Babka parzona

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Polecam przepis na bardzo smaczną i delikatną babkę - leciutką jak puszek dzięki kartoflance, ale nie suchą, bardzo prostą w przygotowaniu i długo zachowującą świeżość, w sam raz słodką. My pieczemy ją najczęściej na Wielkanoc, bo wolimy tę od drożdżowej.
icon_smile.gif


Składniki:
- 4 małe jajka/3 naprawdę duże
- 200g cukru
- 200 g mąki ziemniaczanej (koniecznie!)
- 200 g masła
- 1 lekko czubata łyżeczka proszku do pieczenia

Przygotować formę na babkę, bardzo dokładnie smarując ją tłuszczem i wysypując tartą bułką. Moja jest karbowana i z kominkiem, ma ok 9 cm wysokości i 25-26 cm szerokości w najszerszym miejscu.

Jajka z cukrem ubić na parze lub malutkim ogniu, aż wyraźnie powiększą objętość i uzyskamy gęstą, jasną masę.
Zdjąć z pary/ognia, ubijać jeszcze chwilę. Jajka muszą być bardzo porządnie ubite, to podstawa sukcesu.
Rozpuścić masło i tym gorącym tłuszczem powoli zalewać jaja z cukrem, dalej ubijając.
Przesiać mąkę z proszkiem i delikatnie, acz dokładnie połączyć.

Przelać do formy, wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i natychmiast przykryć wierzch papierem (jednak tak, by nie dotykał ciasta). Piec ok 1 godziny.

Najlepiej wyjmować z blachy letnią babę.
Polukrować/polać czekoladą lub posypać cukrem pudrem.
 

Załączniki

  • babka1.JPG
    babka1.JPG
    24.1 KB · Wyświetleń: 0
  • babka2.JPG
    babka2.JPG
    23.2 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Margot @ 18 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=825018upiekłabym jej sama ale mi sie przeprowadziła
icon_neutral.gif
,ale przepis juz wysłałam do mamy Julki
wink.gif
(tak ma na imie ta osóbka)
Mam nadzieję, że przepis im się przyda i że Julce i jej mamie będzie smakowało
daumen.gif



nikka @ 19 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=825196Zrobiłam, bardzo smaczna.

Babka trochę mi się kruszyła, czy wiesz jaki jest tego powód? A może to u niej normalne?
Co do tego kruszenia, nie bardzo wiem co masz na myśli
gruebel_2.gif
Babka oczywiście powinna być zwarta, jak to babka
icon_mrgreen.gif
, ale mąka ziemniaczana może powodować charakterystyczną sypkość i lekkość. Właściwie jest to efekt pożądany.
icon_smile.gif


Tak czy owak bardzo się cieszę, że upiekłaś i że jesteś zadowolona
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
o Boze, ja chce taka babke! Narazie musze sie obejsc
kaffeetrinker_2.gif
bez. A tak by sie przydala.

Upieke na pewno.
mniam.gif
!
 

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Dlugo trwalo, zanim upieklam.
Babka jest pyszna, bardzo delikatna, rzeczywiscie lekka jak puch. Mnie nie przeszkadza, ze sie kruszy, ale wczoraj przy stole mialam problemy z nakladaniem jej gosciom na talerzyki z pow. powodu.
Pomyslalam, ze nastepnym razem wymienie 50 Gramm maki ziemniaczanej na pszenna, ze wzgledu na zawartosc w niej kleju pszennego. Moze ta zamiana uczyni babke bardziej zwarta a nie odbierze puszystosci.
Polecam te babke tak czy tak, jest wspaniala!
Dzieki wielkie autorce przepisu
knuddel.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

nikka

Member
Kwi 21, 2007
341
0
0
zrobiłam tę babkę dziś ponownie [koleżanka zadzwoniła bowiem, że będzie za 20 minut, a szykowało nam się dłuższe posiedzenie naukowe...]

zrobiłam więc tę babkę, dałam 170g cukru i ta babka nadal jest bardzo słodka, następnym razem dam jeszcze mniej. Pewnie też trochę smak mi się zmienił [i lubię jeszcze mniej słodkie wypieki], ale nie byłam w stanie zjeść ją dodatkowo posypaną cukrem pudrem.

w smaku: ot, taka zwykła babka do kawy lub herbaty [gorzkiej!], jeśli mamy niespodziewanych gości, a nie mamy nic w domu, albo nie chce nam się spędzić w kuchni 20 minut...

i zdecydowanie polecam zmniejszyć jeszcze ilość cukru! może 150g?

P.S. Nie robiłabym jej na Wielkanoc albo z okazji jakiegoś ważnego wydarzenia rodzinnego/towarzyskiego. Jest zbyt pospolita w smaku.

P.S. 2. Piekłam 40 minut, z termoobiegiem [zmniejszając temp o 20 w stosunku do zalecanej w przepisie], do suchego patyczka
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
nikka @ 25 Jan 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1081306zrobiłam tę babkę dziś ponownie
w smaku: ot, taka zwykła babka do kawy lub herbaty [gorzkiej!], jeśli mamy niespodziewanych gości, a nie mamy nic w domu, albo nie chce nam się spędzić w kuchni 20 minut...
i zdecydowanie polecam zmniejszyć jeszcze ilość cukru! może 150g?
P.S. Nie robiłabym jej na Wielkanoc albo z okazji jakiegoś ważnego wydarzenia rodzinnego/towarzyskiego. Jest zbyt pospolita w smaku.
Sprzeciwiam sie, sprzeciwiam!
baa.gif

Babka jest cudowna, puszysta, wspaniala i niezwykla w smaku! Ilosc cukru mozna zawsze zmniejszyc, naturalnie wedlug upodobania. Ale babka puch! (kocham te babke.... Lud:
anbetung.gif
anbetung.gif
anbetung.gif
)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: