Tort urodzinowy truskawkowy

jean

Member
Kwi 12, 2006
7,139
0
36
Dla FiloZosi torcik truskawkowy wyczarowałam-wspaniały smak, choc truskawek ilości śladowe ze względu na ich watpliwa zdrowotność
fiesgrins.gif
icon_rolleyes.gif

Przepis tutaj znalazłam:
http://www.kwestiasmaku.com/zielony_srodek...wy/przepis.html

Składniki na 1 biszkopt (należy przygotować 2 biszkopty, czyli ilość składników podwoić):

• 5 jajek, w temperaturze pokojowej, oddzielone żółtka od białek
• 1 szklanka drobnego cukru do wypieków lub cukru pudru
• 5 czubatych łyżek mąki pszennej
• 1 łyżka mąki ziemniaczanej
• 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Nasączenie:

16 łyżek (po 4 na 1 blat) zaparzonej i ostudzonej niezbyt mocnej herbaty z cytryną lub 8 łyżek białego wina wymieszanego z 2 łyżkami rumu i 2 łyżkami soku z cytryny lub 12 łyżek likieru truskawkowego bądź poziomkowego

Masa mascarpone:
• 250 g śmietankowego sera twarogowego
• 2/3 szklanki cukru pudru
• 750 g sera mascarpone
• 250 ml śmietanki kremówki 30% (zimnej)
oraz:
• 1 słoiczek (250 g) konfitury truskawkowej
• 500 g truskawek, pokrojonych w kosteczkę

Dekoracja wierzch:
• garść gotowej małej bezy
• świeże truskawki
• świeże kwiaty

Dekoracja boki:
• 1 szklanka 250 ml śmietanki kremowej 30% (zimnej)
• 2 - 3 garście małej, gotowej bezy
• 200 g truskawek, pokrojonych w kosteczkę


Przygotowanie:
  • Przygotować biszkopt: Piekarnik nagrzać do 175 stopni. Formę z odpinaną obręczą o średnicy 27 cm posmarować masłem i wysypać mielonymi migdałami lub bułką tartą.
  • Jajka wyjąć wcześniej z lodówki, aby się ogrzały. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, dodać cukier i ubijać jeszcze przez około 4 - 5 minuty, aż piana będzie lśniąca i gęsta. Stopniowo dodawać po jednym żółtku, ciągle ubijając. Przesiać obydwie mąki razem z proszkiem do pieczenia i dodać do ubitych jajek. Delikatnie wymieszać szpatułką lub drewnianą łyżką, tak aby nie zmniejszyć objętości piany.
  • Masę wlać do przygotowanej formy i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez 25 minut, aż biszkopt urośnie i będzie lekko zrumieniony. Studzić przez 15 minut w uchylonym piekarniku, następnie wyjąć i studzić przez 15 minut. Wyłożyć na metalową kratkę.
  • Upiec drugi biszkopt jak powyżej. Po ostudzeniu każdy biszkopt przekroić na 2 blaty. Zachować okruchy na posypanie wierzchu tortu. Przygotować nasączenie biszkoptu.
  • Przygotować masę mascarpone: Ser śmietankowy utrzeć z cukrem pudrem na gładki krem (około 3 minuty). Dalej ubijać dodając po łyżce ser mascarpone. Delikatnie połączyć z ubitą na sztywną pianę zimną śmietanką kremówką, a następnie z połową konfitury truskawkowej.
  • Drugą połowę konfitury truskawkowej podgrzać, ostudzić i połączyć z pokrojonymi w kosteczkę truskawkami (500 g).
  • Przygotować tort: Na paterze ułożyć pierwszy blat biszkoptu, skropić go 3 łyżkami nasączenia. Wyłożyć 1/3 część przygotowanych truskawek z konfiturą, a następnie rozsmarować 1/3 masy mascarpone. Położyć drugi blat biszkoptu, skropić nasączeniem, wyłożyć 1/3 część pokrojonych truskawek i 1/3 część masy. Położyć 3 krążek, nasączyć, rozłożyć ostatnią część truskawek i masy. Położyć ostatni, czwarty krążek, skropić go nasączeniem i posypać pokruszonym biszkoptem.
  • Udekorować boki: Ubitą zimną śmietanę kremówkę wymieszać z pokruszoną bezą i pokrojonymi truskawkami (200 g). Obłożyć boki tortu. Wierzch udekorować gotową bezą, kwiatami i truskawkami. Wstawić do lodówki
tort.jpg
zdjęcie szybkie, pogladowe
 

