Szynka domowa*

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Widziałam wcześniej przepisy na schab gotowany w majonezie, natomiast na blogu Wasabi znalazłam wspaniały przepis na domową szynkę. Nie jest to szynka pieczona lecz gotowana, i to gotowana krótko, dzięki czemu zachowuje wspaniały, różowy kolor i soczystość. Idealnie smakuje na kanapkach, z dodatkiem chrzanu bądź musztardy. Jest ozdobą zarówno codziennego jak i świątecznego stołu. A co najważniejsze - jest przygotowana w sposób całkowicie naturalny, bez żadnych sztucznych dodatków i konserwantów. Smacznego!


szynka.JPG


1 kg szynki wieprzowej
100 g soli
2 łyżki majeranku
1/2 łyżeczki pieprzu
2 posiekane ząbki czosnku
3 ziarenka ziela angielskiego
1 duży listek laurowy

Zaczynamy wieczorem. W dużym garnku - takim, do którego swobodnie zmieści się nam cała szynka - zagotować wodę z solą i przyprawami. Zdjąć z palnika.

W tym czasie szynkę zwinąć i mocno obwiązać sznurkiem. ( Można także użyć mocnej białej nici kuchennej lub specjalnej siatki do wędlin).

Do wody włożyć szynkę, tak, aby cała szynka była zanurzona. Doprowadzić wodę do wrzenia i od tego momentu gotować 5 minut. Tak, tylko 5 minut.
Garnek przykryć i pozostawić szynkę na całą noc.

Rano ponownie doprowadzić wodę do wrzenia i od tego momentu gotować 5 minut. Pozostawić szynkę w garnku do wystygnięcia wody, po czym przełożyć ją do lodówki do całkowitego wystygnięcia.
 

Załączniki

  • szynka.JPG
    szynka.JPG
    101.7 KB · Wyświetleń: 72
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sapphire

Member
Kwi 1, 2009
648
0
0
Zrobiłam taką szyneczkę na swięta.
Palce lizać - naprawdę polecam, super przepis i prosty w wykonaniu
icon_biggrin.gif

Do połowy mięsa dodałam suszone śliwki - jeszcze bardziej nam smakowało.
Na pewno będą powtórki - może z figami i morelami?
 

Załączniki

  • Zdjęcie0068.jpg
    Zdjęcie0068.jpg
    477.2 KB · Wyświetleń: 2

sapphire

Member
Kwi 1, 2009
648
0
0
Zapomniałam dodać, że nie używałam sznurka, a przypraw dałam więcej.
 

Załączniki

  • Zdjęcie0070.jpg
    Zdjęcie0070.jpg
    420.1 KB · Wyświetleń: 0

sapphire

Member
Kwi 1, 2009
648
0
0
u mnie stoi od Wigilii i spokojnie jeszcze kilka dni może sobie postać. Ale, jeśli zrobić więcej, to wg mnie spokojnie można zamrozić (niepokrojoną)
 

kajtek

Member
Gru 8, 2008
498
0
16
Próba już była teraz robię na święta ale mam pytanie szyneczka była pyszna tylko kolor cos mi taki bardziej szaro brazowy wyszedl?? co zrobiłam zle??
gruebel_2.gif
za dużo czegoś
gruebel_2.gif
wszystko wg przepisu robiłam
gruebel_2.gif
co zrobic zeby taka ladna byla? Mala_Mi pomocy
anbetung.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Kajtek, może dodaj trochę soli peklowej . Sól nadaje szynce ten apetyczny różowy kolor, choc w tym przypadku ja robiłam bez.
Jeśli trafia Ci się szynka raczej grubsza niż dłuższa, warto zastosować nastrzykiwania. Tzn. bierzesz strzykawkę, gruba igłę ( jak najgrubsza, do nabycia w aptece) i nastrzykujesz mięso roztworem soli , w regularnych odstępach.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Kręciołek - niepotrzebnie - nie będzie surowa. Kiedy tak leżakuje we wrzątku, procesy gotowania nadal w niej zachodzą.
 

kajtek

Member
Gru 8, 2008
498
0
16
Mała_Mi juz dwa dni chodze po sklepach i soli peklowej niema jest tylko sól zmiękczająca mięso
ale to chyba nie to samo
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0

kajtek

Member
Gru 8, 2008
498
0
16
Mała_Mi Carrefoura u nas niema ale serdecznie dziękuję za pomoc idę szukać dalej pochwalę się jak się uda
icon_smile.gif

zastanawiam się jakby taką metodą zrobić karczek
gruebel_2.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Kajtku, może w innych sklepach? To w końcu Prymat, więc dość znana firma.
icon_smile.gif
Lub zamówić przez allegro - ja tak moją kupiłam.
Nie widzę powodu, dla którego karczek miałby się nie udać
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kajtek

Member
Gru 8, 2008
498
0
16
oświadczam że sol maz kupil w Kauflandzie
icon_smile.gif
teraz pytanie kolejne dac ta sol zamiast tej zwykłej czy jak ??
 

Jo_anna1

Member
Lip 9, 2009
3,219
0
0
Robiłam wg podobnego przepisu schab, nie jest suchy.
Aby mięso miało ładny różowy kolor wystarczy dodać łyżeczkę cukru do wody. Nie używam żadnych soli peklowych a tylko cukier.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Super, Kajtek! to teraz tez możesz wypróbować baleron BeatySz
icon_biggrin.gif

Tak, sól peklowa, jeli jej używamy, to zamiast zwykłej soli, bo jest tak samo słona.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Wiem doskonale do czego sie jej uzywa i co zawiera.
Nie wiem tylko, czy zrozumiałeś pytanie Kajtek, która pyta, czy uzywając spoli peklowej do peklowana ma dodatkowo uzyć soli zwykłej do dosolenia.
Moja odpowiedź brzmi nie, poniewaz sól peklowa oprócz funkcji peklowania daje słoność.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: