Ciasto "Żonkil"

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Przepis na to ciasto znalazła Margot tutaj i podzieliła się nim ze mną, a przetłumaczyła go nam Izolda.

Obu paniom bardzo dziękuję za miłą współpracę.
icon_smile.gif


________________________________________________________________________________


DSC_0592.JPG


Ciasto "Żonkil"

6 białek
1/2 łyżeczki wodorowinianu potasu-cream of tartar*
1/2 łyżeczki soli
3/4 szklanki cukru
1/2 szklanki mąki
1 łyżeczka wanilii

Rozgrzej piekarnik do 160 stopni C. Ubijaj białka do spienienia. Dodaj wodorowinian potasu i sól, ubijaj do momentu aż mieszanina zacznie utrzymywać kształt, ale jeszcze nie fazy "sztywnego szczytu" - zdjęcie nr 4 (powinno to zająć około 5 minut mikserem na średnich obrotach). Krótko wmieszaj wanilię. Przesiej cukier i mąkę cztery razy. Następnie wmieszaj do piany z białek. Umieść w dobrze natłuszczonej formie, odstaw na bok.

6 żółtek
1 łyżeczka wanilii
1/4 łyżeczka soli
3/4 szklanki cukru
3/4 szklanki mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/4 szklanki wrzącej wody

Nastaw dwie szklanki wody do gotowania na kuchence. Chodzi o to, że ma czekać na żółtka, w trakcie gdy będziemy się nimi zajmować, częściowo wyparuje, stąd nadmiar (tłumaczenie moje, niedosłowne). Ubijaj żółtka trzy minuty, dodaj sól i wanilię, następnie ubijaj stopniowo dodając cukier. Przesiej mąkę i proszek do pieczenia cztery razy i dodawaj na przemian z wrzątkiem. Umieść mieszaninę na wierzchu białkowej masy.
Piecz 50 minut, musi całkowicie wystygnąć (przynajmniej godzinę) przed usunięciem z formy.

Podawać samo lub z owocami i ubitym sosem (nie wiem o jaki sos chodzi).

Wariacje:
Inna wersja ciasta zawiera lukier cytrynowy i tutaj dodaje się albo ekstrakt waniliowy, albo cytrynowy do żółtkowej części ciasta. Autorka proponuje dodać ekstrakt cytrynowy do żółtkowej masy, a waniliowy do białkowej.

Ciasto jest bardzo smaczne, delikatne i wilgotne. Polecam!

*1/2 łyżeczki cream of tartar można zastąpić dodając 1,5 łyżeczki soku z cytryny (zamiennik znaleziony i wypróbowany przez Mcdulkę, efekt można zobaczyć tutaj )

rzonkil.jpg
 

Załączniki

  • DSC_0592.JPG
    DSC_0592.JPG
    190.7 KB · Wyświetleń: 1
  • rzonkil.jpg
    rzonkil.jpg
    168.7 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Monsai

Member
Lut 1, 2008
4,932
0
0
Maro-nie wiem czy ktoś Ci kiedyś to mówił, ale jesteś boska!!!!!!!! Zakochałam się w tym cieście, jak tylko na nie spojrzałam i to będzie chyba niebawem moje ulubione, gościnne!!!
Cud, miód i orzeszki!!!
bussi.gif
icon_eek.gif
anbetung.gif

Margot i Izoldzie również "słodkie - dziękuję"
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Maraa jak zobaczyłam wiadomość od Ciebie, to mi się nasunęła ta sama odpowiedź co Margot - ale Ty błyskawica jesteś
icon_mrgreen.gif
, a ciasto wyszło prześlicznie, ale powiedz mi, gdybym chciała je upiec, to da się je zrobić bez tego wodorowinianu potasu? A może powinnam poszukać w necie, pewnie gdzieś da się kupić
gruebel_2.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,348
3,610
113
Wodorowinian potasu nie służy do barwienia (zwłaszcza, że jest białym proszkiem), tylko do utrzymywania puszystej konsystencji masy z ubitych białek. Nie ryzykowałabym chyba pieczenia ciasta bez tego dodatku.

Marao, tradycyjnie piękne zdjęcia. I bajeczna foremka.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Jako chemik wiem do czego służy wodorowinian potasu
icon_mrgreen.gif
, myślałam raczej o tym czy nie dałoby się go zastąpić np. sodą oczyszczoną albo proszkiem do pieczenia? Jeśli jest niezastąpiony to gdzie można kupić?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,348
3,610
113
Izoldo, nigdy w to nie wątpiłam - odpowiadałam sapphire.
icon_biggrin.gif

Jeśli bardzo pragniesz upiec to ciasto, mogę Ci trochę wysłać, bo dzięki Margot jestem szczęśliwą posiadaczką całego opakowania.
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Izolda, ja bym też nie ryzykowała zamiany wodorowinianu potasu na inny rodzaj spulchniacza (chociaż wydaje mi się, że proszek do pieczenia ma w swoim składzie tę substancję
gruebel_2.gif
) Zrobiłam tak szybciutko to ciasto bo przy nim nie ma wcale pracy, może tylko trochę misek do zmywania
icon_mrgreen.gif

Izolda, jeszcze raz dziękuję Ci za błyskawiczne tłumaczenie.
bussi.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,348
3,610
113
Sapphire, nie masz powodu do wstydu. Forum właśnie do tego służy, by codziennie poszerzać swoją wiedzę.
icon_smile.gif

Też jeszcze niedawno nie miałam pojęcia, co to za dziwo ten "cream of tartar". Bardziej mi się z mękami Tantala kojarzył, niż z ciastem.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Joanna @ 19 Apr 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=847424Jeśli bardzo pragniesz upiec to ciasto, mogę Ci trochę wysłać, bo dzięki Margot jestem szczęśliwą posiadaczką całego opakowania.
icon_wink.gif
Joanno dziękuję Ci bardzo, już się znalazł Dobry Duszek, który się ze mną podzieli
bussi.gif


Maraa @ 19 Apr 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=847434Izolda, ja bym też nie ryzykowała zamiany wodorowinianu potasu na inny rodzaj spulchniacza (chociaż wydaje mi się, że proszek do pieczenia ma w swoim składzie tę substancję
gruebel_2.gif
) Zrobiłam tak szybciutko to ciasto bo przy nim nie ma wcale pracy, może tylko trochę misek do zmywania
icon_mrgreen.gif

Izolda, jeszcze raz dziękuję Ci za błyskawiczne tłumaczenie.
bussi.gif
Skoro jest taki niezastąpiony, to poczekam aż do mnie przyjedzie
icon_mrgreen.gif
, Maraa z wrażenia zapomniałam pochwalić Twoje zdjęcie, jak zawsze przepiękne, bardzo mi się podoba Twoja patera na ciasto.