Keks

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Keks

keks23.JPG

Składniki:

* 500 g mąki + do posypania bakalii ok. 1 łyżki
* 250g masła/margaryny
* 4 jajka
* 180 - 200 g cukru pudru
* 15g proszku do wypieków
* ok. 60ml mleka
* ok. 75ml brandy
* 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego (lub cukier wanilinowy)
* bakalie ( u mnie ok. 400 g suszonych moreli, wiśni, truskawek, śliwek + kandyzowana skórka z cytryny + orzechy)

Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową

Wykonanie:

Bardzo miękką margarynę/masło utrzeć na puch, dodając do niej stopniowo cukier puder. Następnie dodajemy po 1 jajku, ciągle ucierając. Kolejne jajko dodajemy wtedy gdy poprzednie już dobrze połączyło się z tłuszczem.
Ciągle ucierając dodajemy stopniowo mleko, a następnie brandy i ekstrakt waniliowy.
Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia i stopniowo dodawać do masy maślano-żółtkowej, wciąż ucierając. Ciasto wychodzi dość gęste.
Przygotowane bakalie posypać mąką i wymieszać, a następnie dodać do ciasta. Wymieszać z ciastem
Keksy piekłam w małych (7x20cm), jednorazowych foremkach i wyszło mi 3 sztuki. Jeżeli lubimy wysokie keksy, to można użyć odrobinę dłuższych foremek i ciasto podzielić na 2 części.
Foremki nasmarować tłuszczem i włożyć ciasto
Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez ok. 1 godzinę (u mnie było 1h10minut). najlepiej sprawdzić patyczkiem
Mój keks nie jest bardzo słodki, więc wielbiciele słodkich ciast powinni dodać więcej cukru

keks1.jpg

keks24.JPG
 

Załączniki

  • keks1.jpg
    keks1.jpg
    72.2 KB · Wyświetleń: 9
  • keks23.JPG
    keks23.JPG
    85.6 KB · Wyświetleń: 9
  • keks24.JPG
    keks24.JPG
    78.6 KB · Wyświetleń: 9
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Krysiu, wow, dobrze, że mam przy sobie akurat kawałek ciasta, bo by mi język uciekł w jedno nieprzyzwoite miejsce
icon_mrgreen.gif
, a powiedz mi jaką on ma konsystencję? Czy jest wilgotny, czy bardziej biszkoptowy albo piaskowy jak babka?
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
na pewno nie jest to ciasto biszkoptowe i puszyste. Raczej piaskowe, takie cięższe. Wilgotne jest i będzie też takie za kilka dni, bo jest dodatek alkoholu. Ja właśnie takie keksy lubię najbardziej. A, i nie jest słodki.
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
To, że nie jest słodki podoba mi się najbardziej
icon_mrgreen.gif
, a powiedz mi czym lepiej zastąpić mleko, bo ja nie mogę, zwiększyć ilość alkoholu, czy wlać wodę?
 

Krystyna9

Well-known member
Cze 7, 2007
16,273
2,354
113
Ja bym dodała więcej alkoholu. Alkohol podtrzyma wilgotność ciasta.
Przed chwilką zrobiłam zdjęcia w pełnym świetle i zaraz podmienię, to bedzie lepiej widać jakie to ciasto jest w środku