Marcepanowe ciasteczka norweskie

Vidarka

Member
Kwi 4, 2007
6,637
0
0
002.JPG

Skladniki:

250 gr masla(koniecznie)
125 gr cukru pudru
85 gr startego na grubej tarce marcepanu
starta skorka z 1 cytryny
250 gr maki

Maslo+ cukier ubic na puch,dodac reszte skladnikow-zmixowac.Masa powinna byc miekka i troche klejaca.Wylozyc ja na folie,posypac troche maka,zeby uformowac walek,zawinac w folie i wsadzic do lodowki na 2-3 godz,albo zamrazarki na 20 min.
Po tym czasie odwinac z folii,obtoczyc w zoltku i grubym cukrze lub kokosie.Pokroic na plasterki(ciensze i rumiane dadza chrupiace ciasteczka,grubsze i jasnozlote-mieciutkie)
Rozgrzac piekarnik.Piec w 180stC ok.10 min(trzeba pilnowac!)

Mozna przechowywac dluuugo w puszkach

ps-jest to jedna z 7 rodzajow ciastek na Swieta.
 

Załączniki

  • 002.JPG
    002.JPG
    123.6 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Kiiri

Moderator
Wrz 30, 2007
3,567
0
0
mnie tez sie bardzo podobaja
icon_smile.gif
Ten weekend mam zarezerwowany na pieczenie ciastek, nie wiem czy sie z tymi zmieszcze, mam nadzieje ze tak
icon_smile.gif
 

Vidarka

Member
Kwi 4, 2007
6,637
0
0
Zeby nie to chlodzenie ciasta i pieczenie-to cala operacja trwa 10 min.Cudny slodko-cytrynowy smak
fiesgrins.gif


I jeszcze dodam,ze piec je nalezy na papierze i zachowac odstep ok.1-2 cm.A,i wychodzi ok.50 ciastek.
 

Kiiri

Moderator
Wrz 30, 2007
3,567
0
0
Zrobione! Moj M zjadl juz pol porcji choc to zagorzaly przeciwnik marcepanu :D
Pyszna sa i robi sie blyskawicznie, choc moja tarka dala mi sie we znaki podczas tarcia marcepanu
Polecam!
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,336
1,407
113
Mam marcepan "bez przydziału" i już prawie się za nie brałam, jak doczytałam, że w nich jest wagowo tyle samo masła co mąki. Boszsz, jakie to tłuste
icon_exclaim.gif
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,336
1,407
113
Może w Skandynawii macie Panie inne smaki.
icon_wink.gif
Dla mnie to jednak jest bardzo, bardzo tłuste. Nawet po wzięciu w rękę palce zostają tak tłuste, że bez umycia ani rusz. I temperatura pieczenia wg mnie powinna być zdecydowanie wyższa. Pierwszą blachę zaczęłam piec na 180 stopni (przepisowo), ale jak zobaczyłam jak się rozpływają przestawiłam z góra/dół na termoobieg. Drugą od razu ustawiłam na 195 stopni z termoobiegiem. Mam zdjęcia, ale nie mam czasu się nimi zająć.
 

Vidarka

Member
Kwi 4, 2007
6,637
0
0
Z temperatura sie zgodze.Co piec-to inna.Ale tluste ci wyszly?Jesli uzylas masla 82%,i trzymalas przed pieczeniem w lodowce to nie mialy prawa sie zp.......c.I dopisalam,zeby piec W UPRZEDNIO NAGRZANYM PIEKARNIKU.
Przykro mi,ze ci sie nie udaly,bo prostszego przepisu ze swieca szukac
icon_wink.gif
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,336
1,407
113
Vidar, użyłam masło 82%, bo innego nigdy nie używam, z ciasta zrobiłam 2 wałeczki, które leżały 4 godziny w lodówce, bo nie miałam wcześniej czasu. Były twarde, kroiłam nożem do chleba z ząbkami. Piec był nagrzany do 180 stopni (przy pierwszej blasze), ustawiony na grzanie góra/dół. Ułożone na blaszce ciastka poszły natychmiast do pieca. No i wyszły jak wyszły. Cuda. Teraz sobie pomyślałam, że może nie powinny tak długo się chłodzić?
gruebel_2.gif
 

Vidarka

Member
Kwi 4, 2007
6,637
0
0
Powinny,powinny-ja swoje czasem zamrazam na kosc
dump.gif

No to nie wiem co jeszcze
gruebel_2.gif
-jedno jest pewne-pomimo duzej ilosci masla-nie powinny wyjsc tluste.
Sprobuj jeszcze raz albo do skutku
icon_razz.gif
 

Kiiri

Moderator
Wrz 30, 2007
3,567
0
0
U mnie byly zamrozone bo pieklam na nastepny dzien. Oczywiscie uprzednio rozmrozilam zeby ladnie sie kroilo. Moze to marcepan - tzn moze miec rozna gestosc
gruebel_2.gif

Zanislam do tesciow te ciasteczka, choinki Bei i jeszcze jedne z herbata Earl Gray. Numerem jeden byly Twoje ciastka Vidar
icon_smile.gif
Jeszcze raz dzieki za przepis
icon_smile.gif
 

Kiiri

Moderator
Wrz 30, 2007
3,567
0
0
Podnosze bo Swieta tuz tuz
icon_smile.gif
Ja wlasnie je wczoraj zrobilam i zanioslam do pracy
icon_smile.gif
wszyscy je teraz palaszuja
icon_smile.gif
 

Kazder

Member
Gru 19, 2010
1
0
0
Mam mówić szczerze? jak tak to TOTALNA PORAŻKA, a przynajmniej tak mi wyszły. Żartobliwie to nawet Zakład Usług Komunalnych by tego nie przyjął. Tłuste, że nie będę się wypowiadał. Ciasteczka robione dokładnie wg. przepisu. W zamrażarce chyba 0,5 h siedziały. Teoretycznie na 0,5 kg mąki powinno przychodzić 100g masła, tutaj na 0,5kg jakieś 600g wyszło. Słodkie tak samo jak tłuste. Na blaszce wyglądały jak pizza
icon_smile.gif
. posklejały się aż za bardzo.
A może coś źle zrobiłem
icon_sad.gif
? proszę o odpowiedz od autora ... czekam
POZDRO
wink.gif
gruebel_2.gif