Pierożki z rokpolem*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
U mnie ostatnio "rokpolowo", bo to i
góralska sałatka ziemniaczana z rokpolem
no i przepisy na wykorzystanie ciasta francuskiego, na przykład w
błyskawicznych ciastkach z owocami
a teraz pierożki. Ponieważ nie potrafię zrobić dobrych prawdziwych pierogów, zastępują mi je te z gotowego ciasta francuskiego. Przepis zaczerpnęłam z miesięcznika "Kuchnia" wyd. Agora.

Składniki

opakowanie ciasta francuskiego (ja wybieram to z masłem, a nie z margaryną)
15 dkg rokpola
1 - 2 gruszki (według mnie jedna to za mało)
2 - 3 łyżki gęstej, kwaśnej śmietany (22%)
szczypta gałki muszkatołowej
sok z 1/2 cytryny
pieprz, ostra mielona papryka
jajko

Ciasto rozmrażamy według zaleceń na opakowaniu, układamy je na blacie lub stolnicy i za pomocą szklanki wykrawamy krążki. Resztki ciasta szybko zagniatamy, wałkujemy i znów wykrawamy krążki.
Rokpol ucieramy ze śmietaną, papryką, pieprzem i szczyptą gałki. Gruszki obieramy, kroimy w bardzo drobną kostkę i natychmiast skrapiamy sokiem z cytryny, żeby nie ściemniały. Na krążki nakładamy masę serową, na nią łyżeczkę przygotowanych gruszek. Brzegi ciasta smarujemy białkiem i zlepiamy pierożki
Resztę białka ubijamy z żółtkiem, smarujemy pierożki i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Blachę wsuwamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 st. i pieczemy, aż nabiorą złotego koloru, co trwa jakieś 15 - 20 minut. Podajemy bezpośrednio po upieczeniu, chociaż jadłam na zimno te, które zostały, i wiele nie straciły na smaku.