Leczo wegierskie, klasyczne

Hanka145

Well-known member
Kwi 15, 2005
1,481
69
48
Leczo to potrawa jednogarnkowa wegierska i zawiera 3 skladniki: papryke, pomidory i cebule + dodatki miesne lub bez. Przepis na 5 osob.
750 g. zielonej papryki, 500 g. cebuli, 500 g. pomidorow, 150 g. boczku lub wedzonej sloniny, 250 g. zwyczajnej kielbasy lub parowek, 100 g. smalcu, papryka w proszku, czuszki, sol.
Uwaga - prawdziwe oryginalne wegierskie potrawy robi sie na smalcu, mozna uzyc oliwy, ale to nie to samo.
Papryki nalezy oczyscic usuwajac gniazda nasienne i pokroic w paski.
Boczek lub slonine nalezy pokroic w kostke i wytopic. Skwarki wyjac. Dodac smalec i wrzucic pokrojona w grube plastry cebule, ktora trzeba zaszklic, ale nie rumienic. Dodac papryke w proszku zdejmujac rondel z ognia, wymieszac i dodac pokrojona papryke. Posolic i dusic do 10 min. na malym ogniu, nie dluzej. Papryka wciaga sporo soli, wiec trzeba sprawdzic smak. Pomidory sparzyc i zdjac skorke (ja nie zdejmuje) pokroic w cwiartki i dodac do potrawy. Dolac troszke wody, zwiekszyc ogien i dusic mieszajac - uwazac, aby sie nie przypalilo. Dodac ostra papryczke swieza lub suszona. Nastepnie dodac pokrojona w plasterki kielbase i odlozone skwarki. Dodac pieprz do smaku i ja dodaje 2-3 zabki czosnku.
Uwaga, mozna dodac rozne kawalki pieczeni lub wedlin, jak do bigosu, ale nie moga to byc miesa duszone ze smietana. Prawdziwe wegierskie leczo musi miec czysta czerwona konsystencje, bez smietany. Mozna podawac z ziemniakami lub ryzem albo z chlebem lub bagietka. Leczo mozna robic tez bez miesnych dodatkow, kazda wersja jest pyszna.
 

Marg

Well-known member
Wrz 23, 2008
17,678
78
48
Robię bardzo podobne, z tym, że proporcje są na oko.
Czasem częstują mnie ludziska "leczo" z dodatkiem fasolki, cukinii (chociaż ta dopuszczalna w ramach utylizacji), kalafiora czy kurczaka..... może to i dobre, ale to nie leczo....
 

Hanka145

Well-known member
Kwi 15, 2005
1,481
69
48
Pewnie ze mozna sobie robic po swojemu i dawac jak do bigosu rozne dodatki. Klasyczne wegierskie leczo sklada sie z rownych czesci papryki, pomidorow i cebuli. Papryki bierze sie odpowiednio wiecej, bo odrzuca sie gniazda nasienne i ogonki, tak, ze po oczyszczeniu ma byc wagowo tyle samo. Ja uwazam, ze leczo oryginalne jest tak dobre, ze szkoda psuc go innymi dodatkami i na smalcu jest zdecydowanie lepsze.
 

puma

Member
Mar 9, 2007
1
0
0
Witam!
Dzisiaj na obiad zrobiłam leczo z tego przepisu-pierwszy raz w życiu robiłam leczo.Jest fantastyczne,tanie,w miare szybkie i przepyszne!Zjedliśmy w domu z pieczywem czosnkowym aż się wszystkim uszy trzęsły!Dzięki za przepis
anbetung.gif
 

szpaczek1

Member
Wrz 28, 2008
91
0
0
Potwierdzam to bardzo dobry przepis - właściwe proporcje i papryka w proszku dodawana do cebuli. Ja od lat robię takie leczo, ale bardzo lubię z cukinią:D

Co roku mam zapas na zimę w lodówce.

Ja używam do leczo oleju słonecznikowego.