Sos ostry paprykowy*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Ten pełen charakteru, aromatyczny sos znakomicie ożywia mięsa gotowane oraz smażone filety rybne. Przepis pochodzi z miesięcznika Ty i Ja.
Składniki
2 duże, jędrne strąki zielonej papryki ( ja brałam czerwone)
oliwa do smażenia
1 ząbek czosnku
czubata łyżeczka masła
3 duże pomidory (kupiłam 4 podłużne pelati - można też wziąć puszkę całych pomidorów pelati)
szczypta suszonego rozmarynu (koniecznie)
sól
2 małe ogórki korniszony
1/2 łyżeczki octu winnego
ew, szczypta cukru

Z papryką zieloną sos jest bardziej urozmaicony, kolorowy. Ponieważ była brzydka, kupiłam czerwoną i miałam sos jednokolorowy, choć na pewno równie smaczny. Paprykę przepoławiamy, czyścimy z nasion i białych błon, przekrawamy podłużnie na ćwiartki i krótko przesmażamy (skórką do dołu) w gorącej oliwie. Po wyjęciu, zdejmujemy z nich skórkę. Jest to druga metoda pozbywania się skórki z papryki.
Czosnek siekamy najdrobniej, przesmażamy w maśle i łyżce aromatycznej oliwy, w której przesmażaliśmy paprykę, dodajemy drobno pokrojone strąki papryki - zaś po chwili duszenia - obrane ze skórki i pokrojone na plastry pomidory. Wybrałam pelati, ponieważ mają mało wody i sos nie robi się wodnisty. Równie dobrze sprawdzają się pomidory z puszki. Do garnka dodajemy teraz suszony, sproszkowany w palcach rozmaryn i gotujemy sos na małym ogniu przez 25 minut, po czym dodajemy soli do smaku, drobno posiekane korniszony i ocet. Po wymieszaniu, jeśli uznamy to za konieczne, możemy przełamać smak szczyptą cukru, raz zagotowujemy i sos jest gotów.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: