Berliner Kranser

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Berliner Kranser - ciasteczkowe supelki

Mimo, ze nazwa sugeruje niemieckie pochodzenie tych ciasteczek to pochodza one z Norwegii. Bardzo kruche i maslane.

2 ugotowane na twardo zoltka
2 surowe zoltka
1/2 szklanki cukru
1/2 lyzeczki ekstraktu migdalowego
1 kostka masla (250 g)
2 1/2 szklanki przesianej maki

1 bialko, lekko roztrzepane
cukier krysztal, do posypania

Zoltka ugotowane na twardo przetrzec przez sitko do malej miseczki, dodac surowe zoltka, ekstrakt migdalowy i cukier, wymieszac. Make posiekac z maslem az utworza sie male grudki, dodac mieszanke zoltkowo-cukrowa i zagniesc ciasto. Ciasto powinno byc gotowe do formowania, gdyby wydawalo sie za miekkie mozna je schlodzic przez chwile. Odrywac male kawalki ciasta, wielkosci czubatej lyzeczki i rolujac formowac waleczki o srednicy olowka i dlugosci okolo 15cm. Formowac kolko, przeplatajac konce w ksztalcie wezelka. Ukladac na wylozonej pergaminem blasze, smarowac roztrzepanym bilakiem i posypac cukrem. Piec w temperaturze 180 st.C przez okolo 10 minut, az beda delkatnie zrumienione na brzegach. Przelozyc na drewniana siateczke do wystygniecia.

57870vg.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
Obiecuje, ze wreszcie zapamietam i bede wpisywac maslo wagowo
icon_smile.gif


Uzywam kostki 250 gramowej, tak jak pamietam ze starych, dobrych czasow :wink:
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
owieczko, piekne Ci wyszly!
icon_smile.gif
Tak pieknie zrumienione na wierzchu
icon_smile.gif
 

paula

Moderator
Wrz 13, 2004
6,946
0
0
Aniu, nie wyszlo mi
icon_sad.gif


Tzn ciasto caly czas bylo bardzo miekkie i nie chcialo sie zwijac w nic co by precelki przypominalo.

Ale nic straconego szybko te ciasto przerobilam na pyszne ciasteczke orzechowe. Polowe maki zastapilam zmielonymi orzechami laskowymi, reszta jak w przepisie-wyszly bardzo smaczne, tylko ja dalej chce te takie bajaderkowe obwarzanki sprobowac :mrgreen:
 

bajaderka

Member
Wrz 14, 2004
4,063
1
0
No, przykro mi paulo
icon_sad.gif
Dobrze chociaz, ze cos moglas jeszcze z nich stworzyc
icon_smile.gif

Gdybys zdecydowala sie robic je jeszcze raz, to moze schlodz troche ciasto gdyby znowu bylo za miekkie - moze pomoze, albo dosyp troszke wiecej maki (ale ostroznie i nie za duzo!).
 

MoTyLeK

Member
Lis 26, 2004
170
0
0
pieklam, polecam, pycha. Zrobilam je na specjalna prosbe mojej kolezanki ktora szaleje za wszystkim co norweskie (kazdy ma jakies zboczenie nie?)
 

atina

Member
Lut 27, 2008
961
2
0
Ciasteczka sa pyszne, kruche i maślane
lecker.gif
Bajaderko dziękuję za przepis
bussi.gif

Przyznam się, że zrobiłam je z mniejszą ilością masła - dałam 200g - bo tyle miała moja kostka a niestety ani grama więcej masła nie było w domu
rofl.gif


ciasteczkowe_supelki4__1_.JPG
 

Załączniki

  • ciasteczkowe_supelki4__1_.JPG
    ciasteczkowe_supelki4__1_.JPG
    143 KB · Wyświetleń: 0

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
atina @ 3 Feb 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=817036Ciasteczka sa pyszne, kruche i maślane
lecker.gif
Bajaderko dziękuję za przepis
bussi.gif

Przyznam się, że zrobiłam je z mniejszą ilością masła - dałam 200g - bo tyle miała moja kostka a niestety ani grama więcej masła nie było w domu
rofl.gif
I te 200 g wystarczyły na podaną ilość mąki?
A ile Ci tych supełków wyszło?