Pasta z oliwek i suszonych pomidorów

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Pasta ta ma rodowód włoski i nawet zastanawiałam się, czy nie umieścić jej w kuchni włoskiej, ale tam są co najwyżej pesta do makaronów, a tapenady nie podaje się do makaronów. Zdecydowałam się więc na pasty w tym miejscu. Przepis pochodzi z "Makaronów - Wielkiej Księgi Kucharskiej". Robiłam tę pastę wielokrotnie i dla tych, którzy lubią oliwki i suszone pomidory jest to wymarzony dodatek do pieczywa.
Składniki
1 szklanka czarnych oliwek bez pestek
3 filety anchois
trochę mleka
2 ząbki czosnku
2 łyżki posiekanych kaparów
skórka (tylko żółta ) z 1 cytryny (ja biorę z 1/2 cytryny)
1/2 szklanki posiekanych suszonych pomidorów (z zalewy oliwnej)
2 łyżki soku z cytryny
1 łyżka posiekanej natki pietruszki
2 łyżki dobrej oliwy

Filety anchois moczymy w mleku 10 minut, póżniej płuczemy i osączamy. Ponieważ jest to ilość niewielka, najczęściej opuszczam tę operacje z moczeniem, tylko od razu grubo siekam filety, wkładam do malaksera, dodaję oliwki, czosnek, kapary, skórkę z cytryny (kto chce daje z całej, ja z 1/2) i miksuję przez kilka sekund. Konsystenja pasty powinna być lekko gruzełkowata, nie mazista. Przekładam zmiksowane składniki do miski, dodaję drobno posiekane suszone pomidory, sok z cytryny, pietruszkę i oliwę. Mieszam wszystko razem i podaję z ciabatkami. Doskonałe do podania na spotkaniach towarzyskich, wtedy należy proporcjonalnie zwiększyć ilość składników. Zachęcam do zrobienia. Naprawdę warto.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

evro

Member
Lut 27, 2008
32
0
0
jeszcze nie zrobiłam bo moje pomidory spleśniały
no_shakinghead.gif
chociaż były przykryte oliwą ale chyba za długo stały otwarte, muszę nowe zakupić.
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Mam nadzieje, że ktoś skusił się na tę doskonałą pastę. Pracy mało, a przyjemności dużo. Doskonała do przekąsek na spotkaniach towarzyskich.
 

szpaczek1

Member
Wrz 28, 2008
91
0
0
Zrobiłam bagietkę z pastą na wieczór panieński i wszystkie koleżanki padły na kolana.

Dziś chciałabym zrobić znowu i oczywiście nie mam pomidorów
icon_sad.gif


 

szpaczek1

Member
Wrz 28, 2008
91
0
0
Złamałam się (miałam nie wydawać kasy) i pojechałam do sklepu... i jedzonko było pyszne!!

- pasta z tego przepisu,
- kromeczki z bagietki posmarowane oliwką i lekko podpieczone w piekarniku do pasty,
- mozzarella z pomidorkami plus oliwka i bazylia dla smaczku!!

Pycha!!

Idealne lekkie danie na lato!!

 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Nawet nie wiesz, jak się cieszę, że smakuje. Na ogródkowe przyjęcia w sam raz. Pozdrowienia i smacznych spotkań towarzyskich.
 

szpaczek1

Member
Wrz 28, 2008
91
0
0
Tym razem zawiódł mnie mikser, bo przyznam się że zawsze końcówką od blendera miksowałam. I faktycznie ręcznie posiekane zdecydowane lepsze - przepis poszedł w świat :D
 

margarett

Member
Wrz 14, 2007
607
0
16
Jeśli pominę anchois i dodam zielone oliwki zamiast czarnych, to warto wogóle robić tą pastę?
gruebel_2.gif
Bo brzmi smacznie, ale akurat nie mam tych składników...
 

Ashira

Member
Gru 11, 2008
1,762
0
0
ja robię podobną pastę właśnie bez anchois, bez kaparów, na zielonych oliwkach i bez mleka.
I jest smaczna. Na pewno inna ale smaczna.
I właśnie najbardziej lubię ją jako dodatek do makaronu ale na kanapkę równie pyszna
 

margarett

Member
Wrz 14, 2007
607
0
16
O, dziękuję, w takim razie spróbuję
wink.gif