Surówkowe sałatki z kiszonej kapusty

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Nikogo zapewne nie trzeba przekonywać do wartości odżywczych kiszonej kapusty. Staje się ona niezastąpiona zwłaszcza wtedy, gdy pomidory, papryka i inne warzywa nie dość, że są bardzo drogie, to jeszcze brak im smaku. Zgromadziłam za miesięcznikiem "Ty i Ja" aż sześć przepisów, żeby można było wybrać tę najbardziej odpowiednią, albo zmieniać je w zależności do czego chcemy ją podać. Kapusta powinna być nie przekiszona, jasna w kolorze, krucha i o przyjemnym winnokwaskowatym smaku. Oto pięć sugestii na codzienne sałatki i szósta bardziej "odświętna".
1. Składniki
1/2 kg kiszonej kapusty, drobno pokrojonej
2 kwaskowate jabłka (obrane lub nie - ja obieram)
łyżeczka sparzonego wrzątkiem kminku
2 - 3 łyżki oliwy lub oleju
ew. trochę cukru pudru

Jabłka ucieramy na tarce o dużych oczkach i natychmiast łączymy z kapustą, kminkiem , kto lubi sałatki słodkawe dodaje nieco cukru pudru, polewamy salatkę oliwą lub olejem i dokładnie mieszamy.

2. Składniki
1/2 kg dość drobno pokrojonej kapusty kiszonej
ogórek kiszony
cebula
1 kwaskowate jabłko (obrane lub w skórce, jak kto woli - ja obieram)
2 - 3 łyżki oleju lub 1/2 szklanki jogurtu
ew. 2 - 3 łyżki niezbyt drobno posiekanych orzechów włoskich

Ogórek i cebulę drobno siekamy, jabłko ucieramy na tarce o dużych oczkach. Łączymy je z kapustą i zaprawiamy albo olejem, albo jogurtem. Do wersji z jogurtem możemy dodać orzechy, co znacznie uatrakcyjni jej smak.

3. Składniki
1/2 kg drobno pokrojonej kapusty kiszonej
1 mała cebula
10 dkg umytych, przebranych żurawin
1/2 szklanki jogurtu lub śmietanki

Cebulę kroimy w drobniutką kostkę (kto nie lubi może opuścić) i łączymy z pozostałymi składnikami. Dobrze wymieszaną sałatkę polewamy jogurtem lub smietanką i znów dokładnie mieszamy.

4. Składniki
1/2 kg drobno pokrojonej kapusty kiszonej
2 kwaskowate jabłka
2 łyżki utartego chrzanu (jeśli ze słoika, to dobrze osączony)
1 średnia, drobno posiekana cebula
4 łyżki majonezu

Jabłka ucieramy wraz ze skórką na tarce o grubych oczkach i łączymy z kapustą, chrzanem i cebulą. Po dokładnym wymieszaniu dodajemy majonez i jeszcze raz pieczołowicie mieszamy, aż wszystko połączy się w apetyczną całość.

5. Składniki
1/2 kg niezbyt drobno pokrojonej kapusty kiszonej
25 dkg drobno utartej marchwi
2 kwaskowate jabłka
2 łyżki chrzanu (jeśli ze słoika, to go dokładnie osączamy)
oliwa lub olej
sól i cukier do smaku
posiekana natka pietruszki

Jabłka obrane lub w skórce (ja obieram) ucieramy na tarce o dużych oczkach i łączymy z kapustą, marchwią i chrzanem. Sałatkę zaprawiamy olejem lub oliwą, dodając do smaku soli i cukru. Powinna być kwaskowato-słodkawa. Przed podaniem posypujemy sałatkę posiekaną pietruszką.

6. Składniki
25 dkg drobno pokrojonej kapusty kiszonej
1 duża pomarańcza
5 dkg umytych rodzynek
5 dkg niezbyt drobno posiekanych orzechów włoskich
3 - 4 łyżki majonezu
drobno posiekana natka pietruszki

Pomarańczę dokładnie obieramy ze skórki (białej też) i kroimy na drobne kawałeczki. Rodzynki sparzamy i osączamy na sicie. Kapustę łączymy z pomarańczą, rodzynkami, orzechami i zaprawiamy majonezem. Przed podaniem posypujemy niezbyt obficie pietruszką.

Sałatki surówkowe z kiszonej kapusty są sałatkami typowo "towarzyszącymi". Podajemy je nie tylko do dań mięsnych, ale również do knedli, kopytek, placków ziemniaczzanych itp. Tę ostatnią sałatkę możemy podać do niedzielnej pieczeni, nawet do pieczonej gęsi lub kaczki.
 

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
O, bardzo dziekuje. Wykorzystam na pewno, szczegolnie te z chrzanem i ogorkiem. Ciekawa jestem tez smaku tej z pomarancza i rodzynkami.
 

