Miodownik z kakao

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Miodownik z kakao

miodownik1.jpg

Składniki:

Ciasto:

I.
1. 3 łyżki kakao
2. 4 łyżki miodu
3. 1 łyżeczka sody
4. 50 g masła
6. 3 jajka
7. 1 szklanka cukru

II.

3 - 3,5 do 4 szklanki mąki

Masa:

* 1 litr mleka
* 6-7 łyżek kaszy manny
* 300 - 350 g masła
* 3/4 szklanki cukru
* ekstrakt waniliowy (dałam 2 łyżki)

Polewa:

100 g czekolady gorzkiej
7 - 8 łyżek śmietanki słodkiej (ja miałam taką 10%)

Wykonanie:

Składniki: 1-7 z I części ciasta wkładamy dość dużego naczynia i podgrzewamy w kąpieli wodnej ( na parze) przez 20 minut często mieszając. Powinna powstać bardzo gorąca i mocno puszysta masa. Gorącą masę wlewamy do 1,5 szklanki mąki (najlepiej w misce) i szybko mieszamy. Teraz resztę mąki zaczynamy dodawać stopniowo. Jak ciasto będzie już na tyle gęste aby wyrabiać rękami, przekładamy na blat posypany mąką i zagniatamy ciasto. Powinno ono być ono dość miękkie i elastyczne.( dlatego należy uważać z mąką i lepiej dać troszkę mniej a później najwyżej dosypać).

Ciasto podzielić na 7 części , rozwałkować cieniutko i upiec każdą przez 6 minut w temp. 180 -185 stopni.
Ja wałkowałam takie jeszcze trochę ciepłe ciasto na papierze do pieczenia i wykrawałam okrąg, burtą od tortownicy o średnicy 28 cm. Papier z ciastem wkładałam do piekarnika na blachę, która już była nagrzana. W czasie, jak piekł się jeden blat ciasta, ja wałkowałam kolejny na papierze. Po 6 minutach pieczenia, szybko wyciągałam papier z upieczonym blatem (podstawiają deseczkę, aby ciasto się nie połamało) i wkładałam kolejny arkusz z ciastem. Upieczone blaty układałam jeden na drugim, papierem do góry, który szybko zrywałam.

Mistrzynie wałka, mają tu pole do popisu, bo zapewne ciasto da się podzielić na większą liczbę części jeżeli będzie bardzo cieniutko rozwałkowane.
Ciasto zachowuje się trochę kapryśnie i jest z nim trochę zachodu.

Z mleka z cukrem i manny gotujemy budyń. Studzimy dość często mieszając aby nie powstały kluchy. Ucieramy masło na puch i stopniowo dodajemy dobrze wystudzony budyń. Gotową masą przekładamy upieczone blaty. Ostatni blat też smarujemy masą.

Całość polewamy rozpuszczoną czekoladą z dodatkami (w kąpieli wodnej).

* Uwaga na mąkę w tym przepisie. Jeżeli dodamy jej zbyt dużo, to przy wałkowaniu będzie musiał nam dopomóc walec drogowy (przerobiłam tę lekcję i pierwsze ciasto trafiło do kosza).

czek20.JPG
 

Załączniki

  • miodownik1.jpg
    miodownik1.jpg
    45.4 KB · Wyświetleń: 6
  • czek20.JPG
    czek20.JPG
    124 KB · Wyświetleń: 6
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Krysiu, już od rana się nim zachwycam. Wygląda wspaniale!
mniam.gif
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Bardzo Ci dziękuję.
Mnie już wczoraj brakowało cierpliwości do tego wałkowania. Szczególnie, że ciasto trochę mi się lepiło do wałka, a bałam się dawać więcej mąki, co by znów nie wylądowało w koszu na śmieci.