"Pijany kurczak"

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Ten dwuznaczny tytuł i sam przepis znalazłam w Kulinarnym Atlasie Lata, dodatku do Gazety Wyborczej. Zrobiłam...i okazał się nie tyle pijany, co nadzwyczaj smaczny.

pijany_kurczak_3_a.jpg

Składniki
1 oczyszczony kurczak (wzięłam jak zwykle 6 górnych części udek ok. 1,2 kg)
3 cebule
3 marchewki
1 por (biała część)
2 ząbki czosnku
sól, pieprz
1 łyżka cukru
2 płaskie łyżki mąki
2 liście laurowe
2 gożdziki
spora szczypta tymianku (ale bez przesady)
1/2 litra jasnego piwa
2 łyżki śmietany (brałam 22%)
2 łyżki posiekanej natki lub tymianku (miałam tylko natkę)
1 łyżka oleju
2 łyżki masła

Kurczaka podzielić na osiem części, natrzeć solą i pieprzem. Ja już miałam tę część pracy zrobioną, bo wybrałam udka, tylko je posoliłam i popieprzyłam. Cebule, marchewki i pora czyścimy i kroimy na niezbyt grube plasterki. Obrane ząbki czosnku lekko rozgniatamy. Na dużej patelni rozgrzewamy olej z masłem i obsmażamy kurczaka ze wszystkich stron na rumiano. Zdejmujemy z patelni, przekładamy do rynki z pokrywką, w której będziemy kurczaka dusić. Na pozostałym tłuszczu szklimy cebulę i czosnek. Po kilku minutach dodajemy marchewki i pory. Warzywa posypujemy maką i cukrem, dokładnie mieszamy. Przekładamy warzywa do rynki z kurczakiem, dodajemy liście laurowe, gożdziki i szczyptę tymianku. Zalewamy piwem - i tu radzę być ostrożnym. W moim przypadku wystarczyło tylko 1,5 szklanki płynu i bałam się, że to za dużo, bo kurczak podczas duszenia puszcza sos, który wówczas robi się za rzadki. Krótko mówiąc, lepiej trochę póżniej uzupełnić płyn niż zrobić zupę. Kto ma dużego kurczaka, może wlać, po trochu, całe pół litra piwa. Razem z piwem dodajemy śmietanę, którą ja wymieszałam ze szklanką piwa i wtedy wlałam do kurczaka. Dusimy pod przykryciem około 40 - 60 minut. Bezpośrednio przed podaniem posypujemy natką lub świeżym siekanym tymiankiem. Podałam z ziemniakami purée i sałatą. Doskonale smakuje popijany schłodzonym piwem, oczywiście takim samym jak to, w którym dusiliśmy kurczaka.
Zapewniam, ze kurczak nie smakuje piwem, którego w ogóle w nim nie czuć, jeśli pozwolimy mu dokładnie się wygotować. Smak ma delikatny i jest bardzo aromatyczny.
 

Załączniki

  • pijany_kurczak_3_a.jpg
    pijany_kurczak_3_a.jpg
    40.2 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Seniorko, niebawem przepis wypróbuję, bardzo mi odpowiada
icon_smile.gif
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
czy nie ma posmaku goryczki od piwa? kiedys robiłam kiełbasę białą w podobny sposób i cała poszła do kubła:( kurczak wyglada doskonale!!!
 

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Nie ma posmaku goryczki, bo dodajesz sporo jarzyn, przyprawy, śmietanę i łyżkę cukru. Ja trochę nawet odparowywałam sos, bo wydawało mi się, że jest go za dużo. Niepotrzebnie. Piwo wlane zaraz po podduszeniu jarzyn gotuje się przez prawie godzinę i posmak goryczki ulatnia się razem z alkoholem. Zresztą pisałam o tym w przepisie, że nie czuć piwa. Nie okłamywałabym Was przecież. Nie należy próbować zaraz po wlaniu piwa, bo wtedy na pewno je czuć. Brałam piwo Heineken, jeśli to ma jakieś znaczenie, chociaż nie wydaje mi się.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

.agatka.

Member
Lis 7, 2008
14,687
1
0
Seniorko, myślałam skąd znam ten smak, bo coś na piwie kiedyś jadłam.
Szukałam, szukałam i znalazłam. Zapisany na karteluszkach przepis mojej mamy na szynkę w piwie.
Kroi się szynkę w plastry, lekko rozbija i dusi podobnie jak w Twoim przepisie.
To było wyborne. Kurczaka więc też wypróbuję na pewno
icon_smile.gif