Tabbouleh

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Moja propozycja na Tydzień Kuchni Arabskiej - tradycyjna "sałatka" tabbouleh. Ziarenka kuskusu są w świecie muzułmańskim symbolem szczęścia i bogactwa. Dzielenie się kuskusem symbolizuje otwartość na ludzi i poczucie wspólnoty. Potrawa ta uświetnia menu uroczystości rodzinnych: wesel, chrzcin, ceremonii obrzezania i pogrzebów. Stanowi najważniejsze danie przyjęcia.
Historia kuskusu sięga 3 tysięcy lat p.n.e. Jadali go Berberowie, zamieszkujący góry Atlas w północno-zachodniej Afryce. Oni też wprowadzili kuskus na dwory faraonów w Egipcie. Szybko zyskał popularność na północy kontynentu, głównie w krajach Maghrebu: Maroku, Algierii, Tunezji i Libii, a także w Senegalu i na Sycylii. W XVII wieku został przywieziony, prawdopodobnie wraz z niewolnikami, z Afryki do Brazylii. W XIX stuleciu żołnierze francuscy, dokonujący podboju Algierii, upowszechnili go w swojej ojczyźnie.
Kuskus to narodowa potrawa Marokańczyków. W Maroku kuskus podaje się na ogromnym talerzu. Z kaszy usypuje się piramidę, a na nią nakłada gulasz i polewa go częścią sosu. Resztę sosu wlewa się do osobnego naczynia. Biesiadnicy jedzą z jednej misy. Posługując się trzema palcami prawej ręki (lewa uważana jest za „nieczystą"), zręcznie formują z kaszy kulki i wkładają je do ust. Gospodarz wybiera z góry kuskusu co smaczniejsze kąski i w dowód szacunku podaje gościowi prosto do ust. W innych krajach Maghrebu kasza, gulasz i sos podawane są oddzielnie.
Kuskus przyrządza się również z sosami owocowymi i na słodko - z cukrem, cynamonem oraz mlekiem.

Kuskus wytwarza się z pszenicy twardej (durum), która zawiera więcej białka, niż pszenica miękka, używana w Polsce do produkcji pieczywa i kaszy manny.
( Źródło)
DSC_0702.JPG

1/2 szklanki kuskusu
1 pomidor
1/2 ogórka
1/2 czerwonej cebuli
2 łyżki oliwy
1 łyżka soku z cytryny
kilka gałązek pietruszki
sól i pieprz do smaku


Kuskus zalać w misce taką sama ilością wrzątku, pozostawić na 5 minut pod przykryciem.

Pomidora i ogórek obrać, pokroić w drobną kostkę, cebulę drobno posiekać. Natkę drobno pokroić.
Warzywa, oliwę i sok z cytryny wymieszać z kuskusem, doprawić solą i pieprzem, ponownie wymieszać.

Pyszne!

( na podstawie: Planetaislam)
 

Załączniki

  • DSC_0702.JPG
    DSC_0702.JPG
    64.7 KB · Wyświetleń: 2
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,094
1,517
113
Uwielbiam tabbouleh
icon_smile.gif
Tylko ja zwykle dodaje jeszcze pokrojone czarne oliwki, a nie dodaje natki, bo nie lubie. Calosc pyszna, szczegolnie po schlodzeniu
icon_smile.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Jak dotąd nie miałam przyjemności być w arabskiej knajpie w Kanadzie, choc nie tracę nadziej, że może kiedys będę
icon_smile.gif


Polska wersja wikipedii pokazuje cos w "moim" stylu, angielska - w "Twoim". Myślę, że proprocje można dobrać wg gustu. Ja np. nie znoszę piertuszki i jestem w stanie ją przełknąć jedynie w śladowych ilościach. A to mi tak smakuje, że mogę to pałaszować wogóle samodzielnie, a nie jako sałątkę.
icon_smile.gif
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
To fakt, podstawą tabbouleh jest duża ilość natki i mięty. To raczej nie specyfika kanadyjska, tylko taka jest ta potrawa. Jeśli juz podpierać się wikipedią, to wg arabskiej wygląda tak.
Twoja wersja jest typem "tabbouleh po polsku"
icon_wink.gif
Mnie by pewnie bardziej smakowała twoja, chociaż lubię pietruszkę, to niekoniecznie musi dominować.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Wersji kanadyjskiej nie ma.
Oryginal kupuje sie najczesciej w knajpach libanskich, ale sa tez w sklepach w dzialach garmazeryjnych w takiej samej formie jak serwuje tabouleh kuchnia arabska .
I dlatego dlugie wprowadzenie o kus-kus tez mnie zdziwilo, bo to czyste wegle, nie salatka.
Nie mowie, ze kus-kus przyprawione jak tabouleh nie jest dobre. Tylko nie jest to tabouleh, a juz na pewno nie tradycyjne. To jakby drozdzowke z serem nazywac sernikiem. Jak zrobilam kure, ktora smakuje jak schabowy nie nazwalam jej schabowym, bo nie chce wprowadzac ludzi w blad.

Tabouleh mozna sobie zamowic tylko z hummusem i pita, a kus-kus jednak podaje sie do miesa, czy warzyw jak na przyklad ziemniaki po marokansku. Kus-kus z pita to jakby jesc kanapke z plackiem ziemniaczanym.
Co nie znaczy, ze nie zrobie Twojego kus-kus (ku rozpaczy meza, ktory go nie lubi) do grilowanych szaszlykow.
Jestem pewna, ze bede miala niejedna okazje, zeby wpisac opinie, bo sam pomysl fajny.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Jeśli tak, to znaczy, że polska wiki i inne źródła wprowadziły mnie w błąd. Jako składnik występuje w nich wymiennie kuskus i burgul.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Roznica miedzy bulgur-em a kus-kus jest taka jak miedzy maka zwykla, biala a razowa. Jednym slowem bulgur zdrowszy, ale mnie "kluje w zeby" i ostrzejszy jest w smaku. Z sosem bardzo dobry, bez jednak lepsze kus-kus.
Obydwa skladniki wystepuja wymiennie w tabouleh jako ze sa z tej samej grupy produktow, ale jako dodatek do ziol - natki i miety.

Wiki czesto wprowadza w blad. Jest tam tylko to, co ludzie wpisza.
Nie znam dokladnych zasad dzialania, ale zaskoczyl mnie fakt, ze bylam w stanie poprawic CUDZY wpis. Myslalam, ze moze sie komus to zglasza, bo jesli nikt tego nie pilnuje, to mozna tam zapisac co nam sie zywnie podoba.
Bezpieczniej jest siegnac do oryginalnych zrodel.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

qd

Well-known member
Sie 28, 2005
7,763
1,162
113
Pokochalam tabule od pierwszego spotkania. Jak to zwykle, tego dodalam, tamtego ujelam i moja wersja jest taka:

Składniki wciąż te same: porcja ( powiedzmy 200g) kaszy kuskus. Jeden świeży ogórek. Jeden zdrowy i dojrzały pomidor. Jedna duża lub dwie małe papryki ( ja optuję za białą, ale może być każda). Pęczek pietruszki i sporo, naprawdę sporo listków świeżej mięty ( mam na balkonie!) Jedna cytryna. Sól, pieprz, oliwa ( ja mieszam pół na pół oliwę z oliwek extra vergine i olej z pestek winogron lub nasz zwykły olej). Pół litra soku pomidorowego z kartonu. Kaszę wsypać do miski, zalać sokiem pomidorowym. Tak !!! Suchą kaszkę kus kus zalać zimnym sokiem. Wymieszać. Warzywa obrać i pokroić drobno raczej, zioła posiekać. Z cytryny wycisnąć sok. Wszystko wymieszać z kaszą, dodać oliwę ( tak pół szklanki przynajmniej), przyprawić i odstawić do lodówki na conajmniej dwie godziny.
Przyznam się: mój osobisty wkład w recepturę to zalewanie suchej kaszy zimnym sokiem. Żadnego rozparzania jej wrzątkiem, żadnego gotowania. Proste i wygodne.
qd
 

faraula

Member
Wrz 16, 2008
180
0
0
Kermidt i Lis prawde powiadaja. I mnie nauczono, ze tabulleh to salatka pietruszkowa (i to ona gra tu pierwsze skrzypce) z burgulem, reszte skladnikow daje sie juz wg upodoban. Faktycznie, jesli nie lubisz pietruszki, to nietrafiony przepis... Wikipedia niezle wyrolowala... Choc ja bym Twojego dania sprobowala, za czesto z kuskus nie mam do czynienia...
 

aaricia

Member
Sie 7, 2006
1,017
0
0
Uwielbiam pietruszkę (jak byłam mała to lubiłam w lecie kanapki na zmianę: albo z masłem i pomidorem i solą albo z masłem, solą i kopą pietruszki
icon_rolleyes.gif
) i dlatego tradycyjne tabbouleh jest dla mnie strzałem w dziesiątkę! Super schłodzone jest idealne na letnie upalne popołudnie!
Tylko nie można przegiąć i się najeść tą pietruchą za bardzo bo podobno pietruszka ma jakieś halucynogenne związki i może lekko zaszkodzić, heh
icon_eek.gif

A taki kuskus jak zaproponowała MałaMi jest smaczny, to fakt, jak są dobre pomidory w lecie to do mięcha jak znalazł ;)
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
CYTATpodobno pietruszka ma jakieś halucynogenne związki i może lekko zaszkodzić,
O, o tym to nie miałam pojęcia
icon_eek.gif

Słyszałam natomiast, że nie można przesadzać z szałwią, bo nadmiar ( duży nadmiar) powoduje rozdrażnienie i nerwowość.
 

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0
Tabbouleh wg Pascala z Kuchni Lidla tak mi wyszedł


Tabbouleh.JPG
 

Załączniki

  • Tabbouleh.JPG
    Tabbouleh.JPG
    319.1 KB · Wyświetleń: 1