Luksemburskie sznycle

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Przepis pochodzi ze "Smaków i aromatów", z których gotuję teraz z dużym upodobaniem. Dania są doskonałe. Motto do dzisiejszego dania - "Mniej mięsa, więcej smaku" - to jedna z zasad nowoczesnej kuchni. Steki i medaliony w mistrzowskim wydaniu otoczone są zawsze garniturem warzyw lub owoców, a cała troska kucharza sprowadza się do oryginalnego przyprawienia mięsa i przyrządzenia wybornego sosu.
Składniki
50 dkg mielonej wieprzowiny
2 jajka
mała cebula
2 ząbki czosnku
1/2 kostki bulionu grzybowego
3 łyżki mąki
6 łyżek tartej bułki
łyżeczka skórki otartej z cytryny
2 rozgniecione ziarna ziela angielskiego
szczypta zmielonej gałki muszkatołowej
2 łyżeczki utartego ementalera
sól, pieprz
olej do smażenia ( ja brałam pół na pół z masłem)

sos z warzyw
2 pomidory
cebula
marchew
1/2 selera
5 dkg masła
4 korniszony
kostka bulionu drobiowego
50 ml czerwonego wina
2 gożdziki
liść laurowy
1/2 łyżeczki tymianku (brałam suszony)
2 łyżki pikantnego keczupu (miałam łagodny, więc wymieszałam z sosem chilli)
sól, pieprz

Najpierw robimy sos. Kroimy w kostkę oczyszczone i obrane warzywa. W rondlu topimy masło, wsypujemy warzywa i smażymy na małym ogniu. Gdy zmiękną, dodajemy keczup, wszystkie przyprawy, filiżankę bulionu drobiowego i wino. Przyprawiamy solą i pieprzem. Gotujemy jeszcze przez 5 minut.
Bulion grzybowy rozpuszczamy w 1/2 filiżanki gorącej wody. Wsypujemy do bulionu 2 łyżki tartej bułki, skórkę cytrynową, gałkę muszkatołową i ziele angielskie. Dokładnie mieszamy. Do miski wkładamy mięso, wbijamy 1 jajko, dodajemy utartą bułkę namoczoną w bulionie, tarty ser, sól i pieprz. Wsypujemy jeszcze drobno posiekaną cebulę i czosnek. Wyrabiamy 5 minut, aż masa stanie się spoista.
Zwilżonymi dłońmi formujemy płaskie, nieduże sznycle. Panierujemy je w mące, jajku i tartej bułce. Smażymy z obydwu stron na dobrze rozgrzanym tłuszczu. Kiedy się przyrumienią, przykrywamy patelnię i trzymamy na małym ogniu przez 5 minut. Podajemy z gorącym sosem warzywnym i purèe ziemniaczanym.
 

Margarete

Member
Cze 23, 2007
1,969
0
0
Wspanialy przepis, zanotowany
blume.gif
.