Gugelhupf (Kougelhopf) wg Clarissy Hyman

kornasia

Member
Maj 17, 2008
1,039
0
36
Gugelhupf
przepis pochodzi z ksiazki "Kuchnia zydowska" C. Hyman

forma na babke o srednicy 24 cm

Skladniki:
100 g slupkow migdalowych (migdaly wyszly, wiec upieklam bez)
450 g maki
szczypta soli
1/2 lyzki suchych drozdzy lub 15 g swiezych* (uzylam swiezych)
1/2 lyzeczki ekstraktu waniliowego
175 g bardzo drobnego cukru
200 ml letniego mleka
225 g miekkiego masla
3 jajka
150 g rodzynek, zamoczonych w wodzie albo kirszu**
cukier puder do posypania

- forme wysmarowac maslem, wysypac na dno troche migdalow
- make wymieszac z sola, przesiac przez sito
- make, drozdze, cukier i ekstrakt waniliowy wsypac do miski, wymieszac
- dodac letnie mleko, maslo i jajka, ubijac 2 minuty
- dodac rodzynki i reszte migladow, dobrze wymieszac
- ciasto przelac do formy (powinno siegac polowy formy), przykryc folia spozywcza i odstawic w cieple miejsce do podwojenia objetosci
- piekarnik nagrzac do 180C
- piec 30- 40 minut
- studzic w formie przez 30 minut
- przelozyc na kratke
- podawac posypane cukrem pudrem

* moje drozdze nie byly super swieze, wiec zrobilam rozczyn z mleka, lyzki maki i lyzeczki cukru, zeby nie marnowac skladnikow
** rodzynki po zwazeniu namoczylam w wisniowce, bo w niedziele sklepy zamkniete i nie moglam nabyc kirszu
***a poza tym, to jak zwykle maki nie chcialo mi sie przesiewac, ciasto ma konsystencje smietany i ubijalam je lyzka, ale mikser na pewno nie zaszkodzi
icon_mrgreen.gif


Smacznego!


nastepnym razem, jak bede robila babka, moze bedzie lepsze zdjecie
icon_rolleyes.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,356
3,619
113
O, tak, Margot. To jedna z najlepszych książek kulinarnych w mojej kolekcji, a na pewno najpiękniej napisana.

Zrobiłam. Z połowy porcji, w małej foremce babkowej (w końcu post i trzeba się trochę poumartwiać
icon_wink.gif
). Z żurawinami zamiast rodzynek i płatkami migdałowymi zamiast słupków. Masło dałam stopione. A, i mleko rozrabiałam z proszku, bo nie chciało mi się w śnieżycę lecieć do sklepu. Piekłam 30 minut.
Jeszcze nie wiem, jak smakuje, bo za gorąca na krojenie, ale wygląda i pachnie pięknie. Te wtopione migdały dodają jej dużo uroku.
A myślałam, że nic z niej nie będzie, bo robiłam ją na drożdżach instant (z którymi się niespecjalnie lubimy). Strasznie dużo czasu zabrało jej podwojenie objętości. W końcu jednak po dwóch godzinach w 30 stopniach urosła...
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kornasia

Member
Maj 17, 2008
1,039
0
36
Joanna, mi tez roslo co najmniej ze 2 godz ( co prawda w nizszej temp), wlalam ciasto do foremki od tortownicy 26 cm, no to dlugo roslo, moja wina
strafe.gif

A zdjecie nie dosc, ze robione komorka, to jeszcze wieczorem przy zwyklym zarowkowym swietle, tata sobie aparat pozyczyl
baa.gif


Margot, ksiazke odkopalam i bede chyba wiekszosc przepisow teraz wyprobowywac
fiesgrins.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,356
3,619
113
Pyszna! Stosunkowo wilgotna, puszysta, o pięknym waniliowo - maślanym zapachu i smakowitej, chrupiącej skórce.
Serdecznie polecam - roboty prawie nic, "brudzalność" naczyń niewielka, a nadspodziewanie udany efekt.
Dodam, ze w polskiej wersji książki ma nazwę Kougelhopf.
Najsmaczniejsza jest jeszcze lekko ciepła. Potem niestety traci nieco uroku, jak niemal każde ciasto drożdżowe.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38

dorota_s1

Member
Mar 13, 2007
890
0
0
Robiłam w zeszłym roku, ale nie byłam zadowolona, nie wyrosła tak jak na to liczyłam. Bardziej mi odpowiadała babka Neli Rubinstein, którą znalazłam na GP i widzę na blogu Liski, że również ją piecze. Jest jednak dość pracochłonna, dlatego, że wyrabiałam ją łyżką.
Muszę ten przepis wypróbować zatem i porównać.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
dorota_s1 @ 26 Mar 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=839436Robiłam w zeszłym roku, ale nie byłam zadowolona, nie wyrosła tak jak na to liczyłam.
Mnie za to wyrosła bardziej niż na to liczyłam.
icon_mrgreen.gif

Piekłam ją niedawno i z podanych w przepisie składników wyszły mi dwie baby. Jedna miała średnicę 24 cm, wysokość formy 11 cm, a druga 23 cm średnicy i 10 cm wysokości, formy z kominkiem. To jedna z najlepszych bab drożdżowych jakie jadłam!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

syso

Member
Gru 22, 2004
3,194
0
36
Dziewczyny przymierzam sie do tej babki dzisiaj, ale powiedzcie czy ona nie traci, ze nie ma pierwszego rosniecia? Tylko od razu rosnie w formie?
icon_biggrin.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,356
3,619
113
Syso, jak na taką prostą, szybką, niekłopotliwą babkę jest naprawdę bardzo smaczna!
Upiecz ją koniecznie!
icon_smile.gif
 

iwonka_sz

Member
Sie 27, 2008
315
0
0
Upiekłam ja dzisisj. Ładnie mi wyrosła i jest bardzo smaczna
lecker.gif
( chociaż u nas bez rodzynek- tak zadecydowała rodzinka )