Bułgarska sałatka z buraków

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
W przepisie wymagane są co prawda młode buraki, ale robiłam ją z niewielkich buraków teraz i wyszła znakomita. Przepis zaczerpnęłam z książeczki "Sałaty i sałatki" z przepisów Danuty Łebkowskiej.

Składniki
35 dkg niewielkich buraków
2 korniszony (ja brałam ogórki konserwowe)
1 łyżeczka posiekanego koperku
1 łyżeczka posiekanego szczypiorku

Sos
2 łyżki octu winnego
4 łyżki jogurtu naturalnego
sól, pieprz

Buraki wyszorować szczoteczką pod bieżącą wodą, zalać zimną wodą i ugotować pod przykryciem.
Kiedy są miękkie odcedzić i jeszcze ciepłe obrać. Ostudzić. Buraki i ogórki pokroić w kosteczkę wielkości 1 cm.
Przygotować sos: rozetrzeć sól i pieprz z octem. Dodać jogurt i wymieszać.
Do buraków dodać ogórki i szczypiorek. Zalać sosem. Przełożyć do salaterki i posypać koperkiem.

II wersja tej sałatki może być z dodatkiem 50 dkg ugotowanych ziemniaków pokrojonych w kostkę. Wtedy przygotowujemy podwójną ilość sosu, a nawet trochę więcej, bo wypróbowałam obie wersje.
Można też, zamiast szczypiorku dać drobno posiekaną dymkę - w wersji z ziemniakami nawet 2 cebulki.
Sałatka doskonała jest sama, jako dodatek do chleba z serami białym lub żółtym, a wersja z ziemniakami pasuje do smażonych mięs.
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
O mniam. Zapowiada się smacznie
icon_mrgreen.gif

Tylko szczypiorek pominę
icon_wink.gif
a reszta jak dla mnie OK.

Postaram się zrobić w najbliższym czasie
daumen.gif


bussi.gif
 

grabinka

Member
Mar 25, 2008
244
0
0
Ja ją zrobiłam wczoraj
lecker.gif
,zrobiłam tak że dałam ogórki korniszony,cebulkę małą i buraczki wsypałam pokrojonej pietruszki bo nie miałam koperku ani szczypiorku no i zaprawiłam tym zaproponowanym sosikiem.Część zjadłam
lecker.gif
dobra była (zastanawiam się czy nie pokusić się o dodanie troszeczkę wyciśniętego czosnku do tego sosu jogurtowego ,bo ja uwielbiam czosnkowo-jogurtowe sosiki) no ale powracając do sałatki część schowałam do lodówki z premedytacja bo chciałam sprawdzić jaka będzie dnia następnego i co i to był mój błą.Rano nie było w lodówce nic a miseczka umyta .Mój M
baa.gif
zjadł resztę , a podobno nie lubi buraczków w jogurcie (tak twierdził jak ja robiłam sałatkę) no i jak ja się teraz przekonam jak smakuje następnego dnia
gruebel_2.gif
? Jak nic muszę zrobić drugą ,ale schowam ją
icon_mrgreen.gif
.
Dzięki seniorko za przepis .

Koniecznie jeszcze muszę wypróbować z koperkiem i szczypiorkiem!
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Interesująca
icon_smile.gif
Ja z kolei wypróbuję ją ze szczypiorkiem, ale bez koperku
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Ugotowałam własnie barszcz. Będą buraki (ale wygotowane
icon_frown.gif
). Mam nadzieje, ze i z takich mi wyjdzie
gruebel_2.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Bardzo smaczna.
Pewnie z buraczkami niewygotowanymi bylaby jeszcze lepsza ale nie lubie wywalac jedzenia no i te barszczowe tez sie nadaly
daumen.gif

Tyle narobilam, ze na 2 dni bede miala albo i 3
icon_mrgreen.gif

Acha pominelam szczypiorek, bo nie lubie ale koperku nie zalowalam
icon_biggrin.gif


3_sa_.jpg
 

Załączniki

  • 3_sa_.jpg
    3_sa_.jpg
    37.7 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

olatka

Member
Lut 28, 2009
138
0
0
Zrobilam z ziemniakami (gotowalam w mundurkach) do pieczeni. Smakowite
icon_smile.gif
Dodalam tez ciut mielonego kminku i zamiast szczypiorku (nie mialam) dałam drobno posiekaną cebulkę