Omlet gospodarski*

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
U mnie jak "gospodarski" to na pewno będzie z ziemniakami. Gęś po gospodarsku też nadziewałam ziemniakami. Ale wracając do omletu, to przepis pochodzi z miesięcznika Ty i Ja. Robię go, jak nie chce mi się wychodzić z domu, a obiad wypadałoby zjeść. Jest bardzo tani i nieskomplikowany. Proporcja dla dwóch głodnych osób.
Składniki
2 duże ziemniaki
czubata łyżka smalcu
5 dkg słoniny (nie miałam, wzięłam plaster wędzonego boczku)
4 jaja
sól, pieprz
2 - 3 łyżki kwaśnej śmietany
tarty ser do posypania (brałam ementaler)

Ziemniaki obieramy i kroimy w dość drobną kostkę. W dużej patelni rozgrzewamy smalec i smażymy kostki ziemniaczane tak długo (na niezbyt silnym ogniu), aż staną się prawie miękkie i rumiane. Wówczas dodajemy drobniutko pokrojoną słoninę ( ja dałam plaster pokrojonego boczku) i smażymy dalej, ostrożnie mieszając zawartość patelni drewnianą łyżką. Jaja ubijamy widelcem jak na omlet, dodajemy soli i pieprzu do smaku, wlewamy do patelni. Gdy omlet od spodu lekko rumiany, odwracamy go i smażymy jeszcze parę minut. Ja robiłam dla jednej osoby, więc omlet był nieduży i odwróciłam go szeroką łopatką. Gdybyście mieli trudności, można przykryć patelnię pokrywą, odwrócić i dopiero zsunąć ponownie omlet na patelnię. Gorący omlet, już na półmisku, polewamy śmietaną i posypujemy tartym serem. Doskonały z sałatką z kwaszonej kapusty.