Kotleciki drobiowe*

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,655
113
Kotleciki drobiowe z fetą, oliwkami i suszonymi pomidorami

Składniki:
500 g mięsa drobiowego (najlepiej indyczego)
100 g twardej fety (lub twarogu)
1 jajko
1/2 suchej kajzerki namoczonej w mleku i odciśniętej (opcjonalnie, nie jest wymagana)
3 - 4 łyżki posiekanych suszonych pomidorów
2 - 3 łyżki posiekanej natki pietruszki
kilkanaście czarnych oliwek, pokrojonych na plasterki
1 mała cebula, posiekana w kosteczkę (lub 1/2 białej części pora)
1 ząbek czosnku
1 łyżeczka ziół prowansalskich lub dalmatyńskich
pieprz, sól ( ostrożnie - feta jest słona) do smaku
olej do smażenia (z pestek słonecznika, rzepakowy lub oliwa)

Wykonanie:
Na niewielkiej ilości oliwy zeszklić cebulę i posiekany czosnek. Mięso zemleć razem z fetą i cebulą. Na końcu można dać odciśniętą bułeczkę (po to, by "wymieść "nią resztki mięsa z maszynki), ale niekoniecznie. Do mięsa z fetą dodać pozostałe składniki i wyrobić je na pulchną masę. Zwilżonymi zimną wodą rękami uformować kotleciki. Układać je na wysypanej odrobiną tartej bułki lub otrębów desce. Smażyć na oleju do zrumienienia.

Modyfikacje:
Do bazy mięsnej można dodawać inne składniki - grzyby, paprykę, zioła itp, a zamiast fety - zwykły twaróg.

kotleciki_z_fet__i_oliwkami2.jpg

kotleciki_z_fet__i_oliwkami.jpg
 

Załączniki

  • kotleciki_z_fet__i_oliwkami2.jpg
    kotleciki_z_fet__i_oliwkami2.jpg
    37.8 KB · Wyświetleń: 19
  • kotleciki_z_fet__i_oliwkami.jpg
    kotleciki_z_fet__i_oliwkami.jpg
    39.7 KB · Wyświetleń: 19
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,655
113
Dziś zamiast suszonych pomidorów - drobno posiekana czerwona papryka.
Oprócz natki pietruszki - świeże oregano.
A mięso wyjątkowo wieprzowe, ale chude, z szynki.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Evalill

Member
Gru 3, 2006
5,164
0
0
Miałam ochotę na te kotleciki od bardzo dawna. Kupiłam właśnie mięso z indyka i dziś robię!
icon_smile.gif
Mam zamiar dać paprykę i pieczarki.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,655
113
Taka, którą można kroić w kostkę lyb ścierać na tarce.
Ja najczęściej używam Greek Style Salad Cheese Milbony z Lidla.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Evalill

Member
Gru 3, 2006
5,164
0
0
Joanno! Te kotleciki są wspaniałe!
anbetung.gif
anbetung.gif
anbetung.gif

Oboje z mężem jesteśmy zachwyceni. Mąż powiedział, że biją na głowę wszystkie mielone jakie jadł w życiu, a on mielone lubi bardzo. Są pysznie chrupiące z wierzchu, a w środku soczyste, aromatyczne... mniaamm.. :D Po przekrojeniu wypływa z nich pyszny sosik...
Dla mnie wielkim plusem jest to, że nie trzeba dodawać bułki do środka. Od jakiegoś czasu zwykłe mielone, robione z bułką, przestały mi smakować. Więc chyba znalazłam przepis idealny dla mnie.
icon_smile.gif


Miałam tę "fetę" z Milbony właśnie. Z warzyw dałam cebulkę, czosnek, paprykę, pieczarki i zieloną pietruszkę. Doprawiłam solą, pieprzem i papryką ostrą. Podałam z sałatą z sosem serowym wg Bajaderki. Mąż miał jeszcze do tego podsmażane młode ziemniaczki.
Z 0,5kg mięsa wyszło mi 10 niewielkich kotlecików. 5 zostawiłam na inny dzień, albo je zamrożę.