Załączniki

  • tort.jpg
    tort.jpg
    189.2 KB · Wyświetleń: 6
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Marg

Well-known member
Wrz 23, 2008
17,678
78
48
Mmmmm, truskawki z mascarpone i śmietanką
mniam.gif
 

Marg

Well-known member
Wrz 23, 2008
17,678
78
48
Na pewno byłby niezły z jagodami.
Ja też robiłam tort trzyletni w wielkim pospiechu, nawet biszkoptu nie piekłam, bo mnie biszkopty nie lubią, a kupnymi się brzydzę. Może wrzucę przepis jak mi chandra przejdzie, bo wyszedł ciekawy. W przekroju
rofl.gif
 

Villem0

Member
Sie 16, 2007
14
0
0
Kapitalny!
Upiekłam murzynka i przełożyłam go tą masą i powidłami z truskawkami. Rewelacja!
icon_smile.gif
icon_smile.gif
icon_smile.gif

Nasączyłam ciemną herbatą z cukrem, odrobina cytryny i nalewką śliwkową
lecker.gif

Osoby, które nie lubią tortów brały dokładkę :D
 

Villem0

Member
Sie 16, 2007
14
0
0
Zapomniałam napisać, że dodałam jeszcze do kremu z mascarpone, już na koniec, po dodaniu powideł 1/3 gorzkiem czekolady posiekanej.
Bardzo fajny efekt
icon_smile.gif
 

Marg

Well-known member
Wrz 23, 2008
17,678
78
48
No... piękny. Duża impreza się szykuje??

A ja mam jeszcze 18 dni na móżdżenie
rofl.gif
 

jean

Member
Kwi 12, 2006
7,139
0
36
Marg @ 4 Mar 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1100414No... piękny. Duża impreza się szykuje??

A ja mam jeszcze 18 dni na móżdżenie
rofl.gif
...aż na 3 osoby!
...dlatego mi zależalo żeby tort zakonserwować bo zanim go zjedzą w dwójkę...
icon_mrgreen.gif

Wczoraj do 24 godz. chomika (prezent) uruchamialiśmy a on jak muł, jak się zaparł to tylko odgłosy wydawał a z miejsca ruszyc nie chciał, ale na szczęście dzis dostał nowe pałery i jeżdzi aż miło!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

bezuna

Member
Kwi 24, 2006
228
0
0
Zamierzam upiec dokladnie ten tort na niedzielna wazna uroczystosc, ale zastanaiwam sie, czy jeden biszkopt z wiekszej ilosci jaj moze byc? jak ta masa sie zachowuje, jak zrobie w sobote wieczorem na popoludnie niedzielne bedzie ok? bede wdzieczna za wszelkie praktyczne wskazowki, mam leki i psychozy przed pieczeniem tortow
icon_biggrin.gif
 

jean

Member
Kwi 12, 2006
7,139
0
36
bezuna @ 2 May 2011 napisał:
index.php?act=findpost&pid=1124723Zamierzam upiec dokladnie ten tort na niedzielna wazna uroczystosc, ale zastanaiwam sie, czy jeden biszkopt z wiekszej ilosci jaj moze byc? jak ta masa sie zachowuje, jak zrobie w sobote wieczorem na popoludnie niedzielne bedzie ok? bede wdzieczna za wszelkie praktyczne wskazowki, mam leki i psychozy przed pieczeniem tortow
icon_biggrin.gif
Chyba nie pomogę bo dopiero teraz zauważyłam pytanie...
icon_rolleyes.gif
Nigdy nie robiłam z jednego biszkoptu ale z dwóch tort jest bardzo okazały! Ważne jest żeby był dobrze nasączony, wilgotny, ja np. nie znoszę " suchych " tortów. Masa jest bardzo wzdzięczna nie zastyga szybko. Jeśli postoi przez noc powinien być bardzo dobry.
Bezuna! napisz jak wyszło!
 

Załączniki

  • falka.gif
    falka.gif
    14.9 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator: