.

Member
Gru 9, 2005
363
0
0
Pierniczki

3 1/2 szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej
1 szklanka miodu
1/2 szklanki oleju
1/2 szklanki wody
1 łyżeczka sody
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 czubata łyżka cynamonu
1 czubata łyżeczka zmielonego kardamonu
1 łyżeczka ziaren ziela angielskiego
1/2 łyżeczki ziaren kolendry
1/2 łyżeczki zmielonego imbiru
1 płaska łyżeczka całych goździków
1 czubata łyżka karobu (niekoniecznie)

Włożyć do młynka lub blendera wszystkie przyprawy i je zemleć. Włożyć do garnka miód, olej, wodę, zagotować. Dodać zmielone przyprawy, karob, wymieszać, dodać sodę i proszek. Dobrze wymieszać. Dodać mąkę, wymieszać drewanianą łyzką. Odstawić do wystudzenia, zimne przykryć i schować do lodówki do następnego dnia. Wałkować cienkie placki (na ok. 2 mm), wykrawać foremką lub szklanką. Układać na wysmarowanej olejem blaszce. Piec ok. 7-10 min w nagrzanym do 180 stopni piekarniku. Cieńsze pierniczki pieką się szybciej, grube trochę wolniej. Jeśli zależy nam na puchatych pierniczkach, to wyjmujemy je z piekarnika gdy lekko się zrumienią od spodu, zostawione dłużej będą twardsze. Zostawiamy je przez chwilę na gorącej blaszce, po kilku minutach zdejmujemy.
Robiłam już trzy razy te pierniczki. Ciasto robi się błyskawicznie, piecze się też b. szybko. u mnie znikły w ciągu kilku godzin.
Jeśli dajemy inną mąkę (np. grahama), to trzeba jej dać troszkę więcej (ze dwie łyżki). Ciasto po zrobieniu jest luźne i takie powinno być, zostawione na noc gęstnieje.
Jeśli nie możemy robić sami przypraw, to polecam gotową mieszankę Kotanyi. Inne zawierają mąkę i cukier i nie mają takiego aromatu.
Ja dodaję proszek do pieczenia kupowany w zdrowej żywności, bez dodatku glinu.

Pierniczki są bardzo smaczne i mocno korzenne, zachęcam do spróbowania.
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
zrobiłam są nie tylko bardzo zdrowe ale i bardzo pyszne
ja je wałkowałam między dwoma kawałkami folii spożywczej bo mi się inaczej ciasto ciut kruszyło
Moje takie jakieś pogryzione wyszły od razu
icon_wink.gif


nawet udało się
icon_lol.gif
mi takie krzywe serce do kompletu znaleźć
 

Ania D.

Member
Gru 9, 2005
363
0
0
Margot, cieszę się
icon_biggrin.gif
. Ale Ci się myszki dobrały do pierniczków
icon_wink.gif

U mnie ciasto było doskonałe do wałkowania, a robiłam z mąki z pełnego przemiału. Ale czasem tak jest, że ziarno czy mąka sa bardziej suche i więcej wilgoci potrzebują. J
a je tak lubię, że chyba znowu je zrobię, uwielbiam pierniczki, pierniki i wszystko, bo ma piernikowy zapach.
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
tak pachną obłędnie i są mięciutkie ,no pyszne
Ja robiłam dokładnie wg przepisu ,mąka od Babalskich pszenna z pełnego przemiału ,
Aniu one daly się wałkować bez tej folii ,ale miedzy folia to była sama przyjemność je wałkować
Bardzo polecam te pierniczki są pyszne ,ze sie powtórzę
icon_mrgreen.gif
 

Ania D.

Member
Gru 9, 2005
363
0
0
Evalill, to zależy, ile pieczesz. Jak dłuzej, to będą twarde, jak ok. 7-10 min 1 temp. 190 st. (zalezy od grubości pierniczków), to od razu sa miękkie. Trzeba patrzeć, mają urosnąć i delikatnie się zezłocić. Ja robię takie miękkie, bo takie lubi rodzina.
Warto wałkować ogrzane w pomieszczeniu ciasto, a nie zimne, wtedy nie ma z nim problemów, jest plastyczne.
 

Evalill

Member
Gru 3, 2006
5,164
0
0
Dziękuję Aniu za odpowiedź.
cvety.gif
Na razie wczoraj upiekłam pierniczki wg przepisu zamieszczonego przez Paulinkę, bo są z bakaliami, a ja jeszcze takich nie piekłam. Jak znajdę czas to upiekę i te.
 

Ania D.

Member
Gru 9, 2005
363
0
0
Ja mam nadzieję, że jeszcze uda mi się je upiec zanim urodzę
icon_wink.gif
. Synkowi aż się oczy świecą jak mówię, że zrobimy pierniczki, on je bardzo lubi (i jeść i wcześniej pomagać przy robieniu).
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
upiekłam dziś na mące orkiszowej z pełnego przemiału( czyli jak ktoś ma alergie na pszenicę to polecam , uwaga orkisz ma gluten)
dałam zamiast miodu syrop z agawy( przyznaję ,ze było go za mało i dolałam trochę syropu klonowego
icon_wink.gif
ale tylko trochę, wiec sam syrop z agawy też może być
Pierniczki są pyszne i bardzo zdrowe raczej
aklat_159.jpg
 

Załączniki

  • aklat_159.jpg
    aklat_159.jpg
    140.6 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

flowerekk

Member
Sty 11, 2009
361
0
0
powiedzcie mi proszę ile wcześniej upiec te pierniczki? Tuż przed swiętami czy wcześniej?
icon_smile.gif
Bo doswiadczenia w tej dziedzinie nie mam a chciałabym żeby wyszły jak najlepsze, bo chce je rozdawać jako dodatek do prezentów
icon_smile.gif