Szybkie kluseczki

Alll

Member
Paź 9, 2008
523
0
16
Uwielbiam kluski ale na samą myśl, że przy nich tyle pracy, zaraz przechodzi mi na nie ochota.
Potrzeba matką wynalazku, więc oto one:

3 jaja
1 płaska łyżeczka soli
1/2 szkl mleka
2 szkl mąki
2 łyżki masła- rozpuścić

Zagotować duży garnek wody ( ok 4 ltr) dodać do wody 1 łyżkę soli.

Ciasto
Wszystkie składniki wymieszać na jednolitą masę. Kłaść łyżeczką od herbaty na gotującą wodę. Nabierać po pół łyżeczki. Każdorazowo moczyć łyżeczkę w wodzie. Od momentu wypłynięcia gotować małą chwilkę, ok 1 min.

Podawać z przesmażonym boczkiem z cebulką, albo sosem. Można też podawać na słodko, ale wtedy dać do ciasta tylko 1/2 łyżeczki soli.

Wybornie smakują jako dodatek do strogonofa.

Opis trochę " łopatologiczny" ale pisałam go dla syna który ze mną nie mieszka.
 

Alll

Member
Paź 9, 2008
523
0
16
Nie mam pojęcia co to jest ?O czym piszesz. To mój pomysł na kluseczki. Moim i domowników zdaniem są bardzo smaczne.
Trzeba by poszukać na to przepis i porównać.
Robi się je bardzo, bardzo szybko.
 

Alll

Member
Paź 9, 2008
523
0
16
Faktycznie trochę podobne.
Jednak upieram się przy tym , że to mój przepis. Robię je od co najmniej 20 lat. Robiłam kiedyś lane kluseczki do zupy i pomyślałam by zrobić duże, ale wychodziły za twarde, więc dodałam masło. Później dodałam mleko bo było mi za drogo dodawać dużo jaj. Ot i cała tajemnica. Ale pomysł z ubiciem białka sprawdzę.
gruebel_2.gif
gruebel_2.gif
gruebel_2.gif
 

Moniak

Well-known member
Wrz 19, 2004
15,890
211
63
Noooo, ja nie twierdzę, że Ty ich nie wymysliłas - tak mi sie skojarzyło ze spazlami. Grunt, że wszystkim smakują
icon_smile.gif
 

Alll

Member
Paź 9, 2008
523
0
16
dump.gif
To mnie zaskoczyłyście. Czyli to niemieckie kluski
gruebel_2.gif
Przepisy bardzo, bardzo podobne, i nie wymyśliłam niczego nowego. Jakkolwiek niech się nazywają, robi się szybko i są smaczne. Polecam
anbetung.gif
 

KAROTKA

Member
Maj 27, 2007
1,245
0
0
Również bardzo lubię spätzle chyba w każdej postaci
icon_smile.gif


Ale... również czeskie i słowackie haluški oraz włoskie gnocchi to podobne pomysły na drobne kluseczki - w różnych rejonach danego kraju robione także w wielu postaciach - z ziemniakami lub tylko z mąki i jajek i w różnych formach - nakładane łyżeczką wprost na gotującą się wodę, spychane nożem z deski do wrzątku, przeciskane przez specjalny druszlak z dużymi otworami czy w postaci naszych lanych klusek.
Ciasto bywa rzadsze, gęste lub bardzo zwarte.

Ja uwielbiam np. haluški z masłem lub stopiopnym domowym smalcem, z dodatkiem bryndzy czy szpinaku, kwaśnej śmietany lub pokruszonego białego sera i skwarków
icon_smile.gif


Wiele lat nie mogłam kupić specjalnego druszlaka do wyciskania halušków, ale wreszcie kiedyś w Czechach trafiłam - a teraz są również w Polsce dostępne
icon_smile.gif


Polecam