Sernik pomarańczowy wg M. Roux

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Sernik pomarańczowy wg M. Roux

Dzisiaj nietypowo, bo ze wstępem, ale inaczej się nie da. Obiecuję, że się będę streszczać.
Od początku wiedziałam, że pierwszym ciastem wypróbowanym przeze mnie z nowej książki M. Roux będzie ten sernik, bo zobaczyłam go od razu przy pierwszym wertowaniu książki. Pocżątkowo nie spodziewałam się zresztą żadnych rewolucji, tylko wspaniałego smaku, ale po wgryzieniu się w listę składników i sposób wykonania pokornie zmieniłam zdanie. Do ostatniej chwili miałam obawy, czy przedsięwzięcie zakończy się sukcesem, bo wlewałam do tortownicy masę o konsystencji ciasta naleśnikowego i tylko zaufanie do autora i pobożna nadzieja pozwoliły mi wierzyć, że się jednak w końcu zestali.... Rekomendacja Mistrza, który napisał, że jest to zdecydowanie najlepszy sernik, jaki kiedykolwiek jadł, również była w pełni zasadna. Jest absolutnie perfekcyjny, nie za słodki, wręcz lekko wytrawny dzięki dużej ilości otartej skórki pomarańczowej, cudownie kremowy, niezwykle aromatyczny i do tego śliczny. Moi goście po jego spróbowaniu jęknęli z rozkoszy i zjedli na jednym posiedzeniu cały. Sama go mogę opisać jednym zdaniem - udręka i ekstaza.
icon_wink.gif


By nie naruszyć praw autorskich, wpiszę swoją wersję, a po oryginał odsyłam do książki.
Tu na trzeciej stronie jest jego zdjęcie:
http://www.amazon.de/gp/reader/3865286569/..._pt#reader-page
W oryginale piecze się go na kruchym cieście, którym wypełnia się dno i boki tortownicy, a ja robiłam spód ciasteczkowo - migdałowy tylko na dnie. Mistrz zaleca pieczenie w 140 stopniach (w termoobiegu!) przez półtorej godziny, ja piekłam gazetowo 13 minut w 250 stopniach i 70 w 160 stopniach. Zostawiłam go też do wystudzenia w półotwartym piekarniku na jakieś piętnaście, dwadzieścia minut.
Piekłam w tortownicy 23 cm (w oryginale - 20).
Składniki na masę serową w mojej wersji:
500 g sera śmietankowego Delfiko w pokojowej temperaturze
200 g twarogu trzykrotnie mielonego o zawart. 5% tłuszczu
5 małych jajek (w oryginale 4 duże)
150 g kwaśnej gęstej śmietany 18%
170 g drobnego cukru
4 niezbyt duże soczyste pomarańcze bez pestek
niewielki słoiczek niskosłodzonego dżemu pomarańczowego, podgrzanego i przetartego przez sitko

Sery wymieszałam łyżką z cukrem i śmietaną, dodałam po jednym jajku, otartą skórkę i sok z pomarańczy.
Skórkę ocierałam tarką cytrusową microplane, więc była bardzo drobna i delikatna jak mączka.
Wylałam na podpieczony i ostudzony spód ciasteczkowo- migdałowy.
Po upieczeniu ostudziłam i wstawiłam do lodówki pod przykryciem.
Jakąś godzinę przed podaniem pokryłam cienką warstwą dżemu i po ponownym krótkim schłodzeniu udekorowałam na obwodzie rozetkami bitej śmietany z mascarpone i cząstkami mandarynek.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Katja

Member
Cze 27, 2007
311
0
0
tylko i wyłącznie ze względu na ten sernik kupiłam tę książkę.
Ach
Chapeau bas!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Joanno a zdjęcia nie będzie?
icon_sad.gif
Daj choć oczy nacieszyć takiej sierotce, co nie może go upiec, ja chce sernik
cry_1.gif
. (Tzn. upiec mogę, jeść nie mogę
icon_sad.gif
)
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Katju, ja książkę kupiłam w ciemno dla autora, po zauroczeniu się wcześniejszymi "Jajkami".
Nie miałam pojęcia, że znajdę w niej ten sernik.
icon_biggrin.gif


Izoldo, nawet gdybym miała czym, nie zrobiłabym ładniejszego zdjęcia niż prezentowane powyżej.
icon_biggrin.gif

Mój sernik wizualnie różnił się od oryginału tylko brakiem rantu z ciasta i skromną dekoracją.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Joanna @ 12 Nov 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=910333Izoldo, nawet gdybym miała czym, nie zrobiłabym ładniejszego zdjęcia niż prezentowane powyżej.
icon_biggrin.gif

Mój sernik wizualnie różnił się od oryginału tylko brakiem rantu z ciasta i skromną dekoracją.
Nie wierzę
icon_wink.gif
, zawsze oglądałam zdjęcia Twoich wypieków z prawdziwą przyjemnością, bo Twoje zdjęcia są z duszą, takie domowe i ciepłe (może właśnie przez te "skromne" dekoracje), a nie wystudiowane jak w książce.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
To bardzo miłe, co piszesz Izoldo. Szkoda, że nie możesz go sama spróbować.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Nie lubię serników kremowych.
Co myślisz Joanno, żeby go zrobić ze zwykłego twarogu przetartego przez sitko?
gruebel_2.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
W tym przypadku radziłabym Ci .agatko. skorzystanie z innego przepisu.
Gdybym miała ten sernik opisać dwoma słowami, byłyby to "niezwykła kremowość".

Margot, jesteśmy umówione.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Maraa

Well-known member
Mar 26, 2008
2,294
364
83
Joanno, ja ten sernik muszę zrobić! Po takim opisie, to ja moją silną wolę na zasłużony wypoczynek wysyłam.
icon_mrgreen.gif
 

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
No i upiekłam sernik. Inny, z ananasami, ale nie mogłam się opanować. I mam teraz cały do zjedzenia
dump.gif
 

Katja

Member
Cze 27, 2007
311
0
0
Joanna @ 12 Nov 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=910333Katju, ja książkę kupiłam w ciemno dla autora, po zauroczeniu się wcześniejszymi "Jajkami".
ja ją odkryłam przypadkiem w katalogu biblioteki, ale była oczywiście wypożyczona...
Zadzwoniłam więc do księgarni z pytaniem czy mają "na stanie" i mieli...
W ciemno bałam się kupić (choć "Jajka" znam
icon_wink.gif
) pojechałam więc tylko obejrzeć (nie mogłam przecież czekać dwóch tygodni aż ją znowu będą mieli w bibliotece - nie wiem czy znacie Tę Niecierpliwość...)
No i kupiłam.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Maraa, pilnuj jej tylko, by z tego urlopu wróciła. Moja jak poszła, tak ślad po niej zaginął...
icon_mrgreen.gif



Katja, zazdroszczę tak wyposażonej biblioteki. W mojej o nowościach można tylko pomarzyć...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Maraa @ 13 Nov 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=910647Izolda, jak ja bez silnej woli jestem czasowo to Ty mnie pytasz czy możesz?
icon_mrgreen.gif
Ja nawet z nią nie potrafiłabym Ci niczego odmówić!
icon_smile.gif
bussi.gif
Maraa, jak miło to słyszeć, ja swojej woli to muszę mocno pilnować, bo też coś przebąkuje, że chciałaby na urlop,efekt jest taki, że mam nadprogramowe ciasto na pierniki w lodówce
icon_lol.gif
.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,370
3,643
113
Joanna @ 12 Nov 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=910285By nie naruszyć praw autorskich, wpiszę swoją wersję, a po oryginał odsyłam do książki.
EDIT:
cytat z okładki:
„Wszystkie prawa zastrzeżone. ŻADEN fragment książki nie może być w jakikolwiek sposób powielony albo włączony do jakiejkolwiek bazy odtwarzania elektronicznego oraz mechanicznego bez uzyskania wcześniejszej zgody właściciela praw autorskich.”
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: