kasza gryczana prażona z jajkiem*

olasz

Member
Gru 2, 2007
3,261
0
36
IMG_0931.jpg
1 duża, posiekana cebula
2-3 łyżki smalcu (może być ze skwarkami)
1 szklanka (200 g) kaszy gryczanej
1 jajko, raczej mniejsze niz wieksze
2 szkl. (500 ml) wrzątku, wrzącego bulionu (następny raz zrobię z piwem pszenicznym)
1/2 łyżeczki soli
pieprz czarny, mielony Na rozgrzaną patelnię wrzucić smalec, roztopić, dodać cebulę i usmażyć na złoto.

W miseczce rozkłócić jajko, dodać kasze i wymieszać bardzo dokładnie. Każde ziarenko ma być pokryte jajkiem. Do rozgrzanego na ogniu rondelka przełożyć kaszę z jajkiem (miałam wizje spalonej jajecznicy z suchą kaszą, ale wizja nie była prorocza hehe) i prażyć 2-3 minuty mieszając cały czas. Ziarenka powinny się rozdzielić, kasza będzie znów sypka.

Do rondelka z kaszą przełożyć usmażoną cebulę i wlać wrzątek/wrzący bulion, wymieszać, przykryć pokrywką i gotować ok. 10-15 minut na małym ogniu. W czasie gotowania trzeba kaszę zamieszać ze 2-3 razy, powinna wchłonąć cały płyn.

Podawać gorące, dobrze będzie pasować sadzone jajko i ostra sałata, rukolą.

Do tej pory kasza gryczana kojarzyła mi się tylko z czymś leżącym na talerzu koło gulaszu - oficjalnie zmieniam stanowisko - lubie kaszę gryczaną! Będę ją jadać częściej, przygotowaną właśnie w ten sposób. Pełnoprawne danie obiadowe. Zdrowe! Witamina P (rutyna), witaminy B1, B2 i PP, wreszcie cała gama soli mineralnych (żelazo, nikiel, kobalt, wapń, fosfor, miedź, cynk, bor i jod). Liście gryki stosuje się w leczeniu żylaków (w tym również hemoroidów), nadciśnienia tętniczego (pomocniczo), krwawień z nosa i przewodu pokarmowego, a przede wszystkim dla wzmocnienia naczyń włosowatych.
 

Załączniki

  • IMG_0931.jpg
    IMG_0931.jpg
    138.3 KB · Wyświetleń: 5
Ostatnią edycję dokonał moderator:

matylda

Member
Lip 5, 2006
222
0
16
Powiem tylko, że odrazu zjadlam pół garnka
icon_smile.gif
Pyszna była, tylko ze chyba dalam za duże jajko i przy prażeniu mialam kasze z jajecznicą
dump.gif
Ale efekt końcowy - superr
lecker.gif

Ps. Olasz może masz przepisy na inne pyszne kasze ? A może w ten sposób moge również zrobić inną np jęczmienną?
 

olasz

Member
Gru 2, 2007
3,261
0
36
Ciesze sie bardzo, ze Ci posmakowalo. Robilam w ubieglym tygodniu gryczana pol na pol z jeczmienna, dodalam bardzo drobno pokrojona marchew i pietruszke (mozne tez pewnie zetrzec na drubych oczkach), bardzo smaczne wyszlo. Cebule smazylam na smalcu ze skwarkami, pychota. Podejrzewam, ze te jajka to raczej z gatunku mniejszych
icon_smile.gif
Zaraz poprawie w przepisie
icon_smile.gif
 

evro

Member
Lut 27, 2008
32
0
0
Nie chcę się mądrzyć ale do zacierania (a nie prażenia, bo to co innego) stosuje się tylko białko i kaszę suszy się w piekarniku.A potem gotujemy i łączymy z czym chcemy np. tak jak u Ciebie z podsmażoną cebulką.
icon_wink.gif
 

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0
Warto czasem przypomnieć o kaszy gryczanej. Osobiście w sklepie kupuję już gotową kaszę gryczaną prażoną.
Faktycznie prażona kasza ma coś w sobie i nie ma silnych by nie była sypka. A jeszcze na słonince ze skwarkami!!!
 

olasz

Member
Gru 2, 2007
3,261
0
36
evro @ 30 Jun 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=868979Nie chcę się mądrzyć ale do zacierania (a nie prażenia, bo to co innego) stosuje się tylko białko i kaszę suszy się w piekarniku.A potem gotujemy i łączymy z czym chcemy np. tak jak u Ciebie z podsmażoną cebulką.
icon_wink.gif
Absolutnie sie nie madrzysz
icon_smile.gif

Wszystkie uwagi sa mile widziane. Przepis jest kombinacja sposobow znalezionych w kilu innych przepisach, sprawdza sie, wiec polecam z pelna odpowiedzialnoscia
icon_smile.gif
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Jest to bardzo stary sposób na kaszę zacieraną. Niekoniecznie tylko gryczaną, może być jęczmienna. Kiedyś nie ugotowano inaczej kaszy krakowskiej, jak tylko zacieraną. Robiłam kilka razy właśnie krakowską, spróbuję i gryczaną. Moje wiadomości pochodzą z przedwojennych książek kucharskich i przepisów "Z kuchni prababci". Z jajkiem sadzonym w śmietanie i surówką, może to być wyborny obiad.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: