Karnawałowy mini bufet*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Organizowałam go w ubiegłym roku w karnawale. Zamiast misek z sałatkami podałam, zgodnie z sugestią "Smaków i aromatów", dwie tace maleńkich przystawek, które były preludium do podania jednego małego ciepłego danka. Podanie przepisów na przystawki zajmie trochę miejsca, ale myślę, że zostanie mi to wybaczone, bo przyda się nie tylko w karnawale, ale i przy innych okazjach.
Składniki I
12 koktajlowych pomidorków
20 dkg twarożku z sera koziego
łyżeczka zielonego pieprzu
biała cebula
1/2 łyżeczki bazylii
szczypiorek
sól, pieprz
Z pomidorków ścinamy czubki i maleńką łyżeczką wydrążamy miąższ. Układamy pomidorki przecięciem do dołu, aby ściekł sok. W miseczce ucieramy twarożek z bardzo drobno posiekaną cebulą, bazylią, solą i pieprzem. Wsypujemy zielony pieprz i dokładnie mieszamy. Przed podaniem napełniamy pomidorki twarożkiem i dekorujemy piórkami szczypiorku.

Składniki II
12 cieniutkich plasterków salami
12 malutkich korniszonków
Korniszonki osuszamy papierowym ręcznikiem i każdy owijamy plasterkiem salami. Spinamy (na wylot) wykałaczką i układamy na tacy.

Składniki III
2 awokado
20 dkg wędzonego łososia w plasterkach
cytryna
4 łyżki gęstego majonezu (dekoracyjnego)
pieprz
Awokado przekrawamy na połówki, wyjmujemy pestki, obieramy ze skórki i dzielimy na ósemki. Natychmiast skrapiamy cytryną. Każdy kawałek oprószamy drobno zmielonym pieprzem. Plasterki łososia kroimy na paseczki, którymi owijamy przygotowane cząstki awokado. Każdą cząstkę dekorujemy kleksem majonezu i odrobiną koperku.

Składniki IV
4 kolby czerwonej cykorii ( w ostateczności może być biała, choć czerwoną można dostać w supermarketach bez kłopotu)
25 dkg ostrego sera pleśniowego (ja brałam gorgonzolę)
10 dkg serka śmietankowego
5 dkg miękkiego masła
4 łyżki posiekanych włoskich orzechów
2 łyżki brandy
sól, pieprz
listki pietruszki lub połówki orzechów do dekoracji
Miksujemy dokładnie oba sery, masło i alkohol. Przyprawiamy solą i pieprzem. Mieszamy z orzechami. Cykorię obieramy z uszkodzonych zewnętrznych liści, odkrawamy 1 cm od strony łodygi i ostrożnie zdejmujemy liście. Napełniamy szpryckę lub plastikowy woreczek masą serową, w woreczku odcinamy rożek, i wyciskamy małe rozetki kremu niedaleko podstawy liścia cykorii. Dekorujemy listkami pietruszki lub połówkami orzechów.

Składniki V
12 pieczarek jednakowej wielkości
30 dkg topionego sera (o smaku naturalnym)
2 ząbki czosnku
4 łyżki posiekanych świeżych ziół ( koperek, szczypiorek, pietruszka, bazylia, tymianek)
1/2 cytryny
szczypta chilli
sól, pieprz
2 łyżki masła
listki pietruszki do dekoracji
Pieczarki czyścimy i delikatnie wycieramy ściereczką. Małym nożykiem wycinamy ogonki. Na patelni rozgrzewamy masło i szybko obsmażamy kapelusze pieczarek, skrapiamy sokiem z cytryny i układamy na papierowym ręczniku. Powinien spłynąć z nich tłuszcz i sok. W tym czasie zmiksować ser z przyprawami i zmiażdżonym czosnkiem. Wkładamy masę do szprycki lub plastikowego woreczka z odciętym rożkiem, napełniamy ozdobnie pieczarki i dekorujemy natką pietruszki.

Jako ciepłą przekąskę możemy podać Jabłka Agaty albo znacznie bardziej pracochłonne i droższe tosty z łososiem. Podaję sposób ich wykonania.
Składniki
15 kromek pszennego pieczywa tostowego
30 dkg wędzonego łososia w cieniutkich plasterkach
15 dkg twarożku śmietankowego
10 dkg masła
15 dkg danish blue (lub innego sera "niebieskiego")
10 dkg twarożku z mleka koziego
100 ml gęstej śmietany
cytryna
pęczek szczypiorku
pęczek koperku
2 ząbki czosnku
sól, pieprz
Łososia kroimy w 2 cm paski i skrapiamy od razu sokiem cytrynowym. W trzech miseczkach ucieramy sery. Twarożek śmietankowy przyprawiamy 3 łyżkami gęstej śmietany i zmiażdżonym czosnkiem. Serek kozi szczypiorkiem. Danish blue ucieramy z resztą śmietany i łyżeczką posiekanego koperku. Każdy serek przyprawiamy solą i świeżo zmielonym pieprzem.
Każdą kromkę pieczywa tostowego dzielimy na 4 części. Smarujemy je cienko masłem i podpiekamy w piekarniku Jeszcze gorące tosty smarujemy twarożkami, dekorujemy wstążeczkami łososia i koperkiem. Zaraz podajemy.

Jeśli mamy więcej czasu i chętnych do pomocy, zamiast tostów możemy do łososia usmażyć bliny.
Na deser wybieramy odpowiednie ciasteczka lub desery, przy których niepotrzebne jest siadanie do stołu.
Bardzo żałuję, żę nie mam aparatu, ponieważ taca z kolorowymi przekąskami prezentuje się bardzo smakowicie. Co prawda w ubiegłym roku jeszcze nie myślałam, że znajdę takie forum jak cin i karnawałowy mini bufet był bez oprawy reporterskiej.
 

kasik

Member
Gru 14, 2005
535
0
0
Ja już wcześniej korzystałam z pozycji 1 ,2 i 5.
Było pyszne.
Czasem zapominam o napisaniu opinii.
Polecam te przekąski,szybko się robi.Są smaczne oraz efektowne.
 

kasik

Member
Gru 14, 2005
535
0
0
Podnoszę bo planuję na Nowy Rok zrobić 1,2,3,i 5.
Sprawdzone już nie raz tylko przepis gdzieś zapodziałam.
A teraz "druknę" sobie znowu.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: