Quiche cebulowy*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Serdecznie namawiam Was do spróbowania tej francuskiej cebulowej tarty. Robiłam je z różnymi nadzieniami i podobnie, jak Mama męża Tessy Capponi Borawskiej, wybieram zawsze cebulowy. Przepis pochodzi z książki "Moja kuchnia pachnąca bazylią". Z tym cebulowym wiąże się nawet zabawna historia. Moja przyjaciółka poprosiła mnie, żebym przygotowała te quiches jako ciepłe danie na jej imieniny. Zgodziłam się na tę hurtową produkcję, bo osób było kilkanaście. W rezultacie, oprócz licznie rozdawanych przepisów, rozdałam przez nieuwagę kilka foremek na tarteletki ( z zawartością) i jedną tortownicę. Ale wszystkim smakowało, że aż miło było patrzeć. W przepisie pani Tessy poczyniłam drobne zmiany, nie mające wpływu na smak i wygląd potrawy. Podaję proporcje dla 4 osób.
Skladniki na kruche ciasto
15 dkg mąki krupczatki
8 dkg masła ( w przepisie jest 7,5 dkg margaryny, której nie lubię)
3 łyżki wody
szczypta soli

Farsz i polewa
4 średnie cebule
4 łyżki wody (opuściłam, niepotrzebna)
5 dkg utartego ementalera (może być inny ser, bardziej ostry)
3 dkg masła
4 jajka
250 ml śmietany kremówki
1 kopiasta łyżeczka majeranku
sól i pieprz

Najpierw przygotowujemy ciasto. Przesiewamy mąkę z solą. Dodajemy masło i wyrabiamy palcami aż do powstania struktury przypominającej kruszonkę. Wtedy dodajemy wodę i szybko zagniatamy ciasto, z którego formujemy kulę i wkładamy do lodówki na 15 minut. Formę na tartę (lub zwykłą tortownicę o średnicy 24 cm (ja brałam dwie foremki na tarteletki o średnicy dna 12 cm) wysmarować tłuszczem, wyłożyć dno i ścianki (do wysokości około 3 cm) ciastem i ponakłuwać widelcem.
Cebule obrać i pokroić w plastry. Lekko posoloną dusić na maśle pod przykryciem na małym ogniu, aż do zrumienienia. Powinna być miękka i złocista. Autorka proponuje do duszenia dodać wodę - zupełnie niepotrzebnie. Cebula sama się udusi, byle nie na zbyt silnym ogniu. Teraz dodajemy pieprz i majeranek oraz, jeśli potrzeba, trochę soli. Ostudzoną cebulę ukladamy na przygotowanym cieście.
Jajka ubijamy ze śmietaną, dodajemy połowę tartego sera, wylewamy tę masę na ciasto z cebulą i posypujemy resztą sera. Pieczemy w gorącym piekarniku (180 - 200 st.) około godziny. Podajemy na ciepło lub na zimno, chociaż na ciepło jest zdecydowanie lepsze.
 

Cantiq

Member
Cze 5, 2007
3,130
0
0
Do wypróbowania, może nawet i dzisiaj, jako, że jestem ogromną fanką Quiche
icon_biggrin.gif
 

madziawoj

Member
Lut 27, 2008
245
0
16
Seniorko, przepis zapowiada się pysznie:) Jak tylko wypróbuję quiche to wstawię zdjęcie. Ale najpierw w kolejce quiche szpinakowy podany przez Cantiq.

Seniorko a jakiej średnicy ma byc forma do tarty? I ewentualnie ile małych tartaletek wyjdzie z tego przepisu?
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38

madziawoj

Member
Lut 27, 2008
245
0
16
Cinko, dziękuję bardzo i przepraszam bardzo za niedokładne przeczytanie przepisu
icon_redface.gif


Seniorko, przeczytałam teraz dopiero, ale quiche poczeka w kolejce do wypróbowania:)

 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Jak tylko zobaczylam przepis i jego skladniki, wiedzialam, ze to musi byc pyszne
icon_biggrin.gif

Od razu zaplanowalam quiche na ten tydzien i dzisiaj wlasnie zrobilam.
Seniorko! Wyszlo wspaniale!
anbetung.gif