Pewnie będę też probowała z innymi dodatkami. Przyszło mi też do głowy, by zrobić więcej farszu warzywnego i nadziać kotleciki, tak żeby w srodku były same warzywa. Robiłaś tak może?

Dziękuję za przepis - mieliśmy przepyszny obiad dzięki Tobie.
icon_smile.gif
Od tej pory mielone będę robić częściej. Mam też ochotę spróbować tych z sosem cytrynowym.
icon_smile.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Obiecywałam sobie, że je zrobię już dawno. W ten weekend postaram się zrobić zgodnie z przepisem, tzn. z suszonymi pomidorami i oliwkami. Ten zestaw najbardziej mi odpowiada.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,655
113
Miód mi na serce lejesz, Evalill.
icon_smile.gif

Miło czytać takie słowa.
icon_smile.gif

Ser faktycznie nadaje kotletom soczystości.
Pomysł z warzywnym farszem ciekawy. Tak jeszcze nie robiłam. Zawsze mieszam wszystkie dodatki z mięsem.

Seniorko - mam nadzieję, że i Tobie zasmakują.
icon_smile.gif

Ja też mam je w planach na weekend - właśnie z suszonymi pomidorami.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Twoje nadzieje spełniły się, Joanno.
anbetung.gif
Smakują mi jak żadne. Nie dawałam bułki, resztę jak w przepisie. Ten pierwszy raz ściśle trzymałam się wskazówek, żeby czegoś nie zepsuć. Mają chrupiącą skórkę, a w środku są soczyste. Nawet zachowały kształt, co moim mielonym prawie nigdy się nie udaje. No i moje ulubione dodatki, suszone pomidory i oliwki. Podałam je prosto z patelni, z młodymi ziemniaczkami i sałatką z ogórków na sposób adriatycki. Smaki bardzo dobrze się uzupełniały. Bardzo dziękuję
cvety.gif
za przepis. To był ten pierwszy raz. Serdecznie pozdrawiam i do następnego spotkania przy kotlecikach.
wink.gif
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Ciekawy przepis. Dobrze, ze wyciagacie takie smakolyki z glebi cina.
 

Marg

Well-known member
Wrz 23, 2008
17,678
78
48
Właśnie zjadłam. Pyszne. Dzięki za przepis, Bogini
anbetung.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Zrobiłam je dzisiaj ponownie. Podałam z sałatką "purpurową" i ziemniakami. Myślałam, że wiśnie i buraczki z sałatki, nie będą się dobrze komponowały z nadzieniem kotlecików. Nic bardziej mylnego, ku mojemu zdziwieniu, ta orzeżwiająca sałatka doskonale uzupełniła się z kotlecikami. Polecam przepis na kotleciki, z dowolnie wybranymi dodatkami.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,655
113
Wyciągam z myślą o "dukających", oczywiście w wersji zmodyfikowanej, zgodnie z zasadami diety.
icon_wink.gif


Swoje zrobiłam dziś z twarogiem, cebulką, pieczarkami i natką pietruszki, bez panierki.
Gotowałam na parze, ułożone na galązkach koperku.
Rodzina dostała panierowane w otrębach i usmażone.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

ankafaka

Well-known member
Kwi 11, 2008
1,291
263
83
Joanno, dobrze, że wyciągnęłaś przepis. Zapowiadają się bardzo smakowicie
lecker.gif

No i myślę, że bez bułki będą się nadawały także dla tych, co zgodnie z MM jedzą (jeśli się mylę, proszę o sprostowanie).
A takie na parze to już w ogóle muszą być pyszne (i dietetyczne
daumen.gif
)

Tylko jak zmielić mięso bez maszynki? Myślicie, że blender da radę?

Zapomniałam, że przecież mogę w sklepie poprosić o zmielenie
dump.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,376
3,655
113
Dziś zrobiłam z garścią krótko blanszowanego w patelni szpinaku i czosnkiem niedźwiedzim. Pyszne wyszły.