Parippu - soczewica z mleczkiem kokosowym*

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
To jedno z moich ulubionych dań, z książki: "Szczypta smaku... Indie". Wpisuję na prośbę Doruśki
wink.gif
.

Składniki (4 porcje):
225g czerwonej soczewicy
1 duża cebula posiekana
1 dojrzały pomidor (ja daję mały koncentrat pomidorowy 80g)
50g puree z kokosa wymieszanego z 250 ml wody lub 250 ml mleczka kokosowego
2 zielone papryczki chilli posiekane (ja wywalam pestki, bo nie lubię aż tak bardzo ostrego)
0,25 łyżeczki kurkumy mielonej
0,5 łyżeczki kminu rzymskiego mielonego
0,5 łyżeczki kolendry mielonej

2 łyżki oleju
1 łyżeczka nasion kminu rzymskiego
0,5 łyżeczki czarnej gorczycy
1 cebula bardzo drobno posiekana
10 liści curry (nie dałam, bo nie miałam)

Soczewicę włożyć do garnka i zalać 500 ml wody. Dodać posiekaną cebulę, pomidor, mleczko kokosowe, chilli, kurkumę, mielony kmin rzymski i kolendrę, zagotować. Zmniejszyć ogień i nadal gotować, do czasu do czasu mieszając, aż soczewica zmięknie uzyskując papkowatą konsystencję; może to potrwać około 25 minut.

Na małym ogniu ustawić niewielki rondel i rogrzać w nim olej. Wsypać nasiona kminu rzymskiego i gorczycy, przykryć i poczekać, aż nasiona zaczną pękać. Dodać drobno posiekaną cebule oraz liście curry i smażyć, aż cebula się zrumieni. Dodać ją z przyprawami do soczewicy. Posolić do smaku, zamieszać i smażyć jeszcze przez 5 minut.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
dziękuje Izoldo, na pewno wypróbuję , nie mam natomiast purre kokosowego, co to jest?
 

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Puree z kokosa to świeżo starty miąższ orzecha kokosowego, ja go zastępuję z powodzeniem mlekiem kokosowym, tak jak było podane w przepisie.
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
nie doczytałam słowa "lub" tak jak z lub czasopisma ;)
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
jutro robię kupiłam świetne mleko kokosowe w małym kartoniku: 100% mleka, bez dodatków
fiesgrins.gif
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
Wiesz Izoldo, ze nei łatwo mi było kupić? raz kupiłam w PiP a wczoraj w Realu. byłam w kinie i po kinie szybciutko, bo mam ogromnego smaka na tę potrawę .
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
zrobiłam - pyszna, dobrze tez smakuje jako sos do kaszy jęczmiennej:)

ja nie miałam czarnej gorczycy , ani tych listków curry
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: