Szachownica serowo-makowa

garfield:)

Member
Lut 11, 2009
4
0
0
Znalazłam w internecie ciekawy przepis, więc postanowiłam się nim z Wami podzielić.
Przepis pochodzi ze strony:

http://www.gotowanie.wkl.pl/przepis11970.html

Szachownica serowo-makowa

Składniki:

Ciasto kruche:
2 szklanki mąki
3 łyżki cukru pudru
2 żółtka
20 dag margaryny
2 łyżki śmietany
1 łyżeczka proszku do pieczenia

Masa serowa:
1,5 kg białego 2-krotnie mielonego
100 g masła
0.7szklanki cukru
3 jajka
2opakowanie budyniu śmietankowego z cukrem
2 łyzki kakao
4 łyżki mleka

Masa makowa
0.5 kg maku
100 g bakalii
0.5 szklanki cukru
2 jajka
0.5 opakowania cukru waniliowego
olejek migdałowy(kilka kropel)
sok z cytryny

Wykonanie:

Ciasto:
Zagnieść ciasto kruche z podanych składników.Wyłożyć na blachę wysmarowaną tłuszczem.

Masa serowa:
Jajka utrzeć z cukrem.Stopniowo dodawać masło i dalej ucierać. Dodać ser i budyń. Rozetrzeć na pulchną masę.

Masa makowa:
Mak sparzyć gorącą wodą. Jak wystygnie odcedzić, 2-krotnie zmielić. Żółtka utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym. Dodać mak, olejek, sok z cytryny i pokrojone bakalie. Pod koniec ucierania dodać ubitą pianę z białek i delikatnie wymieszać.

Szachownica:
Ser podzielić na dwie części w stosunku 2:1. Mniejszą część zostawić a drugą układać na kruchym cieście w podłużne pasy na przemian z makiem do wyczerpania obu mas.Teraz pozostały ser podzielić znów na pół i do jednej dodać kakao i mleko i wymieszać. Teraz układać na pierwszej warstwie, tam gdzie ser biały to ser z kakaem, a tam gdzie mak to ser biały.Warstwy wyrównać i wstawić do piekarnika o temp. 180 - 200 stopni na około 40 - 50 min.(ale to zależy od piekarnika- trzeba poprostu sprawdzać
icon_smile.gif

Placek po całkowitym ostygnięciu wyjąć z formy i udekorować rozpuszczoną czekoladą lub polewą, robiąc cienkie pasy tam gdzie łączy się ser ciemny i jasny.

Uwagi:
1. Masę makową z braku czasu (-czytaj z lenistwa
icon_redface.gif
)użyłam z puszki.
2. Masę serową wykonałam z 1 kg. sera, a nie z 1i1/2 kg jak jest w oryginalnym przepisie ( zmniejszyłam tylko ilość sera- reszta składników pozostała bez zmian; Z opinii osób postronnych wnioskuję, że nie wpłynęło to na pogorszenie smaku ciasta).
3. Do sera dodałam budyń bez cukru, więc zwiększyłam jego ilość z 0.7 do 1 szklanki.
4. Przy wykonywaniu szachownicy nie zmniejszyłam ilości kakao, ani mleka.
5. ser wykorzystałam "gotowy"- Twaróg śmietankowy tłusty President.
6. Ciasto dzień odleżało (dziewczyna mojego brata uważa, że serniki powinny jeden dzień odstać. Osobiście nigdy wcześniej tego nie praktykowałam pałaszując je jeszcze ciepłe
icon_redface.gif
).
7. Nie ozdabiałam już ciasta polewą "tam gdzie łączy się ser ciemny i jasny".
8. Zdjęcia brak z powodów technicznych.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: