Faworki albo róże karnawałowe

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
U mnie w domu w Sylwestra smaży się pączki a zaraz potem w karnawale faworki, to już taka nasza rodzinna tradycja.
Ciasto:
30 dag mąki
4-6 żółtek ( w zal. od wielkości)
2 łyżki cukru pudru
3 łyżki śmietany
2 łyżki masła
szczypta soli
1 łyżka spirytusu ( ew. octu)

do smażenia najlepiej smalec
cukier puder do posypania
trochę mąki do podsypywania.

Mąkę wysypać na stolnicę, zrobić dołek, wbić żółtka, dodać śmietanę,
cukier puder, sól, spirytus. Zagnieść gładkie ciasto. Wybić drenianym wałkiem, schłodzić przez ok. 1 godzinę. Wałkować jak najcieniej podsypując niewielką ilością mąki. Formować faworki albo róże. Róże robić z trzech różnej wielkości krążków, nakładając jeden na drugim
(sklejając białkiem sam środek) i nacinając promieniście w 5-6 miejscach.
Smażyć w gorącym, głębokim tłuszczu z obu stron na złoty kolor. Osączyć z tłuszczu na siatce, posypać cukrem pudrem. W środek różyczek włożyć po odrobinie marmolady czy konfitury.

Uwaga! W czasie smażenia nie wolno odchodzić na chwilkę, żeby zobaczyć co jest na Cin Cinie nowego, bo ciastka mogą przybrać zbyt ciemny kolor lub w ogóle nie nadawać się do jedzenia <!--emoid:mrgreen:--><!--endemo-->
faworki4.jpg


dodaję zdjęcia:
róże:
faworki_001.jpg

i róże w towarzystwie faworków:
faworki_004.jpg

Edytuję (18.02.2009) aby dodać instruktaż zdjęciowy formowania róż:
W cieniutko (niemal jak pergamin) rozwałkowanym cieście wyciąć 3 wielkości kółek:
r__e_karnawa_owe_002.jpg

r__e_karnawa_owe_004.jpg

krążki ułożyć jeden na drugim sklejając tylko na środku białkiem
r__e_karnawa_owe_005.jpg

naciąć nożem jak na zdjęciu:
r__e_karnawa_owe_006.jpg

r__e_karnawa_owe_007.jpg

a tu po lewej widać zbyt grube ciast, po prawej takie jak być powinno, bo przy cieńszym ciastka są delikatniejsze:
r__e_karnawa_owe_009.jpg
 

Załączniki

  • faworki_001.jpg
    faworki_001.jpg
    77 KB · Wyświetleń: 15
  • faworki_004.jpg
    faworki_004.jpg
    82.4 KB · Wyświetleń: 13
  • r__e_karnawa_owe_002.jpg
    r__e_karnawa_owe_002.jpg
    52.1 KB · Wyświetleń: 11
  • r__e_karnawa_owe_004.jpg
    r__e_karnawa_owe_004.jpg
    49.1 KB · Wyświetleń: 10
  • r__e_karnawa_owe_005.jpg
    r__e_karnawa_owe_005.jpg
    80.8 KB · Wyświetleń: 11
  • r__e_karnawa_owe_006.jpg
    r__e_karnawa_owe_006.jpg
    51.8 KB · Wyświetleń: 10
  • r__e_karnawa_owe_007.jpg
    r__e_karnawa_owe_007.jpg
    54 KB · Wyświetleń: 10
  • r__e_karnawa_owe_009.jpg
    r__e_karnawa_owe_009.jpg
    48.6 KB · Wyświetleń: 9
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Stale

Member
Paź 31, 2004
710
1
0
Dziś zrobiłam według Twojego przepisu i sa świetne. Wyszły mi takie same jak na zdjeciu, smaku nie potrafie opisać ale - rewelacja. W sobotę zrobię znowu
 

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
Nu nu :strafe: - niegrzeczna dziewczynka - cincinowała? :cheers: :mrgreen:
 

ELW

Member
Sty 23, 2005
2
0
0
upiekłam dzisiaj faworki według pani przepisu - rewelacja. jeszcze nigdy tak łatwo nie wyrabiało mi się ciasta jak według tego przepisu SUPER
 

gohha

Member
Sty 12, 2005
2,824
0
0
A co zrobić z tych 4 lubo też 6 białek? Bo na faworki może się skuszę ale co zrobić zeby białka się nie zmarnowali :
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
U mnie już cały słoik białek stoi :mrgreen: a niedawno cały słoik wywaliłam, bo mi się nie chce nic z białek robić. Ale można beziki, kokosanki chyba Iwci, moje białkowe z makiem ( tylko tam trzeba szklankę białek, można jajko całe najwyżej dowalić )
 

kurczakos

Member
Gru 12, 2006
7
0
0
no no..to ja mam propozycję jeśli o białka chodzi. mus czekoladowy
icon_smile.gif

200g czekolady roztopić,dodać trochę śmietanki i wymieszać dokładnie, ubić z 6 białek i 2 łyżeczek cukru pudru sztywną pianę( musi być baaaaardzo sztywna,bo inaczej nie wyjdzie). do ubitej piany dodać wychłodzoną czekoladę i dokładnie wymieszać. wstawić do lodówki na jakiś czas, a potem to już tylko odpływać...
icon_smile.gif
 

letti

Member
Kwi 4, 2006
1,370
0
0
icon_smile.gif
Właśnie rozglądałam się za przepisem na faworki,no i proszę!Mam !
Myślę,że spróbuję zagnieść je w malakserze.Naturalnie już nie dziś.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
kurczakos @ 9 Jan 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=430054no no..to ja mam propozycję jeśli o białka chodzi. mus czekoladowy
icon_smile.gif

200g czekolady roztopić,dodać trochę śmietanki i wymieszać dokładnie, ubić z 6 białek i 2 łyżeczek cukru pudru sztywną pianę( musi być baaaaardzo sztywna,bo inaczej nie wyjdzie). do ubitej piany dodać wychłodzoną czekoladę i dokładnie wymieszać. wstawić do lodówki na jakiś czas, a potem to już tylko odpływać...
icon_smile.gif
To może podaj tę propozycję jako oddzielny przepis w deserach,bo tu zginie a pewnie chętnie ktoś skorzysta (ja raczej nie, bo nie lubię czekoladowych deserów ani ciast)
 

hofi

Member
Sie 3, 2006
2,516
0
36

Nalle

Active member
Wrz 20, 2004
3,397
34
48
Beata - a kakaja ta śmietana? Znaczy ile procent? Bo domyślam się, że kwaśna, tak? Ja osioł ciastkowy a na faworki mnie naszło...
 

hofi

Member
Sie 3, 2006
2,516
0
36
Zrobilam w srode te faworki, ale dalam smietane slodka. Nie wiem czy to ma jakis wplyw na ciasto. Wyszly mi super, chrupkie i delikatne, najlepszy przepis jaki mialam. dzis znow robie.
 

kika

Member
Wrz 17, 2006
152
0
0
Beatko, przepis prosty i rewelacyjny, faworki wyszly przepyszne. Idealne, takie jak byc powinny. Dzięki serdeczne
cvety.gif