Saska strucla serowa

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Choinka zawędrowała do Polski z Drezna, ze smutnej pamięci królami - Sasami. Natomiast więcej życzliwości okazaliśmy saskiej kuchni i jej często godnym polecenia daniom, zwłaszcza wypiekanym w okresie Bożego Narodzenia słynnym "Stollen". Bywają rozmaite, bogactwem składników dorównujące naszym "babom", bywają też skromniejsze, jak np. znakomity , delikatny i soczysty "Feiner Quarkstollen", czyli po prostu strucla serowa. Przepis pochodzi z miesięcznika "Ty i Ja" w opracowaniu kulinarnym Marii Lemnis i Henryka Vitry.Strucla na pewno urozmaici wybór pieczywa świątecznego i na pewno zyska licznych entuzjastów.

Składniki
1/2 kg mąki krupczatki
pojedyncza paczka proszku do pieczenia
2 jaja
15 dkg masła
15 dkg cukru
25 dkg przetartego pełnotłustego twarogu
2 łyżki rumu
15 dkg rodzynek
15 dkg zmielonych migdałów
5 dkg usmażonej, drobno posiekanej skórki pomarańczowej
szczypta soli

Z mąki zmieszanej z proszkiem do pieczenia, całych jaj, masła, cukru, soli, rumu i twarogu zagniatamy ciasto. Dodajemy do niego sparzone, osączone i osuszone oraz otaczane w mące rodzynki, zmielone migdały i smażoną , drobno posiekaną skórkę pomarańczową. Dokładnie wyrabiamy i formujemy podłużny bochenek, który układamy na wysmarowanej tłuszczem blasze i pieczemy w dobrze nagrzanym piekarniku nieco dłużej niż godzinę. Ja najpierw ustawiam temperaturę na 200 st. póżniej, jak włożę ciasto obniżam do 180 - 190 st. Przydaje się próba patyczkiem.
Po wyjęciu z pieca gorącą struclę smarujemy kilkakrotnie roztopionym masłem, a następnie grubo posypujemy cukrem pudrem. Masło i cukier tworzą na strucli smakowitą skórkę, która chroni pieczywo przed zbyt szybkim wysuszeniem.
Struclę pieczemy 3 - 4 dni przed świętami.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

h-elen

Well-known member
Lut 16, 2008
8,635
1,178
113
Podoba mi się przepis, mało pracochłonny co jest ogromna zaletą przed świętami. Proszę tylko o informację, czy uformowany bochenek mam położyć na dużej blasze z piekarnika a ciasto zachowa tę bochenkową formę, czy lepiej włożyć do węższej formy? Nie chciałabym płaskiego bochenka...
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Właśnie zabierałam się do uzupełnienia mojego przepisu o tę właśnie informację. Ja robiłam tę struclę kilka razy i raz na dużej blasze zachowywała formę strucli, innym zaś razem robiła się zbyt płaska. Zniecierpliwiona tym zaczęłam ją piec w formie cwibakowej (wtedy pieczemy w 200 st. i przez pierwsze pół godziny nie zaglądamy do piekarnika, bo opadnie) albo po prostu w podłużnej foremce. Oczywiście formy wysmarowane tłuszczem i wysypane przesianymi biszkoptami. Ciasto nie ma wtedy przepisowej formy strucli, ale przynajmniej nie denerwuję się, co z tego wyjdzie. Nie wiem od czego to zależy, bo zawsze piekę w tym samym piekarniku i z tych samych składników. Musisz zadecydować sama. Strucla warta jest zrobienia, jakimkolwiek sposobem. Jesli będziesz miała jeszcze jakieś pytania, chętnie służę wyjasnieniami. Pozdrawiam.
 

olcieek

Member
Lip 21, 2007
3,630
0
0
Seniorko, bardzo mi się podoba też przepis
icon_exclaim.gif
daumen.gif


Parę pytań:
1.Powiedz mi dlaczego pieczemy 3-4 dni przed świętami ? Ona im starsza, tym lepsza ?
2.W chłodzie trzeba trzymać ?
3.No i proszę o sprecyzowanie cóż to za foremka cwibakowa ? podłużna prostokątna?
4.Ta strucla to raczej taka pieczywkowa niż ciastowa?

no i to tyle pytań
icon_mrgreen.gif
rofl.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
olcieek, juz Ci odpowiadam.
1. Pieczemy 3 - 4 dni przed świętami, żeby mieć święty spokój w czasie najgorętszych robót świątecznych. Posmarowana kilkakrotnie masłem i grubo posypana cukrem pudrem, strucla zachowuje świeżość przez dłuższy czas. Ja po upieczeniu i zrobieniu tej wierzchniej skórki, zawijam struclę lużno w folię aluminiową i kładę na oknie, tam gdzie nie ma kaloryfera. Woli raczej chłód aniżeli upał. Ale nie ma potrzeby trzymania w lodówce.
2. Foremka cwibakowa ma kształt przeciętej wzdłuż na pół rynny, oczywiście z zamkniętymi z obu stron bokami. Dno foremki jest poprzecznie żłobkowane. Wychodzą z tego bardzo efektowne ciasta, ponieważ po upieczeniu odwraca się je wypukłą stroną do góry. Według mnie ma tylko jedną wadę - ciasto pieczone w niej zachowuje się bardzo kapryśnie, stąd moja uwaga, żeby nie zaglądać przez pół godziny, bo może opaść.
3. Strucla serowa jest na pewno ciastem, a "asortyment pieczywa świątecznego" użyłam np. w odniesieniu do pierników i innych wypieków.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
h-elen, jeszcze tylko jedno małe uzupełnienie. Struclę zawijam w folię po dokładnym jej ostudzeniu i zaschnięciu skórki maślano cukrowej. Inaczej cały wierzch przyklei się do folii i odpadnie. Ale myslę, że o tym wiedziałaś, więc tylko tak dla przypomnienia.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Jeszcze jedno wyjaśnienie. Złożyłam już w tej sprawie raport moderatorce, ale nie wiem, kiedy będzie zamieszczone sprostowanie. Otóż rodzynki przed dodaniem należy sparzyć, osączyć, osuszyć i otaczać w mące, żeby nie opadły na spód ciasta. Przepraszam, to moja nieuwaga. Nie wiem czy ten post przeczyta
h-elen i olcieek, bo to one były najbardziej zainteresowane tym przepisem. Dlatego prosiłam moderatorkę o pomoc.
anbetung.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Chciałam przypomnieć ten przepis niedługo przed świętami, bo wart jest wypróbowania i jak wszystkie "stollen" doskonale uzupełnia świąteczne wypieki.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Seniorko, a jakiej wielkości jest Twoja forma cwibakowa? Mam taką, ale wydaje mi się podejrzanie długa
icon_wink.gif
- boję się, czy ciasto nie wyjdzie mi zbyt płaskie. Przepis bardzo mi się podoba i chciałabym go w ten weekend wypróbować
icon_smile.gif
 

kornasia

Member
Maj 17, 2008
1,039
0
36
sama robie z tego przepisu, jak mam ochote na stollen, bo od razu mozna kroic i jesc, ale IMHO duzo lepsze stollen sa te na drozdzach, ktore musza lezakowac
icon_wink.gif

a stollen zawsze skladam w bochenek i na razie jeszcze nigdy sie nie rozjechal na plask, choc zobaczymy jak bedzie w tym roku
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Kornasiu, bardzo ciekawa stronka! Czuję, że "wsiąknę" w nią na dłużej
icon_smile.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Moja forma cwibakowa ma wymiary 41 x 12 cm. Jak już pisałam wyżej, jeśli nie piekę na blasze, bez formy, to posługuję się podłużną foremką, zamiast cwibakowej. W tej ostatniej robiłam te struclę tylko raz i rzeczywiście była ciut za duża, ale ja koniecznie chciałam ją wypróbować. I dwa razy używałam jej do pieczenia ginger bread. W obu przypadkach ciasta zachowywały się dość kaprśnie, stąd moje uwagi, żeby nie zaglądać do piekarnika przez pierwsze pół godziny. Z formy cwibakowej strucla wyszła rzeczywiście bardziej płaska niż z podłużnej keksówki. Strucla godna polecenia, tylko jeszcze nie doszłam dlaczego raz mogę ją piec bez formy, a innym razem wymaga "ram". Może zależy to od twarogu? Cieszę się, że chcesz ją wypróbować, a ja muszę przestać propagować pieczenie w foremce cwibakowej, bo choć wychodzą z niej bardzo dekoracyjne ciasta, to samo ich pieczenie jest dość ryzykowne. Chyba, że ktoś lubi ryzyko.
 

kornasia

Member
Maj 17, 2008
1,039
0
36
na tej stronie masz np. kilka przepisow na rozne stollen, sama zwykle korzystam z przepisow Marion na ciasta i ciastka, milej lektury
daumen.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Zrobione. Receptura w 100% od Seniorki, bo tak obiecałam. Sposób wykonania mieszany. Ja najpierw zmiksowałam masło z cukrem na puch , bo zawsze tak robię, tak też radzą w przpisie niemieckim.

Ciasto pachnie bardzo ładnie,a z kawałka, który odkroiłam do zdjęcia widzać, że tez dobrze smakuje
icon_smile.gif
Dalsze relacje smakowe zdam, jak juz przestygnie do końca.

DSC_0253.JPG
 

Załączniki

  • DSC_0253.JPG
    DSC_0253.JPG
    119.2 KB · Wyświetleń: 0

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Zdjęcie przepiękne. Mam nadzieję, że będzie Ci również smakowała, tak jak wygląda. Ja też zaglądałam na niemiecką stronę kornasi. I też mam zamiar z niej skorzystać. Co prawda przeniosła mnie daleko w przeszłość, kiedy to w Polsce można było kupić Burdę tylko w języku niemieckim. Kupowałam ją spod lady w empiku i pracowicie, ze słownikiem w ręce, tłumaczyłam wybrane przepisy. Trochę niemieckich wiadomości kulinarnych (bo niemieckiego nie znam) jednak w głowie zostało. Była to taka nostalgiczna podróż. Bardzo proszę Mi, napisz jak wrażenia kulinarne. A'propos pieczenia "stollen" i zachowania się podczas pieczenia. Dzisiaj, nie pamiętam autorki ani wątku, kilka cinek miało problemy z zachowaniem odpowiedniego kształtu strucli podczas pieczenia z zupełnie innego przepisu. Widać jest to "wada" wystepująca dość często.