Sernik świąteczny

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Sernik /syso/
1 kg sera ( ja daje taki zmielony w kubełku np. Tesco)
5 jajek
kostka masła (200g)
1 szkl. cukru
2 łyżki maki ziemniaczanej
rodzynki, skórka pomarańczowa domowa
icon_biggrin.gif

szczypta soli
tłuszcz, mąka do formy


Do sera dodaje po żółtku i rozmiękczone albo stopione, ale nie gorące masło. Nie trzeba długo ucierać tylko tyle, żeby się wszystko dobrze połączyło. Dodać mąkę, skórkę i rodzynki. Pianę ubić ze szczyptą soli i cukrem na bardzo sztywno. Dodać delikatnie do sera. Przełożyć do formy. Piec w 170-180 stopniach ok. 45 minut. Patyczek nie musi być całkiem suchy. Ja po wyjęciu przeciągam nóż między brzegami tortownicy a sernikiem, wówczas sernik opada równomiernie, a nie do środka.
Bakalie oczywiście wdle smaku, ja najbardziej lubię w serniku rodzynki i dużo skorki pom.
icon_biggrin.gif
)
Smacznego!!!

500.jpg
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Tyle, ze 5 jajek to troche malo.
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Tyle, ze 5 jajek to troche malo.
Wcale nie
icon_biggrin.gif
Chociaz do sernika to mozna dac nawet o piec piecej :)Szczerze mowiac, to jednak taka ilosc mi odpowiada. Pieke ten sernik w najwiekszej tortownicy i jak robilam z wiekszej ilosci jajek, to wlasiwie sie nie miescil i musialam uzywac duzej blachy prostokatnej, a ja lubie sernik z tortownicy
icon_biggrin.gif
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Ja wolę jednak też więcej jajek w serniku, lubię jak jest wysoki i puszysty. Ale z sernikami, to myślę, że łatwo sobie jest poeksperymentować i wybrać co komu odpowiada. Ja tak robię
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Ja wolę jednak też więcej jajek w serniku, lubię jak jest wysoki i puszysty. Ale z sernikami, to myślę, że łatwo sobie jest poeksperymentować i wybrać co komu odpowiada. Ja tak robię
jasne, ze tak. Ja tez z sernikiem eksperymentuje od lat. Kazdy robi pod sswoj smak. Moja kolezanka robi ten serni i dla nich jest on w ogole nieslodki, wiec ona dodaje ok. 1 szklanki cukru wiecej.
icon_smile.gif