Chleb pszenno-żytni

Alka

Member
Wrz 17, 2004
1,610
0
0
46.jpg

3 szkl. mąki żytniej,
2 szkl. mąki pszennej,
1 szkl. mąki pszennej razowej,
5 dag drożdży,
2 szklanki wody,
1 łyżka miodu,
1 łyżeczka soli,
oleju odrobina

Drożdże rozrabiamy z miodem i odrobiną ciepłej wody, i pozostawiamy na boku - niech biorą się do roboty!
My w tym czasie odmierzamy mąki, przesiewamy je, mieszamy ze sobą i z solą. Podgrzewamy resztę wody do pożądanej temperatury (jakieś 40 st. C). Wszystko teraz mieszamy, znaczy się mieszankę mąk z wodą i drożdżami. Najpierw mieszamy łyżką, a jak już łyżką nie dajemy rady to łapkami zagniatamy dalej. No ja nie lubię jak mi się ciasto przykleja do łapek to je olejem najpierw nacieram a potem ciasto ugniatam. Jak już olej z łapek wsiąknie w ciasto i się lepić zaczynają to ja znowu łapki olejem i tak aż ciasto stanie się elastyczne i gładkie. Teraz pozostawiamy ciasto w spokoju niech drożdże pracują, a jak podwoi objętość to ciasto, to się nim zajmiemy ponownie.
Już? Ok. to smarujemy łapki olejem i wyrabiamy ciasto małą chwilkę - pół minutki no może ciut dłużej- i formujemy bochenek. Kładziemy go na blaszce i czekamy aż urośnie tak na oko 50-60%. W czasie kiedy bochenek dojrzewa do pieczenia my nagrzewamy piekarnik do 220 st. C. Teraz wszystko gotowe wstawiamy bochenek do pieca na jakieś 35 minutek i od czasu do czasu spryskujemy wodą powierzchnię chlebka i piekarnik.
Wyjmujemy upieczony chlebek, studzimy na kratce i wcinamy. Smacznego
icon_biggrin.gif