Dyniowe ciasto z orzechami i zurawina

Gosi@

Member
Lut 26, 2009
276
0
0
Przepis pochodzi z ksiazki Emily Luchetti "A Passion for Desserts", podaje orginalne proporcje,a w nawiasach swoje zmiany i sugestie




* 240 g masla ( osobiscie pieklam z uzyciem 160 g)
* 200 g brazowego cukru ( ja dalam 150 g,poza tym mozna miod uzyc zamiast cukru)
* 200 g swiezych owocow zurawiny (moga byc rowniez suszone)
* 120 g grubo posiekanych orzechow pekan (moga byc rowniez wloskie)
* 2 jajka
* 250 g püree dyniowego *
* 90 ml oleju (zwykly roslinny)
* 200 g maki pszennej (typ 405)
* 1 i 1/2 lyzeczki proszku do pieczenia
* 200 g cukru (mozna mniej,jesli sie nie lubi slodkich ciast)
* 1 lyzeczka cynamonu
* 1/4 lyzeczki soli

Maslo rozpuscic na patelni,dodac cukier i podgrzewac,az sie cukier wzglednie rozpusci,nastepnie dodac zurawine i orzechy i chwile razem podgrzewac.
Do zamknietej formy (z tortownicy moze maslo wyplynac ) o srednicy 24-26 cm wylac powstala mase,odstawic.
W misce zmiksowac püree dyniowe z olejem i jajkami,nastepnie dodac make z wmieszanym proszkiem do pieczenia,cynamonem,sola i cukrem,dobrze razem wymieszac i wylac ciasto na orzechowo-zurawinowa mase.
Piec w uprzednio nagrzanym do 175° piekarniku ok. 40 minut (test suchego patyczka).
Po upieczeniu wyjac ciasto i pozostawic 10-15 minut do lekkiego ostudzenia,a nastepnie przykryc talerzem i szybkim ruchem odwrocic ciasto na talerz.
Mozna podawac z bita smietana.

* Dynie obrac (Hokkaido nie musi byc obierana) i pokroic na kawalki,owinac w folie aluminiowa i piec w 180°,az bedzie miekka (okolo godziny),nastepnie pogniesc ja widelcem.
dynioweciasto010.jpg

ciastodyniowe009.jpg
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,369
3,643
113
Piękne!
mniam.gif

Margot też ostatnio piekła podobne.
Szkoda, że nie mam żurawin...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Gosiu, czyli tam jest dwa razy po 200g cukru, tak?

PS. Cudny kolor tego ciasta
icon_smile.gif
Smak zapewne tez
icon_smile.gif
 

Gosi@

Member
Lut 26, 2009
276
0
0
dzieki
icon_smile.gif


tak 2x200 (ale zalecam mniej,bo wyjdzie mocno slodkie) ,jedno idzie na dol/gore,drugie do ciasta,ja w ogole ostatnim razem dalam miod zamiast cukru do tej mieszanki zurawinowo-orzechowej.
Rownie dobrze smakuje z suszonymi zurawinami,robilam juz i tak i tak
 

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,094
1,517
113
To ciasto jest pyszne! Super polaczenie. Tylko mialam (wciaz mam) problem z odwroceniem calosci na talerz. Przykleilo sie na amen do formy - zrobil sie taki jakby karmel na dnie i za nic calosc nie chce ladnie sie odkleic. Poradzilismy sobie, bo kroimy i wycigamy po kawalku nakladajac zurawiny i orzechy.
Czemu mi sie to tak przykleilo? Jak temu zapobiec na przyszlosc?
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,369
3,643
113
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,094
1,517
113
Czekalam przepisowe 15 minut, ale moze faktycznie za dlugo. nastepnym razem sprobuje szybciej. Dzieki!
icon_smile.gif


Myslalam o papierze, ale jak by mi sie to mialo do papieru tak przykleic to by dopiero byla katastrofa
icon_mrgreen.gif
Uzylam blaszki, nie tortownicy, bo balam sie, ze mi wyplynie w czasie (albo nawet tuz przed) pieczenia.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,094
1,517
113
Tym razem po odwroceniu ciasto wypadlo, ale orzechy i zurawiny zostaly w blaszce... Ale nie przykleily sie tak bardzo jak poprzednio, da sie je ladnie zdjac lyzka na przyklad. No coz, wlozylam ciasto z powrotem i odwracam przekladajac kawalki na talerz.
W smaku pycha!
 

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,094
1,517
113
Wyciagam, bo zamierzam upiec. Zupelnie o tym ciescie zapomnialam, a wnioskujac po ilosci moich postow tutaj, musialo nam smakowac. Moze tym razem wyjdzie ladnie z formy.
 

Aniutka

Well-known member
Maj 11, 2008
2,094
1,517
113
Jest pyszne. U nas zostalo juz niewiele. Co prawda robilam w niewielkiej foremce (9x9 cali), ale serio pychota.