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
Ja też skorzystam, dziękuję
icon_smile.gif

Dorzucę jeszcze jedną:
Surówka z kapusty kiszonej z papryką
Składniki
1/2 kg pokrojonej kapusty kiszonej (jęsli zbyt kwaśna, to przepłukać pod biezącą wodą)
1/2 szt. papryki czerwonej
ogórek kiszony
cebula
1 obrane jabłko
2 - 3 łyżki oleju
cukier, sół, pieprz do smaku

Paprykę, ogórek i cebulę drobno siekamy, jabłko ucieramy na tarce o dużych oczkach. Łączymy je z kapustą i dodajemy olej. Przyprawiamy do smaku solą, cukrem i pieprzem.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kasta79

Member
Sty 29, 2009
74
0
0
Wersja nr 4 mnie zainteresowała tylko kurcze jakoś nie widzę kapusty kiszonej i majonezu
gruebel_2.gif
ale co tam zrobię to się przekonam
icon_biggrin.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ja tez zwróciłam uwagę na wersję nr 4 - muszę wypróbować. To mam już następną w kolejce do testów, bo ciągle pamiętam o tej buraczkowej Seniorki, która też na swoją kolej czeka.

A taką z ogórkami i papryka jak Jaxja podaje tez robię, jest b. dobra
icon_smile.gif
 

Noemi

Member
Lut 6, 2007
139
0
0
Może ja też dorzucę jedną.


Surówka z kapusty kwaszonej z koncentratem pomidorowym

Składniki:

kapusta kwaszona- 40 dkg
2 łyżki koncentratu pomidorowego
natka pietruszki
łyżka oleju
1-2 cebule
sól, cukier i pieprz do smaku

Cebulę pokrajać w kostkę razem z kapustą, połączyć z olejem, koncentratem pomidorowym oraz posiekaną
natką pietruszki,doprawić.

Smacznego!
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Wypróbowałam dziś sałatkę nr 4 Seniorki. Jestem zaskoczona ( mile). Nie przypuszczałam, że kiszona kapusta może w ten sposób smakować. Na pierwszy rzut oka połączenie z majonezem i chrzanem wydaje się strasznie dziwne ( dlatego też kusiło mnie wypróbowanie). Połączenie to nie jest jednak smakowo tak szokujące - jest dobre.
icon_smile.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Dziękuję Mi, za wypróbowanie tego dość dziwnego, wydawałoby się, przepisu. Ja go znałam i wiedziałam, że jest dobry, bo często robię te surówki. Zimą przerzucam się na kiszoną kapustę i cykorię, która na cinie nie ma wielkiego powodzenia. Ciekawa jestem, czy ktoś odważy się zrobić surówkę ostatnią, z pomarańczami. Najbardziej jednak ucieszyło mnie to, że Ci smakowała, to jest najlepsza rekomendacja tej sałatkowej surówki.
icon_wink.gif
 

e-lunia

Member
Maj 24, 2005
523
0
0
Mnie teściowa nauczyła mnie jeść kapustę kiszona z majonezem, początkowo potrzyłam podejrzliwie na to połączenie, ale spróbowałam i bardzo mi smakuje
icon_smile.gif
Robie identycznie jak seniorka tylko bez chrzanu, ale muszę koniecznie spróbować połaczenia z chrzanem następnym razem !!!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Mamy świeżo kiszoną tegoroczną kapustę. Taka jest doskonała na surówki. Oddzielnie podam duszoną w białym winie. To dopiero jest pycha.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Żeby nie zakładać dodatkowego wątku, dodaję jeszcze dwa przepisy na sałatki surówkowe z kiszonej kapusty. Inspiracja z miesięcznika Ty i Ja.
1. Skladniki
1/2 kg kiszonej kapusty

Zaprawa sałatkowa
4 łyżki oliwy
2 łyżki soku cytrynowego
łyżeczka musztardy
szczypta pieprzu, ew. szczypta soli
1 łyżeczka cukru

Kapustę lekko odcisnąć z nadmiaru soku, ewentualnie grubo posiekać i zmieszać z zaprawą sałatkową. Przygotowujemy ją, mieszając wszystkie składniki, z oliwą dodawaną na końcu. Zresztą zaprawa jest tak popularna, że każda z nas wie, jak się ja robi. Natomiast pół kieliszka białego wina wytrawnego (półwytrawnego) nada tej sałatce nieoczekiwaną nową i wykwintną nutę.

2. Składniki
30 dkg kiszonej kapusty
spora marchewka
ogórek kiszony (drobno posiekany)
łyżka utartego chrzanu (może być ostry ze słoika, dobrze osączony)
1 cebula (drobno posiekana)
2 łyżki majonezu lub ww. zaprawa sałatkowa

Kapustę mieszamy z obraną, utartą na grubej lub średniej tarce marchwią, posiekanym ogórkiem, chrzanem oraz z przygotowaną cebulą. Zmieszać z majonezem lub ( do wyboru) z zaprawą sałatkową. Obie wersje doskonałe.