Ciasto wyjątkowe-pomarańczowe

Monsai

Member
Lut 1, 2008
4,932
0
0
Ciasto:
150g miękkiego masła lub margaryny
150 g cukru
1 op cukru waniliowego
szczypta soli
otarta skórka z pomarańczy
3 jajka
150 g mąki pszennej
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia

Ponch do nasączania:
125 ml soku z pomarańczy z odrobina skórki z niej startej i odrobiną skórki z cytryny
75 g cukru
cukier puder

Masło utrzeć stopniowo dodając cukier, cukier waniliowy, sól i skórkę.Gdy powstanie jednolita masa, dodawać po jednym jajku.
Mąkę wymieszać z proszkiem, przesiać, ucierając dodawać po łyżce masy maślano-jajecznej.
Nałozyć ciasto do podłużnej formy z okragłym dnem (30x11cm) Piec około 45 min w 180-190 st.C

Na ponch wymieszać sok z cukrem i skórkami, podgrzać by dobrze rozpuścił się cukier, przestudzić. Ciasto ponakłuwać gęsto patyczkiem i pędzelkiem nasączać ciasto, z każdej strony.
Gdy ostygnie posypać cukrem pudrem
 

Załączniki

  • post_7416_1232087588.jpg
    post_7416_1232087588.jpg
    139.6 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

jean

Member
Kwi 12, 2006
7,139
0
36
Pysznie wygląda!!! ...takie słoneczne az mi się lato przypomniało
dance.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Już komplementowałam w Niebie i domagałam się oddzielnego wątku, a tu proszę - jest
icon_mrgreen.gif

Bardzo kuszące, zapewne wypróbuję w wolnej chwili.
 

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Monsai, narobiłaś mi takiego smaka
icon_lol.gif
, że wszystkie składniki zakupione i jutro upiekę.
icon_smile.gif


Upewnię się jeszcze tylko - gramatura masła i mąki jest taka sama, tak?
 

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Nie jutro, nie jutro, jest już upieczone, stygnie
rofl.gif
Ale degustacja - na niedzielę
icon_mrgreen.gif
Wygląda jednak bardzo apetycznie, pachnie przyjemnie pomarańczowo (a jeszcze nie nasączone) - zapowiada się pysznie
icon_smile.gif


Dodam jeszcze tylko, że nieco zmniejszyłam ilość cukru (niepełne pół szklanki, pominęłam cukier waniliowy) i piekłam w mniejszej foremce - wąskiej keksówce o dł. 25 cm, i ciasto wcale nie jest wysokie; ba, mogłam nawet upiec spokojnie w mojej uroczej, ulubionej malutkiej 'dwudziestce'
icon_wink.gif
Moim zdaniem ciasta z nawet nie szklanki mąki jest jednak za mało do keksówki o dł. 30 cm... Chociaż trzeba mu oddać, że naprawdę ładnie wyrosło.

Tak czy owak, jutro degustacja, fotki i opinia
lecker.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Monsai

Member
Lut 1, 2008
4,932
0
0
dziewczynki, ja napisałam proporcje z przepisu jaki mam, ale sama zazwyczaj robię o wiele więcej bo na trzy keksówki jadę więc proporcje zwiększam tak "na oko"
icon_smile.gif
 

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Jest smakowite
lecker.gif
Smakowo bardzo dobrze komponuje się z kwaśną śmietaną ozdobioną skórką pomarańczową i mocną, czarną herbatą z dodatkiem soku pomarańczowego. Dziękuję za przepis.

Zrobiłam kilka zdjęć, ale zapodziałam kabelek
dump.gif
, więc będą jak znajdę
icon_wink.gif
.
 

Monsai

Member
Lut 1, 2008
4,932
0
0
jedna to stanowczo za mało!! zależy od wielkości i soczystości pomarańczy, ale ja zużywam średnio 6 sztuk, bo musisz wycisnąć z nich soku tyle co w przepisie, a w jednej to raczej się nie zdarza chyba
icon_smile.gif
No ale ja daję więcej składników, bo robię, jak pisałam więcej ciasta, w większych formach
icon_smile.gif