Baba au rhum

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Baba au rhum

Baba była prawdopodobnie ulubionym deserem Herculesa Poirot, mojego ulubionego detektywa, często zamawiał ją w restauracjach. Przygotowałam ją z okazji Festiwalu zorganizowanego przez Pinos "W kuchni panny Marple", którego ideą jest przygotowanie potraw pojawiających się w książkach bądź filmach kryminalnych.

Wydaje mi się, że baba pasuje do Herculesa: mocna, rumowa, bardzo słodka. Deser, który zapewne w w przyjaciołach-Anglikach wywołałby dreszcze grozy na plecach, tak, jak sirop de cassis, którym zapewne Hercules popiłby babę.

DSC_0634.JPG

1/8 opakowania drożdży (kostki)
1/3 szkl. mleka
1 szkl. mąki pszennej tortowej
2 jajka
6 łyżek cukru
2 łyżki masła
szczypta soli

Na syrop:
34/ szkl. wody
1/4 szkl. rumu
8 łyżek cukru
aromat waniliowy lub 1 cm laski wanilii

Drożdże rozkruszyć do ciepłego mleka, dodać 4 łyżki mąki, wymieszać, odstawić na 20 min by ruszyły.

Dodać cukier, jajka, sól i resztę maki. Wyrobić ciasto, aż będzie odchodziło od rąk.

Odstawić do wyrośnięcia ( przykryte) na 45 minut.

Piekarnik nagrzać do 180 st.

Do ciasta dodać rozpuszczone masło, ponownie wyrobić.
Ciasto dzielić na porcje i układać w foremkach muffinowych do 2/3 ich wysokości. Odstawić na 10 min. by podrosły.

Piec 20-25 min. do zezłocenia.

W tym czasie zagotować wodę z cukrem i wanilią. Odstawić do przestudzenia i dodać rum.

Z babeczek odciąć dna, nasączyć bardzo-bardzo porządnie syropem.
Z tej porcji ciasta wyszło 12 ciastek.

DSC_0627.JPG

Wyobrażam sobie, jak Hercules, po woli sącząc sirop de cassis zabiera się do przeglądania korespondencji. Z jakim skomplikowanym zagadnieniem przyjdzie mu się zmierzyć tym razem? Jaki problem będą musiały rozwiązać małe szare komórki?

... ale to za chwilę. Najpierw chwila relaksu przy rozpalonym kominku i ulubiony deser...
icon_smile.gif
 

Załączniki

  • DSC_0634.JPG
    DSC_0634.JPG
    115.9 KB · Wyświetleń: 1
  • DSC_0627.JPG
    DSC_0627.JPG
    67.4 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Śliczne, sentymentalne zdjęcia (zegar, list, talerzyk!) i świetny opis. Gratulacje
daumen.gif

Tylko nie przypominam sobie tej baby na kartach kryminałów Agathy Christie, a przeczytałam ich niemało
gruebel_2.gif
Pamięć szwankuje
icon_mrgreen.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Trzeba odnaleźć książki, w których Hercules idzie do restauracji np. z Jappem. Japp zamówi coś w stylu krwistego steku i piwa ;) . Hercules złoży inne zamówienie. A deserem będzie baba.
icon_wink.gif
To są 2 czy 3 przypadki, z tego co pamiętam. Nie miałam czasu przekopać się wczoraj przez wszystkie Agathy, bo mam na półkach kolekcję chyba 70
gruebel_2.gif
Poszukam opisu całego zamówienia, to napisze tytuł
icon_smile.gif


W ogóle, Hercules to sybaryta i smakosz. Perfekcjonista i elegant, który dla pięknych ( choć boleśnie uciskających stopy) lakierek poświęci własną wygodę. Taaak! poszukam tych całych jego zamówień, bo w nich widać, ze lubi rzeczy smaczne i wykwintne.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Ale śliczna babeczka
icon_mrgreen.gif


A co z dnami zrobiłaś
icon_question.gif
Przykleiłas po nasączeniu
icon_question.gif
gruebel_2.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Nic nie zrobiłam. To były takie płateczki grubości kilku milimetrów.
no dobra, jednego zjadłam
zahnlos.gif


Chodzi o to, że one muszą być porządnie nasączone, jak gąbki
icon_wink.gif
a przez "skórkę" tak nie wchłoną syropu.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Babeczki śliczne, tylko dlaczego mają taką obco brzmiącą nazwę, kojarzącą się do tego z potężnym babskiem, a nie z wykwintnym ciasteczkiem?
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Dziękuję, Pinos!
icon_smile.gif
anbetung.gif




icon_smile.gif
Bo taka nazwa zawsze występowała w książce. Książka w oryginale pisana po angielsku, a Baba au rhum ( jako nazwa własna) pisana po francusku, zawsze kursywą. Tak, jak foie gras, który tez Hercules kiedyś jadł.
icon_smile.gif

