Tort Esterhazy

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Przepis na ten tort znalazłam tutaj ale wprowadziłam do niego kilka zmian.
icon_wink.gif

___________________________________________________________

Receptura na tort Esterhazy jest pilnie strzeżona. Wersja podana przeze mnie jest tylko jedną z jej wielu interpretacji. Nie wiem jak smakuje oryginał, ale jego domowa wersja skradła moje serce. Według mnie jest idealny. Polecam!

DSC_0454.JPG

Tort "Esterhazy"

Składniki na dwa blaty bezowo-orzechowe o średnicy 23/24 cm: ( do przygotowania sześciu blatów, podane składniki należy pomnożyć razy trzy!)
- 3 białka,
- 70 g cukru,
- 70 g zmielonych orzechów włoskich,
- szczypta cynamonu,
- szczypta soli,
- jedna łyżeczka mąki ziemniaczanej,
- jedna łyżeczka soku z cytryny.

Ubić białka ze szczyptą soli w trakcie dosypywać stopniowo cukier. Pod koniec dodać sok z cytryny. Orzechy wymieszać z mąką ziemniaczaną i cynamonem. Połączyć delikatnie mieszając z pianą. Na dwóch arkuszach papieru do pieczenia narysować koła o średnicy 23/24 cm. Masę podzielić na dwie części i wyłożyć na przygotowane szablony. Piec w nagrzanym piekarniku (150/160 st C) przez 40/50 min. Upieczone blaty powinny mieć jasnobrązowy kolor. Do przygotowania tortu będziemy potrzebowali sześciu blatów.

Masa:
- 1,5 szklanki mleka,
- 1 szklanka cukru,
- 6 żółtek,
- 350 g masła,
- 3 łyżeczki cukru waniliowego,
- konfitura lub dżem morelowy (ok 4 łyżek),
- 2 łyżki alkoholu; może być wiśniówka, rum albo koniak.

Pół szklanki mleka ubić z cukrem, żółtkami i cukrem waniliowym na puszysty krem. Resztę mleka zagotować i gorące wlewać cienką strużką do masy z żółtek, ciągle ubijając. Krem ustawić na ogniu i mieszając doprowadzić do wrzenia. Trzeba bardzo uważać, bo masa łatwo się przypala, powiększa też swoją objętość dlatego należy podgrzewać ją w dużym rondlu. Po zagotowaniu ciągle powinna mieć konsystencję piany! Zdjąć z ognia i ubijając mikserem na wysokich obrotach ostudzić krem. W drugiej misce utrzeć masło, do którego dodawać po łyżce ostudzony krem z żółtek i mleka. Pod koniec ucierania dodać alkohol.
Ochłodzonym kremem posmarować pięć blatów, układając jeden na drugim. Szósty posmarować podgrzaną konfiturą morelową. Schłodzić!

Polewa:
- 200g białej czekolady
- 6 łyżek śmietany 30%

Czekoladę i śmietanę rozpuścić w kąpieli wodnej, mieszając doprowadzić do jednolitej konsystencji. Lekko ciepłą czekoladą polać schłodzony tort.
Do dekoracji można wykorzystać wiórki z ciemnej czekolady i uprażone płatki migdałowe.

Gotowy tort należy odstawić na 12 godzin do lodówki!

DSC_0496.JPG

Smacznego!

EDYCJA
Wykonanie tego tortu jest trudne! Polecam go osobom, które mają spore doświadczenie w przygotowywaniu ciast!
 

Załączniki

  • DSC_0454.JPG
    DSC_0454.JPG
    174.2 KB · Wyświetleń: 5
  • DSC_0496.JPG
    DSC_0496.JPG
    192.2 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Po prostu niezwykły. Elegancki, gustowny, z klasą.
A do tego na pewno wyjątkowo smaczny....
mniam.gif
 

karibe

Member
Wrz 22, 2007
563
0
0
Masz talent kobietko i do pieczenia i do zdobienia a twoje fotki wręcz urzekają
anbetung.gif
chylę czoła i czekam na kolejne twoje wypieki i zdjęcia
lecker.gif
 

Aniq

Member
Maj 5, 2007
2,734
0
0
Maraa, ależ apetyczny!!!
 

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Bardzo Wam dziękuję!
bussi.gif


Tort ma naprawdę wyjątkowy smak. Nie będę ukrywać, że jego przygotowanie jest czasochłonne, ale smak wynagradza wszystkie trudy...

Blaty można przygotować wcześniej i przechowywać zawinięte w suchym pomieszczeniu, nawet przez kilka dni.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Margot, musisz go spróbować! On jest po prostu doskonały...
mniam.gif


DSC_0502.JPG
 

Załączniki

  • DSC_0502.JPG
    DSC_0502.JPG
    215.2 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

alice

Member
Wrz 13, 2004
857
0
0
Mam dwa pytania:
- ile masła do masy (dla mnie to ważne, bo nie przepadam za zbyt maślanymi kremami)
- czy ten tort jest bardzo słodki ? (tzn. czy masa jest słodka czy dżem ja przełamuje?)
Wygląda pysznie i mógłby byc hitem niejednego przyjęcia (tak jak Labirynt)

PS Maraa skąd Ty bierzesz te wszystkie przepisy ????
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Alice, dzięki za zwrócenie uwagi na to masło. Wkradł mi się błąd do przepisu ale już poprawiłam.
Masła ma być 350g, wydaje się, że to dużo i że jego smak będzie dominował. Miałam podobne obawy robiąc go pierwszy raz. Ale uwierz mi, że tak nie jest. Sama byłam tym zaskoczona. Ja też nie przepadam za ciężkimi maślanymi kremami, ale ten podjadam z miski.
icon_redface.gif
Jest delikatny i puszysty, a zawdzięcza to masie żółtkowej z dodatkiem mleka.
Czy nie jest za słodki? Moim zdaniem nie jest. Cukier w blatach bezowych, podczas pieczenia, karmelizuje się i razem z kremem daje naprawdę ciekawe połączenie smakowe.
Tort ten jest zawsze wielką zagadką dla moich gości. Nikomu jeszcze nie udało się rozszyfrować listy składników.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: