Chlebek pszenno-zytni na zakwasie

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Chlebek pszenno-zytni na zakwasie

Jak pisalam, robie tak na oko, zeby sie trzymalo kupy i z takich proporcji maki na jakie mam akurat ochote.
icon_biggrin.gif

Ciasto wyrabiam w maszynie.
Pol szklanki zakwasu dlugoterminowego, szklanka wody, lyzeczka soli, mozna dodac ziarna wedle uznania, jesli robie ten chlebek bardziej zytni, to dadaje kminku. A jesli chodzi o make to ma jej byc mniej wiecej 1/2 kg, ale wiadomo, ze i tak trzeba patrzec jaka konsystencje ma ciasto. Zazwyczaj daje 300g pszennej chlebowej, 100g pszennej razowej i 100g zytniej, ale te proporcje czesto odmierzam na oko, wiec w sumie za kazdym razem inny ten chleb mi wychodzi, czasami nie daje razowej a tylko pszenna chlebowa i zytnia (razowa albo zwykla). Do tego 10g swiezych drozdzy.
Wyrabiam ciasto w maszynce. Potem wyciagam troszke przegniatam, odpoczywa pare minut, formuje, posypuje maka, robie rozciecia. Pol godzinki podrasta, a zdarza sie, ze wiecej bo zapominam
icon_biggrin.gif
i pieke. Ksztalty rozne. Ten na zdjeciu w albumie zrobilam tak: rozwalkowalam na dosc gruby placek i zwinelam w rulon, dzieki temu taki rowny i chudy wyszedl.
icon_biggrin.gif
No i mozna przed pieczenie posmarowac np.rozbeltanym jajkiem, bialkiem z niewielka iloscia wody i posypac ziarnami, przyklepac z tym jajcem coby ziarna nie spadly
icon_wink.gif


Mam nadzieje, ze z tego belkotu ktos cos zrozumie.
icon_biggrin.gif


chlebeksys6qa.jpg

zmniejszyłam bo się nie dało przeczytac spokojnie przepisu :mrgreen: Iguana
 

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
ten chlebek jest nieprzyzwoicie apetyczny :mrgreen: .. czy moge zrobic go z tego szybkiego zakwasu z emigranta?

pzdr
yenn
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
ten chlebek jest nieprzyzwoicie apetyczny :mrgreen: .. czy moge zrobic go z tego szybkiego zakwasu z emigranta?

pzdr
yenn
Mysle, ze spokojnie mozesz:) Ja robie rozmaite wariacje na temat tego chleba i tak jak pisalam, nigdy nie wychodzi taki sam
icon_biggrin.gif
Czasami dodaje zakwas suszony zytni, ale u nas go nie ma i kupuje go w Niemczech, jak czasem wyskoczymy tam na zakupy.
 

Iguana

Member
Wrz 13, 2004
7,631
0
0
A zwykły pszenny to z razowej czy zwykłej maki? Acha i czy taki z drożdżami na początek? Napisz po prostu jak ten zakwas robisz i juz
 

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
A zwykły pszenny to z razowej czy zwykłej maki? Acha i czy taki z drożdżami na początek? Napisz po prostu jak ten zakwas robisz i juz
Ja robilam z pszennej nierazowej. Opieralam sie na przepisac z sieci.
icon_biggrin.gif
Jako ze jestem piekarz amator, to nie wiem, czy to ma cos wspolnego z profesjonalnym zakwasem, ale chleby wychodza, zakwas jest dosc wytrwaly. Dzieja sie z nim u mnie rozne rzeczy. Mam dosyc chlodna kuchne, na dole, zima np. w nocy jej nie ogrzewamy, w dzien tak, zatem temperatury sa rozne. I wlasciwie ciagle trzymam go na wierzchu na blacie, tylkolatem do lodowki wkladam biedaka, bo sie boje ze skisnie:)

2 szklanki maki ((ja sie tu nie przejmuje i daja jaka mam np. 650 czy liksusowa 550)
2 szklanki letniej wody i
2 lyzeczki suchych drozdzy
To mieszam, ale bez przesady i taj wszelkie kulki z maki sie "wchlona"
Uzywam sloika i zawsze drewnianej lychy. I odstawiam w miejsce cieple i bez przeciagow na 4 dni. Mieszamy sobie 1-2 razy dziennie. Uwaga, bo na poczatku moze chciec uciec.
icon_biggrin.gif
:evil:
A potem tylko uzywac
icon_biggrin.gif
Co zabierzemy musimy oddac. Jesli biore 1 szklanke do chleba, oddaje pol szklanki cieplej wody i pol szklanki maki, mieszam dokladnie i juz.
Zakwasu tego uzywam nie tylko do chleba, ale do pizzy. IMO wowczas pizza jest bardziej chrupka. A nawet uzywam do tych placuszkow amerykanskich. Sa super, na zakwasie i maslance :-0)
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Piękny ten Twój chlebek Sylwio
 

kajorek

Member
Wrz 14, 2004
370
0
0
na Twoim przepisie przetestowałam swoją maszynę na pieczenie z użyciem timera 8)

ustawiłam na 10,5 godziny
proces pieczenia miał się zacząć o 6 rano
obudził mnie dźwięk że czas na ziarenka :roll:
wstałam psy wieszając na sobie :dump:
sprawdziłam i ciasto było idealne :shock:
a to nieczęsto mi się zdarza, zawsze coś sknocę :twisted:
no to poszłam spać dalej 8)

obudziłam się jak chlebek był już pięknie wypieczony, miał piękną kopułkę 8) pachniał nieziemsko :mrgreen:
ja lubię się tak narobić w kuchni :mrgreen: przy pieczeniu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

dzięki - przepis wchodzi do repertuaru jako pewniak :mrgreen:
 

kasaaja

Member
Sty 30, 2007
13
0
1
niewiarygodne ale 2 lata nikt tu nie pisał !!!!!!!!!!!!
Zaraz go wstawiam do piekarnika i trzymam sama za siebie kciuki!
 

ewelw

Member
Lut 5, 2007
19
0
0
Wczoraj upiekłam pyszny chlebek żytni razowy na zakwasie z niewielką ilością drożdży. Jednak..
cry_1.gif
to dopiero początki, więc nie wiedziałam czy ta "wyrośnięta" ilość starczy na 2 czy 1 chlebek... Więc włożyłam do dwóch foreme... I wyszły przepyszne pulchne chlebki, jednak mają 3 cm. wysokości. Z mężem smiejemy się
icon_mrgreen.gif
. iż powinniśmy kroić te chlebki wzdłuż nie: w szeż... (ja sądziłam że ciasto wyrośnie dwukrotnie
dump.gif
). Tak czy inaczej jest pyszny i pulchniutki.. Zamieszczę zdjątko wieczorem (teraz ładują się akumulatorki do aparatu więc nie ma możliwości) Pozdr.
 

Madsteel

Member
Lut 14, 2007
178
0
0
O raju jaki ten chlebek pycha... dzisiaj zrobilam , ale po upieczeniu wylozylam na kratke i nie mialam czasu zeby sprobowac bo sie spieszylam do pracy... a teraz jeeeemmm... pozniej wrzuce zdjecie... cudo ten chleb i rosnie jak dziki.. tylko mi troche pekl.. ale to nie ujmuje smaku
icon_lol.gif
mniam.gif
 

Madsteel

Member
Lut 14, 2007
178
0
0
Tak wiec to ten chlebek...
 

Załączniki

  • slonecznik__zakwas_przen2.jpg
    slonecznik__zakwas_przen2.jpg
    77.5 KB · Wyświetleń: 0
  • slonecznik__zakwas_przen.jpg
    slonecznik__zakwas_przen.jpg
    64.7 KB · Wyświetleń: 0