Truskawki a`la Romanow

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Truskawki z bitą śmietaną to chyba najpopularniejszy dziś deser z tych owoców. Po raz pierwszy podano go na polecenie cara Piotra I ze słynnej dynastii Romanowów. Kaprys władcy polegał na tym, że zażyczył on sobie tego przysmaku w środku rosyjskiej zimy. Oczywiście - dostarczono mu go. Historia sztuki kulinarnej odnotowała ów fakt, gdyż truskawki a`la Romanow są wymieniane wśród najsłynniejszych potraw świata, lecz źródła milczą o tym, skąd wzięto wówczas świeże owoce. Dodatek likieru pomarańczowego nadaje "zwykłym" truskawkom naprawdę niezwykłego smaku. Ze względu na swój czerwony kolor oraz kształt serca - truskawka czy jeszcze wtedy poziomka, była niegdyś symbolem Wenus, greckiej bogini miłości.

Przepis pochodzi z książki Barbary Jakimowicz- Klein, „Dania z owocami”. Interesujące fakty na temat truskawek mozna przeczytać [/size]tutaj.[/font]

DSC_0946.JPG


[/size]
( na dwie porcje)
truskawki
śmietana słodka tortowa 30% lub 36%
cukier puder
likier pomarańczowy ( ja dałam Bols Blue Curaçao)

Truskawki opłukać pod zimną wodą. Oderwać listki, truskawki pokroić na cząstki lub plasterki. 50 ml likieru rozmieszać z 1 łyżeczką cukru pudru. Likierem zalać truskawki, wymieszać. Odstawić.

W tym czasie ubić na sztywno śmietanę, w połowie ubijania dodając cukier puder do smaku.

Truskawki przełożyć do pucharków, udekorować bitą śmietaną.
 

Załączniki

  • DSC_0946.JPG
    DSC_0946.JPG
    96.1 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
lecker.gif
lecker.gif
lecker.gif


Dlaczego truskawki są jeszcze drogie
icon_neutral.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0

gracha

Well-known member
Mar 31, 2006
8,324
1,590
113
Oczywiście, że 6,50 to drogo. Poza tym nie są jeszcze zbyt smaczne. Dla mnie też sezon jeszcze się nie zaczął.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
6,50 to niestety drogo
icon_sad.gif


Orelia: to możesz zrobić taki "myk"
fiesgrins.gif


Zrób słodki syrop - łyżeczkę cukru rozpuść w łyżeczce wrzątku. Dodaj kieliszek wódkowy soku pomarańczowego i kieliszek wódki
icon_wink.gif
 

filifionka

Member
Kwi 29, 2007
18
0
0
prosty, pyszny deser
mniam.gif
w ten sam sposób robię truskawki
icon_smile.gif

ja mam to szczęście, że mieszkam w zagłębiu truskawkowym i u nas cena za koszyk 6 - 7 zł a nawet zdarza się, że i 5 zł
icon_smile.gif
fakt, że już nie ma tych starych pysznych odmian, ale mam jedną Panią u której kupuję przepyszne truskaweczki
lecker.gif
oboje z mężem uwielbiamy truskawki i u nas idzie po 2 kilo dziennie
icon_mrgreen.gif
 

orelia

Member
Cze 25, 2007
3,049
0
0

vanilia_sky

Member
Mar 28, 2009
38
0
0
A ja mam własne truskawki z działki
icon_mrgreen.gif
piękne, czerwone i słodziutkie
rofl.gif
dziś zrobie ten deserek, bo trzeba je jakoś zagospodarować
mniam.gif
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
cieszę się, mam nadzieję, że smakowało
icon_smile.gif