Bardzo zaskoczylo mnie surowe ciasto. Bylo tak bardzo elastyczne, ze spokojnie moglam wywalkowac na blacie
i bez problemu przeniesc na forme. (Przy innych zawsze mam z tym problem)
- Nic sie nie rwalo, a w formie mozna bylo je jeszcze swietnie "ulozyc".
No cudo to ciasto.
W smaku (samo ciasto) rowniez bardzo mi podpasowalo. Jest super!
Mimo, ze od spodu zrobilo sie mokre (?), to calosc i tak wyszla smaczna.
Boki tarty zostaly suche i to dodawalo "smakowego uroku"
icon_wink.gif
No - jednym slowem - pycha!
Teraz, jak wiem, gdzie moge dostac u siebie krupczatke, to ciasto na pewno bede wykorzystywac do innych tart.
Calosc wyszla na prawde super! - Maz nie umial sie nachwalic
icon_biggrin.gif
Ja zreszta tez
icon_lol.gif


Aha, ciasto zrobilam z poltora porcji, bo rozlozylam to na dwie formy do tart 22 cm.
Farszu starczylo na obie
icon_biggrin.gif

Seniorko - ogromne dziekuje za wspanialy przepis, ktory wchodzi na stale
anbetung.gif
bussi.gif

Dziekuje
cvety.gif


Zdjecia troche nieladne, ale juz bylo troche za ciemno
icon_wink.gif


quiche_cebulowy1.JPG

quiche_cebulowy2.JPG
 

Załączniki

  • quiche_cebulowy1.JPG
    quiche_cebulowy1.JPG
    86 KB · Wyświetleń: 3
  • quiche_cebulowy2.JPG
    quiche_cebulowy2.JPG
    62 KB · Wyświetleń: 3

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Wspaniałe zdjęcia. Dziękuję. Zastanawia mnie tylko ten mokry spód po upieczeniu. Nigdy mnie się to nie przytrafiło. Może piec na dolnej szynie? Sama nie wiem. To widocznie trzeba wypraktykować we własnym piekarniku. Cieszę się, że jednak smakowało. Serdeczne pozdrowienia
wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Seniorko, nie przejmuj sie tym moim mokrym spodem
bussi.gif

Nam to wcale nie przeszkadzalo. Poprostu tak musialo byc
icon_wink.gif

Nie ma spodow tart, ktore wyszlyby mi suche. Zawsze zrobia mi sie mokre (wiecej czy mniej) - nawet, jak spod wczesniej zapiekam
icon_mrgreen.gif

Nie wiem co robie zle, w kazdym razie przyzwyczailam sie i nie znam tego inaczej
icon_wink.gif

Quiche i tak jest pyszne!
Dziekuje jeszcze raz
bussi.gif


Asiu, nie chce Ci zle doradzic, wiec lepiej nic nie powiem.
Moze Seniorka bedzie wiedziec czy mozna z semolina lub moze ktos jeszcze podpowie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Ja też, niestety, nie wiem. Może ktoś tu zajrzy, kto będzie wiedział. Albo przenieść to pytanie do Nieba. Margot dużo piecze, ona pewnie by wiedziała. Przykro mi, bo chciałabym pomóc, a nie potrafię.
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Dziewczynym semolina świetnie nadaje się do ciast czy pieczywa, więc ja nie widze przeszkód, żeby i do quiche jej uzyć
daumen.gif
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Boshka @ 28 Oct 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=905437Caritka, sprobuj pozmarowac bialkiem przed polozeniem farszu. U mnie duzo pomoglo
icon_biggrin.gif
O ! Bialko! - Racja!

To teraz nie uwierzysz, ale dwa dni wczesniej, (przed robieniem) tez o tym pomyslalam, ale jak juz robilam to quiche, to wylecialo mi z glowy!
Ostatnio mam tysiac mysli na minute, to pewnie dlatego
icon_mrgreen.gif


Dziekuje, Boshka, teraz to na pewno zapamietam. Wkrotce zrobie powtorke tej tarty, wiec sprawdze Twoj sposob
icon_biggrin.gif
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Spiesze doniesc, ze dzisiaj mialam powtorke quiche i dzis, chyba moge powiedziec, ze wyszla idealna
icon_wink.gif

Wysmarowalam spod ciasta bialkiem i - faktycznie, cale zostalo kruche
icon_biggrin.gif


Calosc i tym razem wyszla przepyszna.
Seniorko- jeszcze raz- ogromne dziekuje za bardzo smaczny przepis
bussi.gif
cvety.gif
anbetung.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Pomysł z białkiem okazał sie doskonały. Ja tez o tym nie wiedziałam. Człowiek uczy się do końca, dobrze, że pożytecznych rzeczy. Miód na serce moje lejesz tym postem. Teraz już możesz piec bez zakalca, co mnie ogromne cieszy. Pozdrowienia
wink.gif