Sernik gotowany

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Sernik gotowany

Biszkopt:
4 jajka,
1 szkl. cukru,
1 szkl mąki,
1/4 szkl.mąki ziemniaczanej,
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Składniki masy serowej:
2 l mleka (może być i 2,5 l - najlepiej 3,2%),
1/2 l śmietany kwaśnej (gęstej, nie mniej niż 18% - może być),
5 jaj,
1 kostka dobrego masła
1 szkl. cukru pudru, olejek pomarańczowy
1/2 cytryny,

ew. alkohol

ciasta_028.jpg

ciasta_035.jpg


Biszkopt:
Jaja ubić z cukrem do białości (trwa to ok. 10-15 min.). Dodać przesianą mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia, wymieszać delikatnie z masą jajeczną by masa nie opadła, a dodatkowo wpompować trochę powietrza. Ciasto wyłożyć do dużej tortownicy lub na dużą prostokątną blachę. Piec 35-40 min w 180-200 st C <każdy zna swój piekarnik, u mnie to bardziej 200 st
icon_wink.gif
>
Masa serowa:
Jaja rozbić ze śmietaną trzepaczką. Mleko zagotować. Masę jajeczną wlewać po troszku małym strumieniem do gotującego się mleka, pamiętając o mieszaniu. Gotować na małym ogniu, aż oddzieli nam sie twaróg od serwatki (trwa to ok. 5-10 min.). Utworzony w ten sposób ser przecedzić przez bardzo geste sito lub gazę, ostudzić.
Masło utrzeć na puch z cukrem pudrem <ja dodaję go mniej niż w przepisie>, dalej ucierając dodawać po trochu nasz twarożek, aż powstanie spójna, pulchna masa. Na koniec dodac sok z cytryny, zapach i ew. alkohol wg uznania.

Biszkopt przeciąć na pół, wyłożyć na spód masę serową <można uprzednio biszkopt nasączyć, ale i tak sam z czasem pobierze trochę wilgoci z masy serowej>. Przykryć drugą częścią biszkoptu. Wierzch oblać polewą czekoladową lub posypać cukrem pudrem.

**
Modyfikacje:
- do masy serowej można dodać bakalie <wtedy lepiej nie dodawać cytryny> lub owoce pokrojone w kostkę np. z puszki
- masę można wyłożyć na wierzch biszkoptu i przykryć owocami - ew. galaretka na wierzch
- masę można wyłożyć na wierzch biszkoptu <wcześniej dobrze ją upić alkoholem i wymieszać albo z podprażonymi migdałami, albo wiórkami kokosowymi (w sumie tez nie trzeba ich podprażać, byleby pamiętać, by wierzch tez nimi ozdobić
icon_mrgreen.gif
) >
- ogranicza nas tylko wyobraźnia, jak to zazwyczaj przy pichceniu bywa ....
 

Załączniki

  • ciasta_035.jpg
    ciasta_035.jpg
    47.5 KB · Wyświetleń: 3
  • ciasta_028.jpg
    ciasta_028.jpg
    44.2 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Niech no tylko nadejdzie sezon truskawkowy................... Obowiązkowo zawsze jest robiony. Ja daję cieniutki biszkopt na spód a na wierzch bardzo dużo truskawek, które zalewam galaretką truskawkową.
lecker.gif
 

granola

Member
Lis 12, 2007
304
0
0
o mamciu alez mi slinka pociekla, mam tylko jedno pytanie bo nigdy nie robilam sernika gotowanego,
Akulka cytryne dodaje sie do tego gotujacego mleka - dobrze mysle
gruebel_2.gif
?
 

dorota_s1

Member
Mar 13, 2007
890
0
0
Moja teściowa robi podobny, tylko nie w biszkopcie a w takim murzynkobodobnym cieście, też pycha i ładnie kontrastuje masa serowa. Spróbuj takiej wersji Akulko, może też Ci posmakuje. Fajnie, że znowu jesteś
icon_smile.gif
 

imp_act

Member
Maj 12, 2007
3,009
0
0
ja kochać serniki
icon_mrgreen.gif

Takiego przepisu jeszcze nie znałam, trzeba koniecznie wypróbować. Boję się tylko, że coś schrzanię z tą masą jajeczną i zrobi mi się jajecznica.
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
jean @ 4 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=817623uwielbiam serniki a gotowany szczególnie! Ale sama nie potrafię zrobić, zawsze mi coś z tą masą nie wyjdzie...może na ten się skuszę, bo urodziwy jest bardzo!!!
gruebel_2.gif
Urodziwy na tym zdjęciu to nie bardzo, bo on wymęczony po podroży (stąd i z powrotem
rofl.gif
) i trochę się mu się okruszki poprzyczepiały do polewy. Pomijam fakt, że masa lekko z boku pufffffnęła
fiesgrins.gif

Nie trzeba sie bać, odrobina cierpliwości i masa na pewno wyjdzie
daumen.gif



granola @ 4 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=817693o mamciu alez mi slinka pociekla, mam tylko jedno pytanie bo nigdy nie robilam sernika gotowanego,
Akulka cytryne dodaje sie do tego gotujacego mleka - dobrze mysle
gruebel_2.gif
?
Do masy w trakcie kręcenia, już poprawiłam
icon_mrgreen.gif



dorota_s1 @ 4 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=817702Moja teściowa robi podobny, tylko nie w biszkopcie a w takim murzynkobodobnym cieście, też pycha i ładnie kontrastuje masa serowa. Spróbuj takiej wersji Akulko, może też Ci posmakuje. Fajnie, że znowu jesteś
icon_smile.gif
Dzięki
bussi.gif

Z murzynkiem tez na pewno spróbuję. Kiedyś robiłam z kakaowym biszkoptem, tez nieźle wyszło
daumen.gif



imp_act @ 4 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=817712Takiego przepisu jeszcze nie znałam, trzeba koniecznie wypróbować. Boję się tylko, że coś schrzanię z tą masą jajeczną i zrobi mi się jajecznica.
Nie ma się co bać... Ja tez z początku się czaiłam na to ciasto, bałam się, że nie wyjdzie. Całkiem niepotrzebnie
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: