Ajerkoniak Ani*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Wiem, że są już tutaj przynajmniej dwa ajerkoniaki, ale ten jest szczególny. Po pierwsze, gęsty, że łyżką można go jeść. Po drugie, został zrobiony specjalnie z okazji urodzin mojej pierwszej wnuczki Ani. I nic nie powstrzyma mnie od zamieszczenia przepisu na ten uroczysty i doskonały w smaku trunek. Zresztą spróbujcie sami.

Składniki
400 ml spirytusu
100 ml przegotowanej i ostudzonej wody
2 puszki mleka skondensowanego niesłodzonego (a 250 ml 7,5% tłuszczu prod. Gostyń)
10 żółtek
60 dkg cukru
laska wanilii

Żółtka miksujemy z cukrem na białą masę. Powoli dodajemy mleko i wanilię pokrojoną w 2 mm kawałki. Ciągle miksując, bardzo powoli wlewamy spirytus wymieszany z wodą, uważając, żeby się nie zwarzyło. Pośpiech nie jest tu wskazany. Przelać do karafek lub ozdobnych butelek i odstawić na 3 tygodnie. U mnie nigdy nie doczekał tego czasu. Spróbujcie, naprawdę warto.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Mam podobny przepis - też z mlekiem skondensowanym ale inne proporcje - fakt, wychodzi gęsty, a jak postoi to gęstnieje jeszcze bardziej i nie radziłabym przelewać go do karafek bo później może być problem z wydobyciem go
icon_lol.gif

Mąż twierdzi że za bardzo czuć w nim mleko - ja jestem innego zdania i nie czuję mleka wcale
icon_biggrin.gif
dla mnie jest przepyszny.
Polecam szczerze!
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Ja zrobiłam drugi raz i na razie nie rozlałam jeszcze do butelek. Poprzednim razem był w dużym , ozdobnym słoju. Może tam go zostawię. Dzięki za to przypomnienie.