Tort węgierski

manipadme

Member
Sie 19, 2009
164
0
16
Tort węgierski

Dwa miesiące temu byłam z moim maluchem na wycięciu migdałków, a że przy okazji były to pierwsze dni bez papierosa
icon_lol.gif
- no cóż - nie żałowałam sobie innych przyjemności
icon_redface.gif
Ale do rzeczy - przy szpitalu była mała restauracja - same domowe wypieki: od pysznych bułeczek, po różniaste ciasta i torty (i zawsze była kolejka). Trafiłam na pyszny tort węgierski i postanowiłam, że sama taki zrobię. No i to jest mój pierwszy raz... wyszedł przepyszny.

Składniki do ciasta (biszkopt)

6 jaj
1 szkl. mąki ziemniaczanej
1/2 szkl. mąki pszennej ( lub 1 i 1/2 szkl. mąki pszennej)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 szkl. cukru
1 stołowa łyżka kakao
łyżka stołowa octu (lub sok z połówki cytryny)

Składniki do kremu

0,5 l. śmietanki tortowej 36% (schłodzonej)
3 czekolady (2 mleczne, jedna gorzka)
około 1/4 szklanki mleka

Będziemy potrzebować również wiśni z alkoholu (nalewka: https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=29150)

Wykonanie

ciasto:

Ubić pianę z białek, do ubitej piany dodawać cukier, cały czas miksować - masa musi być sztywna i lśniąca. W małej miseczce wymieszać żółtka z octem (lub cytryną) i proszkiem do pieczenia. Po dokładnym wymieszaniu żółtek - dodać je do ubitej piany i dokładnie wymieszać (może być mikserem). Potem dodajemy przesianą mąkę i powoli mieszamy łyżką. Wylewamy na tortownicę (idealne na taką 28 cm) i pieczemy w 170st. przez 40 minut.

krem:

Najpierw podgrzewamy mleko. Jak już będzie bardzo gorące, wlewamy je do pokruszonych czekolad i mieszamy do rozpuszczenia. Studzimy masę.
Śmietanę ubić i dodać masę czekoladową. Miksować jeszcze krótką chwilę.

wykonanie właściwe:

Biszkopt przecinamy na 3 części (ja cięłam nitką). Pierwszą, spodnią część nasączamy nalewką wiśniową i wykładamy wiśnie. Całość smarujemy kremem. Druga warstwa tak samo. Całość przykrywamy 3 warstwą - ją również smarujemy kremem i układamy na wierzchu wiśnie.


Wstawiamy do lodówki. Ja pierwszy kawałek jadłam już po 2 godzinach, ale na drugi dzień stanowczo smaczniejszy, więc
mniam.gif
SMACZNEGO!!!

tort.jpg

image227.JPG

image263.jpg
 

Załączniki

  • image263.jpg
    image263.jpg
    304.1 KB · Wyświetleń: 1
  • image227.JPG
    image227.JPG
    162.8 KB · Wyświetleń: 2
  • tort.jpg
    tort.jpg
    208.7 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator: