Qataieyf albo Ataieyf *- قطايف رمضان

Marg

Well-known member
Wrz 23, 2008
17,678
78
48
Qataieyf albo Ataieyf - قطايف رمضان

Źródło

P1090239.jpg


3 szkl. letniego mleka
3 szkl. mąki
1 łyżeczka suchych drożdży
(zrobiłam z 2/3 porcji i dodałam łyżkę drobnego cukru)

Wymieszać dokładnie i odstawić w ciepłe miejsce
Smażyć naleśniki wielkości dłoni na suchej patelni, ale tylko na jednej stronie. Powinny być jak amerykańskie pancakes (nie za duże, ale i nie za małe, bo są grube i przy zginaniu będą się łamać), a nie polskie naleśniki. Jak tylko zniknie surowe ciasto, ściągać z patelni. Wystudzić.
(Smażyłam dzień wcześniej, odkładałam na tacę i kolejne warstwy przekładałam folią spożywczą, żeby się nie skleiły i jednocześnie nie wyschły)

Orzechy włoskie (zużyłam 200 g ) rozgnieść (chyba chodzi, żeby puściły olej, bo ja je pociachałam nożem, ale były za suche). Dodać łyżkę cukru (do smaku) i cynamon (tak, żeby było go czuć). Musiałam dodać łyżeczkę miodu, bo cukier i cynamon nie chciały się przykleić do orzechów. Dalej kleić naleśniki z farszem orzechowym w środku tak jak nasze pierogi.
Dalej są dwie opcje: albo smażyć na głębokim tłuszczu, albo zapiec w piekarniku (175 C przez ok. 15 minut). Wybrałam drugą opcję (coby dietetyczniej było). Na koniec polać syropem cukrowym (2 szkl. cukru, 1 szkl. wody, 1 łyżka soku z cytryny – pogotowane przez kilkanaście minut ze sobą). Niestety u nas nikt by tego nie zjadł, więc ochlapałam gorące qataieyfy płynnym miodem.
Jeśli będziecie zapiekać, to należy je ułożyć luźno, żeby cała ich powierzchnia mogła nabrać chrupkości.

P1090229.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

weerka

Member
Maj 3, 2009
4,615
0
0
jej jakie fajne!mam pytanie-czy jak to ciasto ma sobie stanąc w ciepłym miejscu to ma się trochę >>ruszyć<<?
i czy po zapieczeniu ciasto z wierzchu robi się suche czy wciąz jest miękkie?
kusi mnie to zapiekanie w głebokim tluszczu
fiesgrins.gif

 

Marg

Well-known member
Wrz 23, 2008
17,678
78
48
Moje ciasto stało w mikrofali, żeby uniknąć przeciągów. Nic się nie &quot;ruszyło&quot;, ale nabrało racuchowatej konsystencji.
Po zapieczeniu ciasto robi się chrupkie, tylko trzeba zachowywać odstępy między poszczególnymi sztukami. Można chyba nawet termoobieg włączyć.

Patent do dalszego wykorzystania. Mam ochotę zrobić takie naleśniki z farszem jabłkowo-cynamonowym.
 

m.agga

Member
Lis 7, 2008
97
0
0
Marg @ 13 Sep 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=891547Moje ciasto stało w mikrofali, żeby uniknąć przeciągów. Nic się nie &quot;ruszyło&quot;, ale nabrało racuchowatej konsystencji.
Po zapieczeniu ciasto robi się chrupkie, tylko trzeba zachowywać odstępy między poszczególnymi sztukami. Można chyba nawet termoobieg włączyć.

Patent do dalszego wykorzystania. Mam ochotę zrobić takie naleśniki z farszem jabłkowo-cynamonowym.
Myślę, że to jest super pomysł aby nadziać je jabłuszkami z cynamonem... nawet bardziej mi przypadł do gustu niż orzeszki...
icon_lol.gif
 

Marg

Well-known member
Wrz 23, 2008
17,678
78
48
No wiesz, to miały być arabskie słodkości.
icon_mrgreen.gif


Drugą tradycyjną wersją było nadzienie ze słodkiego twarogu.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

m.agga

Member
Lis 7, 2008
97
0
0
Marg @ 14 Sep 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=891758No wiesz, to miały być arabskie słodkości.
icon_mrgreen.gif


Drugą tradycyjną wersją było nadzienie ze słodkiego twarogu.
No to idąc za ciosem..dziś postanowiłam zrobić na pozny obiad..a właściwie kolacjo-obiad właśnie nadziane serem doprawionym cynamonem i rodzynkami namoczonymi w rumie....i wówczas beda prawie arabskie
fiesgrins.gif
.. ... czyli takie skrzyżowanie narodościowe
rofl.gif
 

Marg

Well-known member
Wrz 23, 2008
17,678
78
48
Zrobiłam na śniadanie z curdem jabłkowo-cynamonowym. Mało arabskie, ale pyszne.

P1090450.JPG


P1090439.JPG


 

Marg

Well-known member
Wrz 23, 2008
17,678
78
48
Chyba tak robiłam. Placki robiłam wieczorem układałam na tacce wyłożonej folią, potem kolejne warstwy też przekładałam folią, żeby się nie sklejały ze sobą i nie wyschły. Smaży się na jednej stronie, żeby druga została wilgotna i pierożki mogły się skleić.
Mam kupę orzechów. Może by tak zrobić
gruebel_2.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Ta wersja z jabłkami i ta z serem mnie kusi a wygladaja obłędnie.
 

Marg

Well-known member
Wrz 23, 2008
17,678
78
48
Super pierogi
daumen.gif
Za mną też chodzą ostatnio. Ale poczekam, aż się chłodniej zrobi.
 

Marg

Well-known member
Wrz 23, 2008
17,678
78
48
Jak delikatne drożdżowe racuchy z nadzieniem. Wszystko zależy od tego, czym je napakujesz.
 

faraula

Member
Wrz 16, 2008
180
0
0
moge wkleic przepis, ktory tlumacze? i fotki z mojego bloga? I jak wziac udzial w festiwalu kuchni lewantynskiej?

Co do smaku, to jest to chrupkie i slodkie, jesli pieczecie pierogi po ugotowaniu w piekarniku, to moze i faktycznie mozna porownac... Sama nie wiem ;) Je sie na cieplo
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

yrsa

Moderator
Członek ekipy
Sty 3, 2009
27,312
1,607
113
Możesz podać przepis w osobnym wątku, chyba że różnice są bardzo nieznaczne. Zdjęcia mile widziane
icon_smile.gif


Żeby wziąć udział w festiwalu wystarczy coś ugotować i pochwalić się tym w wątku założonym przez Kiiri. No i wpisać przepis.