Ryba pod ryżowym makaronem*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
To był prawdziwy obiad na cztery ręce. Ja robiłam za podkuchenną. Pomysł i przepis zaczerpnęłam z Kuchni azjatyckiej, przepis Lindy Doeser.

Ryba_pod_ry_owym_makaronem.jpg

Składniki na 4 osoby

50 dkg białej ryby (sum, sandacz, sola, itp. ja brałam pangę)
1 łyżeczka startego świeżego imbiru lub szczypta suszonego
1 ząbek czosnku (drobno posiekany)
2 łyżki sosu sojowego
15 dkg makaronu ryżowego (wermiszel)
4 łyżki mąki kukurydzianej
2 jajka ubite widelcem
sól i świeżo zmielony czarny pieprz
olej do głębokiego smażenia

Na sos
2 łyżki sosu sojowego
2 łyżki octu ryżowego
1 łyżka cukru
2 strąki czerwonego chilli cienko pokrojone (ja odrzuciłam pestki, chociaż w przepisie o tym nie mówiono)
1 dymka, drobno posiekana

Chińska zielona jarzynka
40 - 45 dkg brukselki ( ja wzięłam kapustę pekińską)
1 łyżeczka oleju słonecznikowego
2 dymki pokrojone w plasterki z jasną częścią szczypioru
pół łyżeczki chińskiej przyprawy "5 smaków"
1 łyżka jasnego sosu sojowego

Filety ryby kroimy na medaliony, czyli w kawałki wielkości 2,5 cm. Układamy w naczyniu, posypujemy imbirem, czosnkiem i zalewamy sosem sojowym. Mieszamy i odstawiamy na 10 minut lub nieco dłużej.
Gdy ryba się marynuje przygotowujemy sos. W rondelku łączymy sos sojowy, ocet ryżowy i cukier. Stawiamy na bardzo małym ogniu i zagotowujemy. Do smaku solimy i pieprzymy. Zdejmujemy z ognia, dodajemy kawałki dymki, chilli, mieszamy i odstawiamy.
Nożyczkami tniemy makaron na kawałki o długości 3 - 3,5 cm. Wsypujemy do dość szerokiej miski.
Przygotowane porcje ryby lekko oprószamy mąką, zanurzamy w roztrzepanym jajku i oblepiamy makaronem. Przyciskamy makaron do ryby ręką. Smażymy na oleju, z tym, że ja lałam oleju tylko tyle, żeby przykrywał dno patelni na około 1 cm. Smażyłam po 2 - 3 porcje jednocześnie. Makaron powinien nabrać złotego koloru i stać się chrupki. Olej oczywiście uzupełniałam w razie potrzeby. Rybę wyjmujemy i osączmy na papierowym ręczniku. Oddzielnie w miseczce podajemy sos i sałatkę.
Brukselkę ( u mnie kapustę pekińską ) czyścimy z zewnętrznych liści i kroimy w cienkie plasterki, ja pekińską w paski. Rozgrzewamy dużą patelnię, wlewamy olej i na rozgrzany wsypujemy kapustę i dymkę Smażymy na dużym ogniu, ciągle mieszając, 2 minuty. Kapusta nie powinna się zrumienić Wsypujemy przyprawę "5 smaków", wlewamy sos sojowy i ciągle mieszając smażymy przez kolejne 2 - 3 minuty. Kapustę podajemy gorącą.
Jak widać wszystko podajemy jednocześnie i gorące, dlatego potrzebna była pomoc do tego obiadu.
 

Załączniki

  • Ryba_pod_ry_owym_makaronem.jpg
    Ryba_pod_ry_owym_makaronem.jpg
    293.2 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator: