SOS koperkowo-czosnkowy*

KAROTKA

Member
Maj 27, 2007
1,245
0
0
* 1 szklanka majonezu
* 1 szklanka śmietany (dobrego jogurtu lub mieszanki tych składników)
* dużo posiekanego koperku
* kilka ząbków czosnku (zmiażdżonych)
* sól, pieprz (najlepiej biały)

Wszystkie składniki mieszamy z sobą, doprawiamy do smaku solą i pieprzem.

Latem robię taki sosik (na zmianę z tzatziki) 2 razy w tygodniu - wlewam do słoika i trzymam w lodówce.

Jest szybkim dodatkiem do "letniego półmiska" czyli pokrojonych warzyw (papryka, ogórki, pomidory, rzodkiewki, sałata) oraz jajek na twardo, grillowanych warzyw (papryka, cukinia, bakłażan, pieczarki), ziemniaków z ogniska lub pieczonych czy gotowanych w mundurkach, kalafiora czy brokuła z wody.

Czasami mieszam część sosu z curry lub kurkumą, część z łyżką pasty pomidorowej lub pastą paprykową z tubki.
W ten sposób można otrzymać kilka wersji sosów - np. do grilla
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

paulicza

Member
Maj 5, 2009
134
0
0
Jeśli chodzi o tego typu sosy, to można robić świetne kombinacje właśnie do różnych potraw. U mnie podstawą są zawsze śmietana i majonez, a potem jakieś dodatki w zależności od tego na co ma się ochotę. U mnie w domu największą popularnością cieszy się właśnie ostry sos czosnkowy, czyli do śmietany i majonezu dodaję parę ząbków czosnku, odrobina soli i pieprzu.

tzn odrobina soli, ale pieprzu to już więcej, czyli tak żeby było widać takie czarne punkciki w sosie
lecker.gif
my to w ogóle lubimy ostre przyprawy!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sapphire

Member
Kwi 1, 2009
648
0
0
Zazdroszczę Ci, Karotko. Gdybym ja robila 2 razy w tygodniu taki sosek, to nie przeszłabym przez drzwi
icon_biggrin.gif
Ale bardzo lubię.
 

KAROTKA

Member
Maj 27, 2007
1,245
0
0
A, bo ze mną to inna historia... - mnie moi chłopcy rzadko dopuszczają do tego sosiku ...
icon_wink.gif

Wydaje im się, ze mają wyłączność - podobnie, jak do tzatziki...
icon_wink.gif

Powiedzmy, że częściej robię, niż jem...
Ale też muszę świadomie dbać o swoje gabaryty, bo od kiedy usunęli mi woreczek żółciowy szybko przybieram...
no_shakinghead.gif
gruebel_2.gif
 

sapphire

Member
Kwi 1, 2009
648
0
0
Z drugiej strony fajnie, że możesz próbować robić różne rzeczy, bo zawsze ktoś to zje, a Ty sama spróbujesz bez konieczności zapychania się wszystkim.
icon_biggrin.gif
 

KAROTKA

Member
Maj 27, 2007
1,245
0
0
Mam to niewątpliwe szczęście, że mój mąż nie boi się moich wynalazków - a po wielu wspólnych latach wiem, co lubi, a przy czym raczej entuzjazmu nie będzie...
icon_wink.gif

Ale w większości jest OK i zjada grzecznie dzieła mojej wyobraźni...
icon_biggrin.gif

... i ciągle żyje...
icon_wink.gif
 

MMae

Member
Sty 10, 2009
181
0
0
Mi się zdarza robić podobny sos, jak chcę mieć koperkowy. Tyle, że mój trochę prostszy, bo nie daję ani majonezu, ani śmietany, tylko sam jogurt naturalny. Pewnie kwestia gustu, bo w ogóle nie przepadam za majonezem, wszystko z nim wydaje mi się takie ciężkie. A muszę powiedzieć, że taki sos w wersji czysto jogurtowej mi smakuje
lecker.gif
 

sapphire

Member
Kwi 1, 2009
648
0
0
KAROTKA @ 9 May 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=853837Mam to niewątpliwe szczęście, że mój mąż nie boi się moich wynalazków - a po wielu wspólnych latach wiem, co lubi, a przy czym raczej entuzjazmu nie będzie...
icon_wink.gif

Ale w większości jest OK i zjada grzecznie dzieła mojej wyobraźni...
icon_biggrin.gif

... i ciągle żyje...
icon_wink.gif
to tak, jak u mnie
icon_biggrin.gif
Mogę bezkarnie próbować wszystkich przepisów cina
icon_biggrin.gif
 

duende

Member
Cze 25, 2008
3,857
0
0
podobny sosik właśnie zaraz zrobię do naleśników z łososiem
nieco mam inne proporcje i kalorii mniej
icon_smile.gif

- 2 ząbki czosnku,
- pół sporego pęczka koperku,
- 1,5 kubeczka jogurtu naturalnego po 150g,
- łyżka majonezu,
- sól