Chleb pszenny pełnoziarnisty z warkoczem

Anu-La

Member
Gru 15, 2008
32
0
0
chl_pszen_pelnoziar2.JPG

Przepis na forme wielkości 22x12cm.

Pomysł zaczerpnięty z tej strony http://www.breadtopia.com/all-whole-wheat-bread/ . Warto obejrzeć na filmie video dokładny proces
wytwarzania tego chlebka. Upiekłam najpierw zgodnie z przepisem ale chlebek bardzo się kruszył (była raczej wina nieodpowiedniej mąki
bo przez pomyłke użyłam pszennej graham) i jak dla mnie był za słodki i taki powiedziałabym przekombinowany
icon_wink.gif


A to zmodyfikowany przeze mnie przepis na chlebek ten chlebek.

200 g ciepłej wody (wody dałam mniej ze względu na dodanie maślanki i zakwasu)
2 łyżki oleju (zapach masła nie pasował mi w takim chlebie)
336 g maki pszennej pełnoziarnistej najlepiej Lubella
1 łyżeczka miodu wymieszana z wodą
3 łyżki maki ziemniaczanej
3 łyżki maślanki
1 1/4 łyżeczka soli
2 łyżki zakwasu
1/4 łyżeczki drożdży instant
Do miski wsypujemy mąke, dodajemy część wody wymieszanej z miodem, wodę, olej, makę ziemniaczaną, zakwas, maślankę , sól i drożdże.
Mieszamy dokładnie , ciasto bardzo ładnie się wyrabia, nie klei się do rąk. Zostawiamy przykryte folia w temperaturze pokojowej
do wyrośnięcia na 12- 18 godziny. Po wyrośnięciu, wykładamy ciasto delikatnie na blat, posypujemy trochę maką, odcinamy 1/4 ciasta,
z niej zrobimy warkocz. Pozostałą częsć delikatnie formujemy na podłużny chlebek.1/4 część ciasta dzielimy na trzy czesci,
z każdej robimy wałeczek i zaplatamy warkocz. Układamy go na chlebku i razem przenosimy do posmarowanej olejem foremki,
pozostawiamy do wyrośnięcia na 1-2 godziny. U mnie rosło 4 godziny. Pieczemy przez 30 minut w temperaturze 230 st. C ,
obniżamy temperaturę do 200 st. C i pieczemy jeszcze 15 minut.
Piekłam pierwszy raz w szklanej foremce popryskanej olejem. Chlebek prawie sam z niej wyskoczył. W smaku bardzo dobry lekko wilgotny,
ładnie się kroi i co najważniejsze nie kruszy.

Oryginalny przepis
2 łyżki soku pomarańczowego
230 g ciepłej wody
4 łyżki masła podzielonego na 6 kawałków
336 g maki pszennej razowej
3 łyżki cukru
3 łyżki maki ziemniaczanej (lub 1/2 cup płatków ziemniaczanych)
28 g mleka instant chudego (1/4 cup)
1 i 1/4 łyżeczki soli
2 1/2 łyżeczki drożdży instant (można dać 2 łyżki zakwasu ale wtedy zostawia się na około 18 godzin do przefermentowania)


chl_psze_pelnoziar1.JPG
 

Załączniki

  • chl_pszen_pelnoziar2.JPG
    chl_pszen_pelnoziar2.JPG
    664.8 KB · Wyświetleń: 1
  • chl_psze_pelnoziar1.JPG
    chl_psze_pelnoziar1.JPG
    658.9 KB · Wyświetleń: 1

olasz

Member
Gru 2, 2007
3,261
0
36
Wygląda apatycznie!

p.s. ale nieszczesna literowka, Orelio, dziekuje, ze zauwazylas
icon_smile.gif

oczywiscie, ze apEtycznie wyglada
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Nabrałam ochoty na ten przepysznie wyglądający chlebek . Tylko pogubiłam się z ilością ciepłej wody. Czy ma byc jej 200 ml czy mniej?
gruebel_2.gif
 

Anu-La

Member
Gru 15, 2008
32
0
0
Przepraszam za tak późną odpowiedź, ale sama rozumiesz Święta. Własnie dzisiaj robiłam ten chlebek, ale na drożdżach więc wody 230 g, przy zakwasie daję 200 g. Ciasto ma być gęste, aby dało sie łatwo wyrobić ręką. Ta ilość wody może być zmienna w zależności od rodzaju mąki. Dzisiejszy chlebek zrobiłam dodając zamiast samej mąki pszennej pełnoziarnistej: 280 g pełnoziarnistej i 56 g pszennej chlebowej i tylko na drożdżach. Może 15 minut wyrabiania i formowania i 4 godziny rośnięcia (2 x po 2 godziny). Wyszedł bardzo ładny, smakuje również wyśmienicie. Naprawdę warto spróbować i poeksperymentować z tym chlebkiem.

Pozdrawiam świątecznie
Anula

www.wachlarz.blogspot.com