U Herculesa sirop de cassis też był zawsze siropem de cassis, a nie likierem z czarnej porzeczki.
icon_smile.gif
Pił tez creme de menthe.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Rozumiem, ale może zostawić ją w opisie, a tytuł zmienić na polski (zwłaszcza, że w regulaminie istnieje zapis o stosowaniu polskich zamienników obcych nazw tam, gdzie to jest możliwe?).
W tym przypadku akurat jest....
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Co zatem proponujesz?
"Babeczka nasączona rumem?"
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Mnie się podoba nazwa babeczka ponczowa lub rumowa.
Pinos nazwała ją ciastkiem ponczowym.
icon_smile.gif



Od tego analizowania od razu zrobiłam się głodna...
icon_mrgreen.gif
mniam.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ale ciastko ponczowe istnieje już w naszej kulturze - pamiętam je z dzieciństwa i to zupełnie jednak co innego było.
Ja bym jednak pozostała przy babeczce rumowej
icon_smile.gif
 

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Co do tytułu, to ja bym to widziała tak: Baba au rhum - babeczka rumowa. Oba człony w tytule, nie w opisie. Bo ta francuska nazwa jest jednak charakterystyczna.

Mała_Mi @ 26 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=828056W ogóle, Hercules to sybaryta i smakosz. Perfekcjonista i elegant, który dla pięknych ( choć boleśnie uciskających stopy) lakierek poświęci własną wygodę.
I farbuje sobie wąsy.
rofl.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Zatem poproszę Panią Moderator o stosowną zmianę
icon_smile.gif
 

jaxja

Moderator
Maj 26, 2006
3,521
0
0
Mała_Mi @ 26 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=828118Ale ciastko ponczowe istnieje już w naszej kulturze - pamiętam je z dzieciństwa i to zupełnie jednak co innego było.
Ja bym jednak pozostała przy babeczce rumowej
icon_smile.gif
Czy potrafisz powiedzieć czym rózni się ta babeczka od tradycyjnego ciastka ponczowego? Pamiętam je ze szkolnych lat i miałam nadzieję, że to właśnie ten przepis
icon_sad.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Hmmm... to trudno określić. Kiedy teraz poszukuje pod hasłem "ciastko ponczowe" faktycznie pokazywane przepisy zawierają drożdże - a to była moja główna wątpliwość, czy tamte ciastka je miały. I wątpię, czy te z cukierni były nasączone w prawdziwym rumem, bo w smaku były po prostu słodkie, a nie alkoholowe.

znalazłam taką bardzo interesującą wzmiankę:

Wszyscy, no, niech będzie, prawie wszyscy Francuzi wiedzą, że Stanisław Leszczyński jest twórcą ciastka ponczowego. A znawcy mogą powiedzieć nawet w jakich okolicznościach powstała ta "gąbka aromatów i marzeń". Książe Lotaryngii jakoby przypadkiem zamoczył w rumie alzacką babkę drożdżową (kugloff). Bardzo się spodobało, a ponieważ monarcha był wielbicielem Tysiąca i jednej nocy, nazwał swój wynalazek Ali Babą. Francuzi zrobili zeń, zwykłą babę, bo - do dziś dnia - nazywają ten wypiek baba au rhum, czyli baba w rumie.

Z kolei słownik mówi, że ciastko ponczowe to ciastko biszkoptowe - i ja osobiście ku tej wersji bym się skłaniała. Tak mi się coś wydaje ( sięgając wgłąb pamięci) że tamte ciastka były raczej biszkoptowe niż drożdżowe.

Z trzeciej strony, strona na temat technologii ciastkarskiej, którą lubię, twierdzi:

"Ciastka nasączane ponczowe.

Inny rodzaj wyrobów drożdżowych stanowią ciastka ponczowe. Produkuje się je z ciasta drożdżowego o bardzo luźnej konsystencji. Mają one kształt form, w których zostały wypieczone. Charakterystyczną ich cechą jest duża wilgotność miękiszu wynikająca z nasączenia syropem. Mogą być wykończone galaretką, kremem russel, pomadą lub polewą kakaową. Produkcja ciastek ponczowych odbywa się w dwóch podstawowych fazach:

- sporządzanie korpusów z uprzednio przygotowanego ciasta,

- wykańczanie. (...) "

 
Ostatnią edycję dokonał moderator: