Szwedzki sos rodzynkowy*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis ten znalazłam w miesięczniku "Ty i Ja" i podałam do polskich kotletów mielonych, chociaż Szwedzi robią go do własnej wersji kotlecików mielonych, ale o tym na końcu.

Składniki
6 dkg cukru
1/2 l esencjonalnego rosołu (może być drobiowy z kostki)
skąpa łyżka mąki
3 - 4 dkg rodzynek
ocet winny lub sok cytrynowy do smaku
sól

Cukier rozpuszczamy w 4 łyżkach wrzącej wody i na małym ogniu - pilnie mieszając - pozwalamy mu się lekko skarmelizować. Karmel rozprowadzamy rosołem, zagotowujemy, podprawiamy mąką rozprowadzoną w 2 - 3 łyżkach zimnej wody, dodajemy rodzynki i gotujemy dalsze 15 - 20 minut. Przed podaniem sos przysmaczamy octem lub sokiem cytrynowym i w razie potrzeby, dosalamy.
W Szwecji podaje się w tym doskonałym i niebanalnym sosie kotleciki z mielonego (może być mieszane) mięsa, do którego dodaje się drobno posiekanego (lub zmielonego) wymoczonego i oczyszczonego ze skóry i ości śledzia. Ja podałam go do polskich kotlecików i sprawdził się znakomicie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Twój jest bogatszy w składniki i daje większą możliwość doprawiania go na odpowiadąjący nam smak.
W moim jedyną słodyczą są rodzynki, a do doprawienia trochę soku z cytryny lub octu winnego. Jest słodkawy od rodzynek i taki lubię. Dodaję tylko odrobinę soku z cytryny, żeby tej słodyczy nie zgubić. Jak czytałaś Szwedzi podają go do "specjalnych", w naszym pojęciu, kotlecików ze śledziem.
Sos zrobiłam, ale przed zrobieniem tych kotlecików stchórzyłam i zrobiłam zwykłe mielone. Podałam zagrzane w tym sosie. Bardzo mi smakowały.
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
ja też bym stchórzyła przed dodaniem śledzików do mielonych
icon_biggrin.gif
Ale Ten Twój sosik też wypróbuję kiedyś, zobaczę różnicę
icon_biggrin.gif