Wiosenna potrawka z kurczaka

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Jest to bardzo lekkie danie w sam raz na wiosenny, choć nieraz jeszcze ponury dzień. Przepis pochodzi z miesięcznika Ty i Ja, z czasów kiedy jeszcze nie było ogromnych ferm drobiarskich i setek tysięcy brojlerów. Ale robiłam tę potrawkę wielokrotnie i z brojlera. Jest doskonała i godna polecenia dla tych, którzy nie chcą sobie zbytnio obciążać żołądka. Wybierać należy kurczęta niezbyt duże i przy oprawianiu pozbyć się zbędnego tłuszczu ze środka tuszki.
Składniki
1 kurczak 1 - 1,2 kg (ja jak zwykle biorę górne części udek)
sól i pieprz
5 dkg słoninki
8 młodych marchewek
8 młodych ziemniaków
filiżanka zielonego groszku
8 - 10 przepołowionych szparagów
łyżka topionego masła
łyżka mąki
kilka łyżek słodkiej śmietanki

Kurczaka po umyciu i osuszeniu dzielimy na 4 części. Udka mam już przygotowane. Części kurczaka nacieramy solą zmieszaną z pieprzem i zostawiamy na godzinę. W rondlu "topimy" słoninę pokrojoną w drobną kosteczkę, wkładamy kurczaka i wszystkie jarzyny. Przez chwilę podsmażamy w tłuszczu kawałki kurczaka i jarzyny, po czym do rondla wlewamy 1 szklankę wrzątku. Rondel stawiamy na małym ogniu, szczelnie przykrywamy i dusimy jego zawartość przez 40 minut. Nie mieszamy. Gdyby sos zbyt szybko wyparował, dolewamy nieco wrzątku. Z łyżki topionego masła i mąki ucieramy pastę, którą zagęszczamy sos w potrawce z kurczakiem. Na koniec dodajemy kilka łyżek śmietanki, sprawdzamy czy sos dość słony i podajemy z sałatą ze śmietaną.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: